Jak reklamować firmę w Internecie niskim kosztem? Lekcja od Google

Jak reklamować firmę w Internecie niskim kosztem? Lekcja od Google

pozyskiwanie klientów w Internecie

Jak pozyskiwać klientów w Internecie?

Jak reklamować firmę w Internecie? Powiedz mi jak to jest, że Google – firma, którą zna niemal każdy, płaci pieniądze na reklamę swojemu największemu konkurentowi – Facebookowi? Na początku to wydaje się totalnie nielogicznie. Po co ludzie w firmie takiej jak Google mieliby wspierać konkurencyjną firmę? Przecież to głupie i bezsensowne! Czy aby na pewno?

W tym artykule moim celem jest skłonić Cię dziś do myślenia: „Ooo, skoro oni to robią, to może ma to jakiś sens. Po co to robią? Jakie mają z tego korzyści? Jak ja to mogę wykorzystać?

Dlatego zaraz zobaczysz na własne oczy, że Facebook to najlepsza platforma Reklamowa, jaka do tej pory powstała. To są fakty, które za chwilę poznasz. Przekonasz się, że narzędzia Facebooka mogą pomóc przede wszystkim Tobie w tym, żeby w końcu przestać martwić się o brak klientów i zarobić więcej pieniędzy.

Największą zaletą dla Ciebie jest to, że Facebook otwiera ręce przede wszystkim dla przedsiębiorców lokalnych. Czyli niezależnie od tego, czy masz swój gabinet, salon, siłownię, biuro, czy działasz w branży deweloperskiej, jest to rozwiązanie dla Ciebie. Skąd to wiem? Bo te rozwiązanie stosują największe marki na świecie, tj. Coca Cola, Google i znane osoby w Polsce, z którymi współpracuję

Ale wiem to też dlatego, bo sam korzystam z reklam na Facebooku i te działania przynoszą mi ogromne zyski, a na dodatek oszczędzają dużo czasu, który jest mi niezbędny jako przedsiębiorcy. Masz tak samo?


To przeczytaj ten artykuł do końca, bo dowiesz się zaraz:

  1. Jak zdobyć wartościowych klientów do biznesu?
  2. Jak zwiększyć sprzedaż i zaangażować klientów?
  3. Jak dotrzeć do większej ilości wartościowych klientów?
  4. Jak tanio reklamować swoją firmę?
  5. Jak wykreować potrzebę kupna jeszcze przed zakupem?
  6. Jak oszczędzić czas na reklamę?
  7. Jak zabezpieczyć się w przypadku nietrafionej reklamy?


Jeśli wolisz wideo, to zobacz film, w którym mówię o tym, dlaczego warto nauczyć się robić kampanie na Facebooku i ile można można zarobić? 

Zastanawiasz się, czy to dla Ciebie? Oto moja rada. Przestań! Jeżeli wierzysz w swój produkt, to nawet jeżeli sprzedajesz kusze, cygara, prezenty w butelkach, książki dla matek, bramy, odkurzacze i magiczne garnki, to Facebook jest idealnym miejscem, aby to sprzedawać. Dlaczego tak myślę?


SKALA

W Polsce z Facebooka korzysta około 16 milionów osób, czyli ludzi, którzy mieszkają w różnych miastach, są w różnym wieku, mają różne zainteresowania i są w różnej sytuacji życiowej. Ci ludzie to Twoi potencjalni odbiorcy, którzy spędzają na Facebooku coraz więcej czasu. Jeżeli Ty teraz nie dotrzesz do nich, uwierz mi – to zrobi to konkurencja. Wtedy Twój biznes straci, a Ty nie zyskasz klientów i nie zarobisz na swój biznes. Być może będziesz się wtedy zastanawiał co poszło nie tak. Dlaczego to nie działa? Przecież masz stronę internetową, wizytówki i plakat na budynku przy głównej ulicy…

Wiesz co w tym wszystkim jest nie zbyt dobre dla Ciebie? Przede wszystkim frustracja, która pojawia się, gdy nie wiesz dlaczego Twój biznes nie funkcjonuje, tak jakbyś chciał. Myślisz, że zrobiłeś wszystko, a zamiast klientów pojawia się zniechęcenie. Gorsze jest tylko to, że nie wiesz dlaczego tak się dzieje i nie możesz nic zrobić.

Ale nie łam się. Nie musi tak być.

W tym artykule zyskasz świadomość , dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby Twój biznes zaczął codziennie przyciągać do Ciebie klientów. A to z kolei da Ci poczucie bezpieczeństwa, bo będziesz wiedział co zrobić, żeby zacząć zarabiać na poważnie.

Tak, tak… wiem, że to długi wstęp. Jednak musisz zrozumieć, że jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla swojego biznesu, to Facebook to właściwy kierunek. Jeśli w 2017 roku miałbyś nauczyć się jednej rzeczy, to moja rada jest taka – naucz się tworzyć reklamę na Facebooku. To sposób, który jest najtańszy, najskuteczniejszy i najlepiej radzi sobie z pozyskiwaniem klientów w 90% biznesów. Prawdopodobnie w Twoim też!

Zobacz 7 powodów, dlaczego to się opłaca… i Googlowi, i Coca-coli, i mi i Tobie!


1. JAK ZDOBYĆ WARTOŚCIOWYCH KLIENTÓW DO BIZNESU?


Reklama na Facebook jest precyzyjna

To logiczne, że każdy przedsiębiorca chce wiedzieć jak dotrzeć do ludzi, którzy będą zainteresowani jego produktami lub usługami. A jednak wielu właścicieli biznesów wciąż korzysta z nieskutecznych albo niedopasowanych do ich firm narzędzi, czy modeli biznesowych, np. tradycyjnych form reklamy, tj. banery reklamowe, które są złe, bo w większości przypadków nie działają, a po drugie – zaśmiecają miasta. Polska to jest kraj kolorowych plakatów i banerów. Niestety pomimo ogromnej popularności tej formy reklamy, nie spełnia ona swojego celu, czyli sprawdza się zasada: „nie zawsze to, co robią inni jest dobre”.

W 90% przypadków reklama tradycyjna, to strata Twoich pieniędzy. Jeśli zainwestowałeś już pieniądze w taką formę reklamy, to nic! Naprawdę nic wielkiego się nie stało. Teraz po prostu trzeba wyciągnąć wnioski. Fundamentalną rzeczą, którą musisz zrozumieć jest to, że wysyłanie reklamy do wszystkich jest pozbawione sensu. Zgodzisz się ze mną? Jeśli sprzedajesz tylko obuwie damskie, to po co zawracać tym głowę facetom?

jak reklamować firmę

Zapamiętaj raz na zawsze: „wszyscy” to nie Twoi klienci. Jeśli masz salon kosmetyczny albo fryzjerski w Warszawie, to Twoją grupą docelową mogą być kobiety w wieku 30-50 lat, mieszkające w konkretnej dzielnicy Warszawy, np. na Mokotowie (bo ludzie nie przyjadą więcej niż 5 km) i interesujące się urodą. To są osoby, które mogą być realnie zainteresowane tym, co oferujesz. Jeśli masz baner w mieście, to reklama trafi też do tych, co przejeżdżają przez miasto albo mają za daleko do Ciebie. Przecież to bez sensu. Oni nic od Ciebie nie kupią. To ważne dlatego, że reklama kosztuje, a Twoje pieniądze nie spadają z drzewa, chociaż fajnie by było. Jeśli kierujesz reklamę do wszystkich, to kosztuje Cię to więcej.

A teraz wyobraź sobie, że mógłbyś skierować reklamę tylko do osób, które mogą naprawdę chcieć kupić Twoje produkty.

Facebook daje takie właśnie możliwości. Dzięki facebookowym kampaniom, docierasz do tych najbardziej wartościowych klientów i decydujesz, której grupie ma wyświetlić się reklama. Fajnie, co?

Jakiś czas temu napisałem artykuł, w którym tłumaczę według jakich kryteriów możesz wybrać grupę docelową, czyli grupę osób, do których trafi Twoja reklama. Możesz nauczyć się tego TUTAJ.

Ludzie mi często mówią: „Dawid, ale nie ma klientów do mojego biznesu”. Wiesz co wtedy odpowiadam? Mówię im tak: „Twój podstawowy problem jest taki, że Twoi klienci są, ale najprawdopodobniej nawet o Tobie nie wiedzą, bo Twoja reklama do nich nie dociera!” Jeśli teraz masz problem i nie skorzystasz z tego, o czym mówię, to jest ryzyko, że ludzie nawet nie dowiedzą się o Twoim produkcie. Kliknij teraz w ten fragment tekstu, na stronie wpisz swój adres email, a otrzymasz 3 ekstra materiały, czyli 3 fragmenty ze szkolenia Facebook Elite, o którym na pewno już słyszałeś, a jeśli nie, to tym bardziej Cię do tego zachęcam. To wiedza, która normalnie jest płatna, ale tym razem udostępniam ją za darmo, bo poświęcasz swój czas na przeczytanie tego artykułu.


Dlaczego Google reklamuje się na Facebooku?

Google tworzy kampanie na Facebooku, żeby zgarnąć stamtąd ludzi na produkty, takie jak: Google AdWords, Google Analytics, czy Google Adsense. Możesz zauważyć też reklamy, takie jak ta poniżej, w której Google promuje kursy, z których potem rekrutuje ludzi do swoich produktów. Czyli daje coś za darmo (kurs kierowany do studentów), żeby potem sprzedać swoje główne narzędzia na lata.

Taka strategia im się po prostu opłaca. Jeśli reklamują kurs: „Internetowe rewolucje”, który uczy marketingu w sieci, to celują swoją reklamę do studentów, bo oni rzeczywiście mogą być zainteresowani tego typu produktem. Google znalazł potrzebę: młodzi ludzie chcą się uczyć praktyki, więc daje im za darmo narzędzie, które pozwala na zdobycie praktycznych umiejętności, które pomogą im wejść na rynek pracy. Zobacz jedną z reklam Google poniżej:

A tak przy okazji… Chciałbyś dowiedzieć się, jak stworzyć taką skuteczną reklamę na Facebooku? Wejdź w ten link i zobacz, jakie konkretne elementy składają się na dobrą reklamę!

jak reklamować firmę w internecie


2. JAK ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ I ZAANGAŻOWAĆ KLIENTÓW?


Remarketing pozwala zwiększyć sprzedaż

To, o czym teraz napiszę, to potężne narzędzie marketingowe, o którym możesz nie wiedzieć. Zastosowanie tego w Twojej firmie wzniesie ją na wyższy poziom i zwiększy wyniki sprzedaży. To pewne, tak jak to, że w grudniu będą święta. Zastanawiasz się co to jest? Okej, to czytaj. To metoda, która pozwala markom takim jak: Coca-Cola, Google i innym znanym firmom być tak rozpoznawalnym.

Chodzi o zasadę WSZECHOBECNOŚCI! Teraz zdradzę Ci bardzo ważny marketingowy trik za darmo. Osoby odwiedzające konkretne podstrony na Twojej witrynie internetowej są najczęściej zainteresowane konkretnym produktem albo usługą, ale w wielu przypadkach z różnych powodów wychodzą ze strony i nie dokonują zakupu. Może na przykład, chłopak, który szuka butów „na wiosnę” próbował znaleźć dla siebie buty na Twojej stronie, ale mama zawołała go na obiad, a potem zapomniał o butach, wyłączył Twoją stronę i ze sprzedaży nic.

99% przedsiębiorców zostawi tak tę sytuację i nie zrobi dosłownie nic w kierunku, żeby przypomnieć o sobie kupującemu, który nie dokończył zakupu.

Z tym, że Ty nie musisz robić tak, jak większość przedsiębiorców. Jest sposób, żeby ten chłopak za jakiś czas dokończył zakup. Jak?

Otóż, możesz skorzystać z Pixela Facebooka, czyli malutkiego fragmentu kodu na stronie, który mierzy zachowania użytkownika na Twojej witrynie, sprawdza co zrobił, ile czasu spędził w witrynie, a nawet gdzie i co kliknął. Dzięki temu możesz wykorzystać tę wiedzę. Jeśli widzisz, że niektóre osoby przerwały zakupy, to możesz przypomnieć się tej osobie potem w formie tak zwanej reklamy remarketingowej.

reklama w internecie

Pixel pozwala robić precyzyjne reklamy do takich osób tylko z tą ofertą, którą są oni potencjalnie zainteresowani. Jeśli odwiedzasz stronę z butami męskimi na Domodi.pl, to w reklamie na Facebooku zobaczysz tylko produkty z tej kategorii, a nie na przykład bluzy dla kobiet.

Jeżeli sprawdzałeś kiedyś, ile kosztuję mikrofalówka na stronie MediaMarkt.pl, ale jej nie kupiłeś, to założę się że pamiętasz, jak później ta mikrofalówka ścigała Cię po całym Internecie. Ba, nawet na Skype!

Jeżeli Twój klient dodał produkt do koszyka i go porzucił, to możesz zrobić tak, że zobaczy reklamę na Facebooku, bądź Instagramie: “dokończ zakupy w naszym sklepie ze zniżką 10%!” Produkty, które dodałeś czekają w koszyku”. Czyli Piksel daje możliwość robienia superprecyzyjnych reklam, które będą dopasowane do zachowania klienta w witrynie internetowej. Chcesz się tego nauczyć? Dowiedz się więcej o tym, co to jest i jak działa Pixel Facebooka.

Według danych digitalinformationworld, 26% użytkowników wraca i dokańcza zakupy z reklamy remarketingowej.

Dlatego jeśli nie podejmiesz działań mających na celu odzyskanie klienta, który z jakichś powodów zrezygnował, to po pierwsze stracisz klienta, który mógłby kupić teraz i w przyszłości, a po drugie – nie zarobisz. Rusz głową. Jeśli teraz tego nie robisz, to tracisz szansę na zysk. Mówię Ci – zacznij to robić, bo to Ci się opłaci. Jeśli chcesz zacząć promować się na Facebooku i zyskać przewagę, to wejdź na tę stronę, wpisz swój adres email i za darmo obejrzyj 3 darmowe wideo ze szkolenia Facebook Elite, które prowadzę w całej Polsce od kilku miesięcy.


3. JAK DOTRZEĆ DO WIĘKSZEJ ILOŚCI WARTOŚCIOWYCH KLIENTÓW?


Facebook ucina zasięgi, ale jest na to prosty sposób!

Prowadzisz Fanpage swojej firmy albo myślisz o tym, żeby zacząć? Jeśli tego nie robisz, to oczywiście powinieneś zacząć, bo to świetny sposób, żeby budować relację z odbiorcami, ale musisz wiedzieć o czymś jeszcze. To baaaardzo ważne z punktu widzenia Twojego biznesu, dlatego miej to na uwadze.

Jeśli prowadzisz Fanpage, to Twoje posty docierają od 0,1% do około 5% użytkowników, czyli 95% osób nie zobaczy tego, co publikujesz. Na dodatek organiczny zasięg (zwykłe posty niesponsorowane na Facebooku) dociera w sposób niekontrolowany do przypadkowych ludzi. Nie masz gwarancji, że Twoje treści będą oglądać przyszli klienci. Jeśli chcesz zgłębić ten temat lepiej, to koniecznie przeczytaj artykuł: Pod maską Facebooka- czyli co odpowiada za zasięgi Twoich postów?

Nie szkoda Ci marnować pracy, której prawie nikt nie zobaczy? Pewnie, że szkoda! Sam jestem przedsiębiorcą i pamiętam, jak to było, gdy korzystałem z metod, które nie przyciągały klientów do mojego biznesu. Teraz jest zupełnie odwrotnie. Tutaj opisuje kilka trików, jak to zrobić. Często nie wyrabiam się z odbieraniem telefonów i odpisywaniem na maile, bo jest ich tak dużo. Ale to była kwestia zmiany metod.

Wiem, że ta informacja może być dość dołująca, ale tak już jest i możesz to zaakceptować albo próbować coś z tym zrobić. Ja proponuję Ci tę drugą opcję, a oto kolejny powód dlaczego.

W przypadku lokalnych biznesów najlepszą i najtańszą metodą jest reklama na Facebooku, która zwiększa zasięgi postów i pozwala precyzyjnie określić grupę (na podstawie lokalizacji), której wyświetli się reklama. Dzięki temu nie ponosisz dodatkowych kosztów i więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni.


4. JAK TANIO REKLAMOWAĆ FIRMĘ W INTERNECIE?


Facebook to najtańsza i najskuteczniejsze platforma reklamowa

Ma to swoje uzasadnienie w kilku korzyściach, jakie oferuje. Po pierwsze – możesz włączyć i wyłączyć reklamę w dowolnych godzinach. Możesz to wykorzystać! Jeśli wiesz na przykład, że ludzie nie będą chcieli kupować w święta Twoich produktów, bo wolą wtedy odpoczywać i spędzać czas w gronie najbliższych, to wyłączasz wtedy reklamę. W ten sposób oszczędzasz pieniądze, które wydałbyś w przypadku standardowej reklamy. No bo nie ściągniesz przecież baneru na kilka godzin, czy dni, żeby potem przywiesić go jeszcze raz.


Wykluczanie grup odbiorców

Po drugie – możesz wykluczyć ludzi, którzy nie zobaczą Twojej reklamy. Jeśli nie chcesz wkurzać reklamami osób, które dokonały już zakupu, możesz wyłączyć dla nich reklamę. Dzięki temu nie będziesz wyświetlał ponownie reklamy tym samym odbiorcom, jeszcze bardziej obniżysz koszty i ograniczysz wydatki na zmarnowane kliknięcia.

W konsekwencji średni koszt pozyskania klienta na Facebooku wynosi 3-8 zł. Podoba Ci się takie rozwiązanie?

Jakbyś się czuł, gdybyś wiedział, że pieniądze zainwestowane w reklamę zaczną się zwracać kilkukrotnie? To jasne, że byłbyś zadowolony i czułbyś dużą satysfakcję widząc, że Twój biznes działa jak w szwajcarskim zegarku. Nie mam co do tego wątpliwości.

Mówi się, że w marketingu 50% wydanych pieniędzy idzie w błoto, tylko nigdy nie wiadomo, które 50%. Dzięki Facebookowi ZNACZĄCO zwiększasz prawdopodobieństwo, że pieniądze zainwestowane w reklamę przyniosą zyski!


5. JAK WYKREOWAĆ POTRZEBĘ KUPNA JESZCZE PRZED ZAKUPEM?


Facebook to pierwszy kanał dotarcia do odbiorców

To znaczy, że możesz zaszczepić w człowieku potrzebę skorzystania z Twoich usług jeszcze zanim ktoś podejmie decyzję o zakupie. Podam Ci przykład. Jeśli widzisz, że osoba interesuje się tworzeniem strony internetowej (np. czyta artykuły na ten temat), a na dodatek na Facebooku zaznaczyła w swoim profilu, że jest przedsiębiorcą, to jest bardzo prawdopodobne, że będzie potrzebowała zaraz reklamy. To, co możesz zrobić to uświadomić ją, że reklama jest tym, czego potrzebuje. Po prostu wyprzedzasz jej ruch!

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, marketerem, ekspertem (trenerem, blogerem, lekarzem, dietetykiem), masz firmę lokalną: restaurację, kawiarnię, salon fryzjerski, biuro księgowe, hotel, gabinet lekarski albo jesteś pracownikiem, który odpowiada za Social Media, to zacznij to robić teraz, zanim zacznie to robić konkurencja.

Mówię Ci. Nigdy nie było lepszego czasu, niż teraz. Nie ma na co czekać, bo Ci co czekają, zostają w tyle, kiedy inni się rozwijają!


6. JAK OSZCZĘDZIĆ CZAS NA REKLAMĘ?


Dobrze ustawiona reklama to 15 minut dziennie

Kreację reklamową ustawiasz dobrze raz, a potem masz po 15 minut pracy dziennie. Ja Ci mogę szczerze powiedzieć, że gdy moja reklama jest włączona, to nie wyrabiam się z telefonami i mailami. Sylwia, która to wszystko organizuje i planuje w kalendarzu, dostaje szału, ile osób się do nas odzywa.

Chcesz, żeby Twój biznes przyciągał do Twojej firmy klientów poświęcając na to 15 minut dziennie? To możliwe! Mówię poważnie. Jeśli stworzysz dobrą reklamę wycelowaną w potencjalnych klientów, to jest to tylko kwestia włączenia i wyłączenia kreacji, którą stworzyłeś.

Takie przyszły czasy. Kiedyś ludzie by się złapali za głowę, jeśli powiedziałbyś, że możesz pracować z każdego miejsca na ziemi, a teraz to się dzieje. Wszyscy jesteśmy podłączeni do Internetu. Korzystamy z telefonów, komputerów i tabletów. Dlatego to nie jest kwestia wiary. To jest kwestia postępu technologii.


7. JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ W PRZYPADKU NIETRAFIONEJ REKLAMY?


Zabezpieczenie w przypadku nietrafionej reklamy

Wracając do reklamy standardowej, zwróć uwagę na to, że taki przykładowy baner ustawiasz raz. A co jeśli się nie sprawdzi? Co jeśli ktoś po prostu popełnił błąd i hasło na banerze po prostu nie przyciąga ludzi. Może okazać się, że na ludzi to nie działa! Co wtedy?

Nic. Wydałeś kupę kasy na tradycyjną reklamę i masz mniej pieniędzy w portfelu! Stać Cię na to? Na Facebooku możesz modyfikować reklamę dowolnie do momentu, aż w końcu zacznie działać. A jak już zacznie działać, to jesteś w niebie.

Warren Buffett mówi: „Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1.” Dlatego pamiętaj – nie wkładaj pieniędzy w coś, co nie przynosi adekwatnych korzyści do pieniędzy, które w to włożysz. Nie tędy droga. Wybierz bezpieczniejsze rozwiązanie i zobacz dlaczego Facebook to najlepsze rozwiązanie dla biznesów lokalnych.


Ale gdzie tu Google?

Możesz powiedzieć: „Dawid, ale w tym artykule jest mało o Google”. To po części prawda. W treści tego artykułu jest ukryta odpowiedź na pytanie z nagłówka. Jeśli jesteś bystry, a jestem pewny, że tak właśnie jest, to sam doszedłeś do własnych wniosków. Dlaczego skupiłem się na biznesie lokalnym? Bo zależało mi na tym, żebyś zobaczył przełożenie działań takiego giganta jak Google na działania, które może wprowadzić Twoja firma. I mam szczerą nadzieję, że już wiesz dlaczego Google reklamuje się na Facebooku.


PODSUMOWANIE

Jeśli chcesz nauczyć się tworzyć takie reklamy, to szkolenie Facebook Elite, które prowadzę w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Gdynii, Katowicach i we Wrocławiu jest naturalnym następnym krokiem, żeby to zrobić. Na szkoleniu w ciągu 2 dwóch dni wytłumaczę Ci dokładnie, jak reklama na Facebooku działa w praktyce. Przeprowadzę Cię przez ten proces krok po kroku, tak że po szkoleniu będziesz czuł, że możesz to zrobić sam.

Dodatkowo po wpisaniu swojego emaila na tej stronie, otrzymasz 3 darmowe filmy ze szkolenia Facebook Elite i przekonasz się, czy warto wziąć w tym udział. Jeśli chcesz zasięgnąć opinii innych osób, to na tej stronie znajdziesz również opinie uczestników na temat szkolenia Facebook Elite. Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej.

jak reklamować firmę w internecie

Tymczasem dzięki, że przeczytałeś do końca. Mam nadzieję, że była to dla Ciebie wartościowa wiedza. Jeśli tak, to udostępnij ją swoim znajomym. Dzięki temu będę wiedział, że to, co napisałem było dla Ciebie praktyczne i przydatne.

Pamiętaj, że to nie jest takie trudne, na jakie wygląda. Wszystko to kwestia nauki, a teraz masz idealną okazję.

Zasługujesz na więcej,
Dawid Bagiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *