Edge Rank - co odpowiada za zasięgi Twoich postów? - Dawid Bagiński

Pod maską Facebooka- czyli co odpowiada za zasięgi Twoich postów?

Zasięgi postów

Liczbę czynników, które mogą wpływać na zasięg postów na Facebooku można liczyć w tysiącach. Jednak jest jeden algorytm, który w głównej mierze wpływa na zasięg publikowanych przez Ciebie postów, wyznaczając ich pozycję na tablicach użytkowników Facebooka.

Co to za algorytm i jak działa? Dowiecie się tego z dzisiejszego wpisu. Jedziemy!

 

Algorytm Edge Rank

Tym algorytmem jest EdgeRank. Określa on sposób wyświetlania postów w Aktualnościach użytkowników. Algorytm ocenia, czy dany wpis jest atrakcyjny dla Twoich fanów, a jeśli tak, to dla jakiej grupy. EdgeRank wpływa tym samym bezpośrednio na zasięg Twojego posta.

Żeby przebić się ze swoimi treściami do fanów, musisz być świadomym jak działa Edge Rank i umieć odpowiednio dostosowywać swoje wpisy na Facebooku, by zwiększać ich zasięg.

 

Współczynniki EdgeRank

jak zwiększyć zasięgi postów na facebooku?

 

Affinity (Powiązanie)

Najprościej rzecz ujmując, to współczynnik pokazujący, jak bardzo lubimy dany fanpage — jak często wchodzimy z nim w interakcje (lubimy jego wpisy, komentujemy je lub udostępniamy).

 

Weight (Waga postu)

Czyli typ treści (tekst, zdjęcie, wideo), liczba lajków, udostępnień i komentarzy pod postem. W algorytmie inaczej traktowane są zdjęcia, a inaczej posty tekstowe. Statystyki pokazują, że czysty tekst jest najczęściej wyświetlany przez Edge Rank, ale minusem jest to, że może liczyć na najmniejszy procent like i udostępnień od Twoich fanów. Odwrotnie jest z obrazkami i video – są one gorzej traktowane przez Edge Rank, jednak dla użytkowników są bardziej angażujące.

 

Time Decay (Odstęp czasu)

To najprostszy do zrozumienia parametr, ponieważ odnosi się on do czasu, który upłynął od momentu opublikowania postu. Rzecz jasna, że im więcej czasu upłynęło od publikacji, tym szansa na wyświetlenie treści u Twojego odbiorcy jest coraz mniejsza.

 

W jaki sposób przygotować wpis, aby został dobrze odebrany i oceniony przez Edge Rank?

Aby wskaźnik Affinity był wyższy, musisz zadbać o relacje miedzy obiema stronami np. komentarze do wpisów fanpage’a i nasze odpowiedzi na te komentarze. Wpisem angażującym fanów jest na przykład post w formie pytania. Z jednej strony zachęca on fanów do dyskusji, a z drugiej pozwala Ci poznać preferencje i upodobania potencjalnych klientów. Pytania nie powinny być skomplikowane, jeśli fani chętnie na nie odpowiadają, to warto podtrzymywać interakcję udzielając im odpowiedzi w komentarzach.

Aby zwiększyć wskaźnik Weight, Twoje posty muszą prowokować użytkowników do aktywności, za czym idzie dyskusja w komentarzach, duża ilość lajków, czy udostępnień. Jeśli post bardzo szybko zdobędzie pozytywny odbiór przez fanów, to automatycznie zostanie wyświetlony pozostałym użytkownikom, których Edge Rank początkowo nie brał pod uwagę.

Publikując posty warto żebyś podawał krótkie, ale konkretne komunikaty. Nikt nie lubi czytać długich i skomplikowanych elaboratów. Elementem przykuwającym uwagę fana od zawsze była grafika, zatem warto publikować posty ze zdjęciami. Trzeba jednak pamiętać, że ważne jest również urozmaicanie publikowanych treści (posty z grafikami, z linkami bądź z plikami video).

Na czynnik Time Decay ma wpływ Twoja konsekwencja i regularność w publikowaniu postów. Powinieneś zastanowić się w jakich godzinach Twoi fani są najbardziej aktywni i dostosować publikację wpisów do ich dostępności na Facebooku. Jest wiele teorii na temat tego, kiedy najlepiej dodawać nowe wpisy na swoim profilu facebookowym. Regularnie pojawiają się też badania, które pozwalają przynajmniej w przybliżeniu określić najlepsze okienka czasowe dla publikacji. Jednak nie radzę Ci opierać swoich działań na tylko statystykach i domysłach. Testuj różne godziny publikacji postów, zapisuj i analizuj wyniki, aż dane będą dla Ciebie wystarczająco wiarygodne, a efekty satysfakcjonujące.

Częstym błędem popełnianym przez administratorów fanpage jest usuwanie wpisów, w których pojawił się drobny błąd lub literówka i tworzenie ich od nowa. Usunięcie wpisu znacznie obniża Edge Rank, przez co kolejny post będzie miał znacznie mniejszy zasięg. Dlatego każdy post musi być dokładnie zaplanowany.

 

Mały zasięg to Twoja wina!

Jeżeli nawet zrobisz wszystko prawidłowo, nie gwarantuję Ci, że Twoje posty będą miały satysfakcjonujące zasięgi. Dlaczego? Edge Rank sprawia, że średni zasięg fanpage’a waha się w okolicach 5 proc. fanów danej strony. Jest tak dlatego, że opisany powyżej algorytm to tylko tzw. czubek góry lodowej. Edge Rank to matematyka, ale dla zwykłego użytkownika jest loterią.

Pomyślisz, więc Co mi pozostaje?

Odpowiem, zapomnij o czymś takim jak Edge Rank. Przestań się użalać nad sobą i przeklinać na programistów Facebooka. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu i energii na to, żeby poznać swoich odbiorców i przygotować treści, które będą ich interesowały. Najważniejsze jest DBANIE O TREŚĆ. Jeżeli opublikujesz treść, na którą użytkownicy zareagują – obroni się post opublikowany nawet wbrew wszystkim algorytmom Facebooka.

 

Więc moja porada – przestańmy komplikować sobie życie!

  • Jeżeli chcesz zacząć konwersację, utwórz post z zapytaniem do fanów.
  • Jeżeli chcesz udostępnić wspaniałe zdjęcie, po prostu opublikuj je!
  • Jeżeli chcesz skierować fanów na stronę, po prostu udostępnij link!

 

Promowanie postów i fanpage’a

W chwili obecnej nie da się już skutecznie budować społeczności fanów bez angażowania środków w promowanie postów i samego fanpage’a. Ja od kilku lat korzystam z możliwości, jakie dają reklamy na Facebooku.

Musisz jednak pamiętać, że z tego narzędzia należy również umiejętnie korzystać, optymalizując przeprowadzane kampanie. Jeżeli chcesz poznać anatomię reklamy na Facebook, przeczytaj nasz artykuł o tym Co zawiera dobra reklama na FB.

Jeżeli chcesz bardziej rozwinąć wiedzę dotyczącą Facebooka i w zaledwie 20 minut dotrzeć do najlepszej grupy kupujących, obejrzyj nagranie video, które dla Ciebie przygotowałem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go na swoim Facebook i wyślij znajomym. Kliknij też „Lubie to” i napisz w komentarzu co o nim sądzisz.

Zasługujesz na więcej,

Dawid Bagiński

Jeżeli potrzebujesz pomocy lub konsultacji w sprawie reklam na FB napisz na: kontakt@dawidbaginski.com, wspieramy w tym zakresie firmy i marki osobiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *