Facebook - Najlepsze miejsce do promocji biznesu lokalnego!

FACEBOOK – najlepsze miejsce do promocji biznesu lokalnego!

Facebook, to obecnie najlepsze miejsce do promocji biznesu! Dlatego wcale nie dziwię się, że prawdopodobnie rozważasz opcję prowadzenia kampanii Facebook Ads. Wiem też, że jeśli nigdy wcześniej nie promowałeś swojej firmy na Facebooku, to najlepiej będzie, jeśli poznasz podstawy jego funkcjonowania. W tym artykule w prosty sposób wytłumaczę Ci:

 • W jakich branżach reklama Facebook działa najlepiej?
 • Dlaczego reklama Facebook ma przewagę nad tradycyjną reklamą?
 • Jaki cel spełnia reklama?
 • Dlaczego wybranie odpowiedniej grupy jest ważne?
 • Jak docierać do idealnych klientów?
 • Jak działa reklama Facebook?
 • Gdzie wyświetlają się reklamy Facebook + przykłady

7,5 miliarda ludzi na świecie, prawie 2 miliardy ludzi aktywnych każdego miesiąca na Facebooku! Od właścicieli firm po studentów. To świadczy tylko o jednym – Facebook nie ma sobie równych! A jak to wygląda w Polsce? Jeśli wziąć dane ze stycznia 2016 roku, to w Polsce jest ok. 16 milionów użytkowników. Jeszcze trochę i Facebooka będzie mieć połowa mieszkańców Polski. Na tę chwilę jest 40%…

ilu jest użytkowników facebooka w polsce?

Znasz lepsze miejsce do promocji biznesu? Jeśli tak, to daj mi znać.

Tym krótkim wstępem chciałem Ci tylko pokazać potencjał, jaki drzemie w Facebooku. Zaczynajmy…

1. Dla kogo sprawdzi się reklama na Facebooku?

Nie wiesz, czy sprawdzi się u Ciebie? Moje doświadczenia pokazują, że ta forma reklamy najlepiej sprawdza się w przypadku biznesów lokalnych w branży: beauty (np. salonów kosmetycznych i fryzjerskich), fitness, lokali gastronomicznych, a także sklepów odzieżowych oraz małych przychodni lekarskich.

reklama firmy w internecie

Także jeśli prowadzisz biznes lokalny, to kampania na Facebooku, która może trafić do ludzi:

 • w pobliżu Twojego lokalu (sklepu, siłowni, poradni, salonu itd.),
 • zainteresowanych Twoimi produktami

to doskonały sposób na promocję Twojego biznesu! Wytłumaczę Ci dlaczego:

2. Dlaczego reklama na Facebook ma przewagę nad reklamą standardową?

Omawiałem to zagadnienie w poprzednim artykule , ale przypomnę Ci, że podstawowa różnica między reklamą tradycyjną, a standardową (np. prasa, radio, bilbordy) jest taka, że reklama standardowa dociera do przypadkowych osób.

Co gorsze nie możesz sprawdzić, czy jest skuteczna! W większości przypadków, to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Z kolei dzięki kampaniom na Facebooku możesz wycelować swoją reklamę prosto w klientów, którzy mogą być zainteresowani Twoimi produktami lub usługami. Na dodatek możesz zmierzyć, które działania przynoszą efekt, a które nie. Zainteresowałem Cię?

Tutaj mówię o tym więcej (darmowy fragment ze szkolenia Facebook Elite):

Chcę dać Ci proste spojrzenie na to, czym właściwie są reklamy na Facebooku oraz jak działają. Nie każdy jest urodzonym marketerem, a przecież zawsze zdobywanie wiedzy trzeba zacząć od podstaw. Dlatego…

3. Reklamy na Facebooku – wstęp

Reklama, to płatna wiadomość, która składa się głównie z grafiki, krótkiego tekstu i linku. Największą zaletą reklamy na Facebooku jest to, że pozwala Ci dotrzeć do ludzi, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani Twoimi produktami.
Poniżej zdjęcie jak wygląda jedna z moich reklam na Facebooku:

reklama news feed

Jeśli myślisz o tworzeniu kampanii reklamowych, to ważne, żebyś już na samym początku odpowiedział sobie na pytanie: “Jaki cel ma spełniać moja reklama?
Czym jest cel reklamowy? To czynność, do której chcesz zachęcić osoby oglądające Twoją reklamę. To jeden z pierwszych kroków, które musisz zrobić przed przystąpieniem do tworzenia reklam.

4. Jaki jest cel reklamy?

W zależności od tego, co potrzebujesz, możesz stworzyć reklamę, której celem będzie:

 • Sprzedaż;
 • Pobranie aplikacji;
 • Uzyskanie większej ilości polubień strony;
 • Odsyłanie ludzi z reklamy na Twoją stronę internetową;
 • Albo zwiększenie liczby odwiedzin w lokalnej placówce firmy.

Możesz skierować swoich odbiorców do witryny z tym, że nie musi to być koniecznie strona internetowa. Może być to na przykład profil na Instagramie.

WAŻNE: W zależności od tego, jaki cel będzie spełniać reklama, będzie musiała być stworzona inaczej!

Reklamy nie kierujesz do wszystkich. Wyświetlasz ją do specjalnie wybranych osób. Dzięki temu, możesz dotrzeć do ludzi, którzy będą potencjalnie zainteresowani Twoimi produktami. Nazywamy to targetowaniem i ustalaniem grup docelowych.

reklama facebook dla firmy

Reklamę szkoleń, które aktualnie prowadzę kieruję do ludzi, którzy prowadzą biznesy lokalne. To nie jest żadna tajemnica. Dlaczego? Bo wiem, że coraz więcej przedsiębiorców sięga właśnie po Facebooka. Chociaż w Polsce wydatki na reklamę w Social Media rosną z roku na rok znacznie wolniej, niż na przykład w Stanach. Co to oznacza?

Nie każdy przedsiębiorca jest jeszcze świadomy siły Facebooka. Co to znaczy dla Ciebie?

To znaczy, że decydując się na taką formę reklamy, robisz coś, co jest sprawdzone, skuteczne i z dużym prawdopodobieństwem nie robi tego Twoja konkurencja! Wróćmy jednak do spraw technicznych…

5. Dlaczego wybranie odpowiedniej grupy jest ważne?

Ponieważ możesz napisać potencjalnie skuteczną reklamę, ale jeśli skierujesz ją do ludzi, których to nie interesuje, to nie przyniesie ona oczekiwanego efektu. To tak jakbyś wysłał reklamę warsztatu samochodowego do kobiet.

Nie, nie jestem szowinistą. Po prostu STATYSTYCZNIE częściej, to mężczyzna pojedzie do warsztatu samochodowego, żeby naprawić samochód.

Domyślam się, że czytasz ten artykuł, bo zdajesz sobie sprawę, że reklama na Facebook to najlepsza metoda promocji dla Twojego biznesu lokalnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób pozyskać klientów do Twojego biznesu, zobacz film poniżej, w którym krok po kroku wyjaśniam najlepszą i najskuteczniejszą metodę w promowaniu lokalnego biznesu.

6. Jak docierać do idealnych klientów?

W reklamach Facebooka możemy do tych grup docierać na 4 różne sposoby:

WEDŁUG LOKALIZACJI

Tutaj chodzi o to, że jeżeli prowadzisz BIO sklep we Wrocławiu, to możesz kierować swoją reklamę do osób z Wrocławia i okolic. Dodatkowo, możesz także rozszerzyć zakres reklamy o 20, 50 i 70 km. Wtedy Wrocław jest w centrum okręgu o danym promieniu.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą lokalnym, to takie rozwiązanie jest dla Ciebie wręcz idealne. Kreację Facebookową zobaczą tylko ludzie w pobliżu Twojego lokalu… SPA, siłowni, gabinetu, czy warsztatu samochodowego.

promocja biznesu w internecie

WEDŁUG CECH SOCJODEMOGRAFICZNCH

PRZYKŁAD: Jak myślisz? Czy osoby świeżo po ślubie i krótko po przeprowadce mogą potrzebować mebli? Jasne, że tak. To też możesz ustawić. Ilu takich ludzi jest we Wrocławiu?

Po prawej stronie na poniższym zdjęciu możesz zobaczyć, że to ok. 2000 osób. Zamiast kierować reklamę do wszystkich, kierujesz ją do zainteresowanych. W ten sposób oszczędzasz pieniądze..

 

reklama facebook

Możesz znaleźć także ludzi w określonym wieku, w określonej sytuacji itd, dzięki wyszukiwaniu według kilku kategorii takich jak:

 • Związek (np. status związku);
 • Wykształcenie (np. kierunek studiów);
 • Praca (np. stanowisko);
 • Przynależność etniczna (np. generacja x);
 • Pokolenie;
 • Rodzice (np. nastolatków);
 • Wydarzenie z życia (np. nowa praca).
WEDŁUG ZAINTERESOWAŃ

Możesz także wyszukiwać swoich odbiorców według zainteresowań. To znaczy, że prowadząc SPA możesz wysłać reklamę do kobiet, które interesują się medycyną estetyczną i dbaniem o swoje ciało. To jest logiczne, że właśnie takie kobiety mogą być zainteresowane takimi usługami. Jakie kategorie mamy do wyboru? Jest ich naprawdę mnóstwo. Na przykład:

 • Hobby i zainteresowania (np. siłownia)
 • Jedzenie i napoje (np. alkohole)
 • Moda (np. ubrania)
 • Rozrywka (np. filmy)
 • Sport (np. piłka nożna)
 • Zdrowie (np. zumba)

W ten sposób możesz dotrzeć do osób, które mają pewne specyficzne zainteresowania, powiązane z produktem, który sprzedajesz.
reklama na facebooku

WEDŁUG ZACHOWAŃ

Tutaj Facebook wyróżnia nam kategorie pewnych specyficznych zachowań. To zachowania, które odnotowuje serwis. Możemy na przykład dotrzeć do ludzi, którzy dojeżdżają do pracy…. albo którzy wrócili 2 tygodnie temu z wycieczki. Pomyśl jak mogłyby to wykorzystać biura podróży…

7. Gdzie wyświetlają się reklamy na Facebooku?

Zapewne sam zauważyłeś, że reklamy mogą wyświetlać się:

 • w aktualnościach na komputerze,
 • w aktualnościach w telefonie,
 • oraz w prawej kolumnie Facebooka.

1. Kolumna po prawej stronie

Zobacz przykład reklamy wina:

reklama firmy w internecie

Chociaż reklamy w News Feedzie, czyli w aktualnościach zdobywają większe zaangażowanie, to nie można zapomnieć o tych w prawie kolumnie. Często kliknięcia za te reklamy są tańsze, bo konwersja też jest niższa.

Możesz zapytać czym jest konwersja? Konwersje to działania podejmowane przez osoby oglądające Twoją reklamę, takie jak np. kliknięcie w reklamę, rejestracje czy przekierowanie osoby na stronę Twojej firmy.

Żeby reklama po prawej stronie była skuteczna musi być istotna dla osoby czytającej, mieć wartościową propozycję, dobrze wyglądać i mieć tak zwane call to action.

Czyli co? Czyli tak zwane wezwanie do działania. Może to być na przykład tekst „kup 2 butelki wina w cenie 1”, po kliknięciu, którego zostajemy przeniesieni na witrynę sklepu.

Co sprawia, że reklama POWYŻEJ jest dobra?

 • Grafika – jest prosta, ładna i trafia do miłośników wina,
 • Jest istotna – jeśli pojawiła się na tablicy kogoś, kto jest smakoszem win, to czy go zainteresuje? No jasne!
 • Zawiera kuszącą propozycję – 3 butelki dobrego wina w cenie 19$
 • Ma call to action (CTA) – Mówi, że klikając możemy zdobyć zniżkę na pierwsze zamówienie!

2. NEWS FEED – Aktualności

Widziałeś przykład takiej reklamy na początku tego artykułu. Ta reklama jest bardziej angażująca i przeważnie bardziej przykuwa uwagę, niż reklama w kolumnie po prawej stronie. Niestety może być droższa.

Ostatnim formatem reklamy, jaka może pojawić się w naszych Facebookowych aktaulnościach jest:

3. Reklama na telefonie komórkowym

…która może wyglądać np. tak:

reklama internetowa

8. Facebook to przyszłość biznesów lokalnych, ale trzeba umieć go wykorzystać

Dla firm, samo publikowanie na Facebooku już nie wystarczy – tym bardziej dla tych, którzy dopiero zaczynają swój biznes. Oczywiście możesz władować pieniądze i wysiłek, żeby przyciągnąć ludzi do biznesu przez reklamę Facebook i wysłać ich na Twoją stronę, ale to działa tylko wtedy, gdy masz odpowiednią strategię.

Dobrze zaprojektowana reklama, musi być bardzo dobrze dopasowana do produktu, który oferujesz. Tutaj wiele osób popełnia błąd. W takim razie jak dopasować reklamę do produktu lub usługi, którą sprzedajesz?

Jeśli chcesz nauczyć się jak tworzyć kampanie reklamowe, które będą zarabiać, zamiast tylko zbierać polubienia i komentarze, to zachęcam Cię do zainteresowania się 2-dniowym szkoleniem, które prowadzę w Poznaniu, Warszawie, Katowicach i Krakowie.

Na szkoleniu pokażę Ci krok po kroku jak tworzyć taką reklamę. Na dodatek będziemy mogli przedyskutować, jaka reklama będzie najlepsza dla Twojego biznesu. Dzięki wiedzy ze szkolenia zaczniesz tworzyć treści, które sprzedają, a Twoja firma stania się rozpoznawalna na rynku lokalnym!

Ty sam nauczysz się tworzyć takie reklamy samodzielnie!

3 Comments

 1. Julia pisze:

  Reklamy na platformie Facebook mogą również wspierać marketing lokalny przez kierowanie reklam z uwzględnieniem konkretnego adresu. Umożliwia to także dokładne określenie typu odbiorców.

 2. Jola pisze:

  Dawid dużo dużo nauki przede mną na tą chwilę widzę i czuję że będę Cię “męczyć” dotąd aż to wszystko ogarnę bo nie ukrywam że mi to tak trzeba zawsze dwa razy:)

  • Dawid pisze:

   Nie ma sprawy, Jola! Jeśli chcesz nauczyć się Facebooka od samych podstaw krok po kroku, to może zainteresuje Cię 2-dniowe szkolenie Facebook Elite. Oprócz możliwości przyjazdu na szkolenie, otrzymujesz także dostęp do platformy edukacyjnej (ponad 24 godziny nagrań, nielimitowany dostęp). Cały czas dogrywam do platformy kolejne materiały w odpowiedzi na pytania kursanów (np. w odniesieniu do branż, w której prowadzą biznes). Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej, to tutaj znajdziesz więcej informacji: http://www.socialelite.pl/zarabianie-na-fanpage/ 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *