Czy kryzys finansowy dał Ci się we znaki? Zostałeś z kosztami i długami, masz nieopłacone faktury? A może mimo gorszych warunków radzisz sobie nieźle? Po prostu zdecydowałeś się przeczytać ten artykuł, bo chcesz wiedzieć, co JESZCZE możesz zrobić, by budować biznes odporny na kryzys. Jeżeli tak, to czytaj do końca. Myślę, że to, co przygotowałem, może Cię zainteresować.
Zobacz poniżej. Oto 3 kluczowe sfery, które opiszę w tym artykule. Podjęcie określonych działań w każdej z nich może znacząco zwiększać bezpieczeństwo biznesu.
- OBSZAR 1: CZAS (długo – szybko).
- OBSZAR 2: KOSZT (drogo – tanio).
- OBSZAR 3: PŁATNOŚĆ (z dołu – z góry).
Za moment wyjaśnię Ci w jaki sposób.
Wolisz oglądać? Ten materiał dostępny jest również w formie wideo:
Co wziąć pod uwagę, by zbudować biznes odporny na kryzys?
OBSZAR 1: Czas realizacji prac a bezpieczeństwo biznesu
Do przemyślenia: jak długo muszę czekać na efekty swojej pracy?
Czas realizacji Twojej pracy (np. usługi, którą świadczysz) to pierwszy element, nad którym musisz się poważnie zastanowić, jeśli chcesz mieć biznes odporny na kryzys. Dlaczego?
Zauważ, że możliwości są tak naprawdę dwie. Albo efekty pracy swojego biznesu otrzymujesz względnie szybko. Albo musisz na nie trochę poczekać.
Co to oznacza? Zobacz.
DŁUGI CZAS REALIZACJI
Przykładowe branże z dłuższym czasem realizacji usługi / produktu:
- budowlanka - budowa domu może być wykonywana przez wiele miesięcy,
- luksusowe samochody - jeden taki samochód może być sprzedawany raz na kwartał dla salonu, a zysk dzielony jest na określoną ilość pracowników,
- turystyka - często wycieczki zamawiane są z dużym kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Jakie jest ryzyko w przypadku biznesów z długim czasem realizacji usługi czy też produkcji towaru?
W związku z długim czasem wykonania, klient może mieć prawo do odstąpienia od umowy. Co prawda, kontrakty budowlane nie są łatwe do zerwania, ale jest to możliwe.
Tak samo, Klient może wpłacić zaliczkę za usługę z dłuższym czasem realizacji, ale przed jej realizacją - zrezygnować.
KRÓTKI CZAS REALIZACJI
W tej kategorii znajdują się szybko rotujące usługi lub produkty - czyli takie, które wykonywane są na miejscu albo jednorazowo. Na przykład:
- fizjoterapia - pojedyncza usługa trwa zazwyczaj 1-2 godziny,
- pizzerie, fast foody - pizzę robi się szybko i szybko się ją zjada,
- odzież - to towar, który zazwyczaj produkuje się szybko - szczególnie w epoce fast fashion.
Fast Fashion - szybka moda to termin używany do opisania modelu biznesowego branży odzieżowej polegającego na replikowaniu najnowszych trendów wybiegowych i modnych projektów, masowej ich produkcji po niskich kosztach i szybkim wprowadzaniu ich do sklepów detalicznych, gdy popyt jest najwyższy.
Co prawda, zysk w wymienionych branżach może wydawać się mniejszy, ale często tylko pozornie. Zobacz, że usługi wykonywane są tutaj szybko, więc biznesy te mogą szybciej podreperować swój cash flow.
A co, gdy klient zrezygnuje z usługi? W takiej sytuacji ewentualne straty nie są aż tak zauważalne.
Oczywiście, jest kilka innych ważnych niuansów, ale o nich napiszę dalej (czytaj do końca).
Podsumowując - to, jak długo realizowana jest usługa czy produkowany jest towar, wpływa w dużym stopniu na bezpieczeństwo biznesu.
Zazwyczaj biznesy z kategorii tych z krótkim czasem realizacji, są przeważnie bezpieczniejsze. A Ty, co myślisz? Napisz poniżej. Jestem ciekawy Twojego zdania.
OBSZAR 2: Koszta wykonania prac a bezpieczeństwo biznesu
Do przemyślenia: jak dużo muszę zainwestować na początku, by móc realizować usługę czy też produkować dany towar?
Mówi się, że im więcej zainwestujesz, tym więcej możesz zyskać. Tylko, że nie zawsze tak jest. Często możesz też dużo stracić, jeśli zainwestujesz źle.
Spójrz na przykłady poniżej.
WYSOKIE KOSZTY PRAC / BIZNESU
W tej grupie znajdą się m.in. branże takie jak:
- turystyka - to zazwyczaj droga usługa, z której Ty jako pośrednik otrzymujesz małe zyski (zwłaszcza jeśli regularnie ponosisz koszty pracowników, działania biura itp.),
- budowlanka - już na wejściu musisz sporo zainwestować, zanim odzyskasz pieniądze. W końcu do realizacji usług potrzebujesz dobrego sprzętu, pracowników itd.
Ryzyko strat w wymienionych powyżej branżach jest dość duże. Żeby wchodzić w te biznesy, warto mieć przygotowaną solidną poduszkę finansową lub dochody z innego biznesu, aby w razie kryzysu nie zbankrutować.
NISKIE KOSZTY PRAC / BIZNESU
Oto przykłady biznesów, gdzie koszta prac są znacznie mniejsze.
- burgerownia / pizzeria - towar jest stosunkowo tani i szybko znika z talerza,
- napisanie artykułu, jeśli jesteś copywriterem - by zacząć działać, potrzebujesz tylko komputera i internetu… i oczywiście zleceń ;),
- odzież - koszta wyprodukowania koszulek w Chinach sięgają… 1 zł za sztukę.
Zauważ, że wymienione branże można uznać za bezpieczne. Dlaczego?
Koszty, jakie musisz ponieść na starcie, są dużo mniejsze niż w przypadku np. firmy budowlanej. Oczywiście Twoje dochody także będą dużo niższe, ale pamiętaj!
Decydując się na uruchomienie nowego biznesu, bierz raczej pod uwagę to, jak dużego zaplecza finansowego potrzebujesz na starcie (szczególnie na początku, gdy nie masz jeszcze dużego biznesowego know-how).
Dzięki temu nawet jeśli Ci się nie powiedzie, to fakt, że nie zainwestowałeś całych oszczędności życia czy nie zaciągnąłeś kredytu ponad swoje możliwości, sprawi, że straty nie będą aż tak bolesne.
OBSZAR 3: Forma płatności a bezpieczeństwo biznesu
Do przemyślenia: ile muszę czekać na pieniądze za zrealizowaną pracę?
PŁATNOŚĆ Z DOŁU
Jeżeli Twoja usługa jest płatna z dołu, to w takiej sytuacji musisz polegać na terminowości swoich klientów. Jeśli prowadzisz swój biznes, to z pewnością zgodzisz się, że bywa z tym różnie, prawda?
Jeśli polegasz na wpływach, z któregoś zlecenia, a płatności odwlekają się w czasie, to pojawia się duża dziura finansowa, której nie ma jak załatać… dlatego również tak ważne jest, aby nie polegać na jednym, czy dwóch klientach, ale dywersyfikować swoje przychody!
Tylko wtedy masz szansę na utrzymanie płynności finansowej i rozwijanie biznesu.
PRZYKŁAD DYWERSYFIKACJI: realizujesz usługi, cykliczne szkolenia i sprzedajesz własne produkty online.
Tak zrobił Maciek z Warsztatu Fryzur Męskich, decydując się na otwarcie sklepu internetowego z własną linią kosmetyków do włosów.
Firma META wyróżniła biznes Maćka z Warsztatu Fryzur Męskich, z którym współpracujemy!
PŁATNOŚĆ Z GÓRY
Oczekując płatności z góry, możesz spać spokojniej, bo pieniądze dostajesz od razu po wykonaniu usługi (lub nawet przed jak w przypadku burgerowni czy pizzerii).
To bezpieczne, szczególnie dla mniejszych firm, bo o wiele łatwiej możesz planować swoje finanse, a tym samym budować biznes odporny na kryzys.
CO TO W PRAKTYCE OZNACZA DLA CIEBIE?
Jak widzisz, w biznesie nie zawsze konfiguracja jest pozytywna lub negatywna. Często zdarza się, że są one różnorodne i wymieszane.
Zobrazuję Ci to na kilku przykładach:
➡️ Deweloper – bierze pieniądze z góry, więc jest zabezpieczony. Dzięki temu ma fundusze na wykonanie usługi i nie musi się martwić, jeśli wszystko potrwa to dłużej.
➡️ Turystyka – w tej branży pojawia się duże ryzyko w postaci długiego czasu wykonania usługi i sezonowości.
PRZYKŁAD: w styczniu klient zarezerwował wycieczkę do Tajlandii na czerwiec i opłacił ją. Może się wydawać, że zarobiłeś, ale… zauważ, że przez pół roku Twój zysk jest niezabezpieczony!
Bo co jeśli klient będzie chciał odwołać wyjazd i żądać zwrotu środków?
➡️ Koncerty i imprezy – co prawda pieniądze na realizację wydarzenia otrzymujesz z góry, ze sprzedaży biletów, ale Ty także musisz z góry opłacić artystów i salę.
Niestety w przypadku kryzysu, czy odwołania koncertu musisz oddać pieniądze za bilety. A co z zaliczkami? Nie zawsze zostaną zwrócone - będziesz stratny.
➡️ Pizzeria – szybko rotujący biznes i tani koszt realizacji. Wydawałoby się, że to Eldorado, ale pamiętaj… koszty wynajęcia i utrzymania lokalu potrafią być wysokie. Szczególnie w atrakcyjnej części miasta, gdzie jest duży ruch.
Co prawda, płatność otrzymujesz z góry, a to minimalizuje ryzyko. Jednak jak widzisz - jest też kilka innych czynników, które wpływają na to, czy taki biznes będzie bezpieczny (np. konkurencja).
➡️ IT – to droga inwestycja, dodatkowo opłacana z dołu. W związku z tym płatność często regulowana jest nawet co tydzień, żeby zminimalizować straty.
Jeśli ktoś nie płaci Ci przez np. dwa tygodnie, możesz go szybko odciąć od bazy i nie stracisz tak wiele.
➡️ Odzież – zalety: szybkie wykonanie, koszt produkcji jest niski, ale płatność niestety - z dołu, jeśli sprzedajesz odzież do sklepu. Jak to wygląda w praktyce?
Pomyśl, co się stanie, jeśli klienci nie zechcą płacić za Twój produkt? Istnieje ryzyko, że ostatecznie zostaniesz z niczym, gdy towar się nie sprzeda.
Uruchomiłeś biznes, ale potrzebujesz wsparcia w działaniach reklamowych na Facebooku? Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą, który przeanalizuje Twój biznes i przedstawi pomysły na wsparcie Twojej firmy w realizacji Jej celów.
OBSZAR 4: Niezbędność usługi / produktu a bezpieczeństwo biznesu
Pytanie: czy w gorszych czasach ludzie wciąż będą chcieli kupować mój produkt? Czy jest im on niezbędny do codziennego funkcjonowania?
Zauważ, że gdy ludziom zaczyna brakować pieniędzy albo po prostu te pieniądze tracą na wartości, to zaczynają dokonywać bardziej rozsądnych wyborów zakupowych.
Czy kupią w takiej sytuacji papier toaletowy? Kupią.
Czy kupią jedzenie? Kupią.
Czy pójdą w takiej sytuacji do drogiej restauracji? Sporo osób nie odmówi sobie tej przyjemności. Ale prawdopodobnie część uzna, że nie jest to wydatek niezbędny i ograniczy takie wyjścia.
Oczywiście, to jeden z elementów, które wpływają na to, czy biznes jest odporny na kryzys. Jednak bardzo ważny.
W JAKI SPOSÓB JA TWORZĘ BIZNESY? CZYM DLA MNIE JEST BIZNES ODPORNY NA KRYZYS?
Przyznam szczerze, że wybierając biznes, kieruję się bezpieczeństwem. Dlatego działam między innymi w branży odzieżowej.
Pewnie pomyślisz: „Przed chwilą pisałeś, że to ryzykowny biznes, bo płatności dokonywane są z dołu”. Tak to prawda, ale nie w przypadku modelu biznesowego, który wybrałem.
Prowadze sklep internetowy i nie wysyłam swoich ciuchów do sklepu. Mój klient otrzymuje towar dopiero po dokonaniu płatności - to jest moje zabezpieczenie. Dzięki temu mam szybki czas realizacji, tanie koszty produkcji, a pieniądze otrzymuję z góry.
PAMIĘTAJ: Wchodząc w biznes, musisz być świadomy ryzyka. Jeśli otwierasz firmę, a Twoja firma upadnie, musisz ponieść konsekwencje. Tak postępują odpowiedzialni i profesjonalni przedsiębiorcy.
Dlatego, gdy wybieram biznes, wybieram taki model i taką branżę, która jest obarczona małym ryzykiem. Tak oczywiście, to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, ale nie namawiam Cię tylko do bezpiecznych wyborów!
W końcu, jeśli wybierzesz ryzyko i się sparzysz, to także możesz wyciągnąć z tego korzyść. Człowiek uczy się na błędach, prawda?
Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dostrzec zależność między typem biznesu i jego bezpieczeństwem. Jeśli tak – z większą łatwością poradzisz sobie w czasie kryzysu!
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: