20 zasad osiągania małych sukcesów na co dzień - Dawid Bagiński

20 zasad osiągania małych sukcesów na co dzień

Często rozmawiając z ludźmi i czytając komentarze słyszę – Dawid, jaki jest Twoim zdaniem sekret do odniesienia sukcesu?

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego. Sukces w życiu i biznesie zależy od wielu czynników – systematycznej i rzetelnej pracy, skuteczności i relacji z innymi ludźmi (rodziną, przyjaciółmi, klientami).

Wszystko zależy od małych, z pozoru nic nieznaczących czynności, które podejmujesz każdego dnia. Od codziennych sukcesów.

Nie ma złotego środka. Są jednak rzeczy, które mogą drastycznie zwiększyć prawdopodobieństwo, że się wyróżnisz. Że osiągniesz to, do czego dążysz.

To, o czym przeczytasz, sam stosuję każdego dnia i działa, dlatego z czystym sumieniem mogę zachęcić Cię do zastosowania tego w swoim życiu.

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się o naprawdę prostych ideach, które mogą pomogą Ci osiągnąć założone cele, być przed konkurencją i wygrywać każdego dnia. Oto one:

 1. Jeśli narzekasz, to chociaż działaj!
 2. Miej odwagę przyznawać się do błędów
 3. Zasada 3 sekund
 4. Miej zero-jedynkowy cel
 5. Wyluzuj
 6. Każdy ma swoją rację
 7. Odizoluj się od negatywnych ludzi
 8. Jeden moment, jedna rzecz
 9. Miej wysokie oczekiwania
 10. Rób dziś, nie jutro
 11. Wyrażaj swoje uczucia
 12. Wstawaj między 4:00, a 7:00
 13. Ruch z rana
 14. Wsłuchuj się w siebie
 15. Bądź wdzięczny
 16. Bądź odpowiedzialny za swoje życie
 17. Rób to, co musi być zrobione
 18. Różnica między „muszę”, a „chcę”
 19. Nie oceniaj
 20. Bądź dobry dla innych

1. Jeśli narzekasz, to chociaż działaj!

Po co wstawać każdego dnia z uśmiechem na twarzy? Po co być szczęśliwym? Lepiej marudzić, że świat to okropne i niesprawiedliwe miejsce, a Ty masz po prostu pecha.

Szczerze? Powiem Ci, jakie Ja mam podejście do narzekania. Jako człowiek możesz marudzić i narzekać, ile chcesz, ale w tym samym czasie trzeba robić swoje.

Ja dużo narzekam, ale ciągle robię i narzekam już tak dla zasady, bo mnie to motywuje.

A jeżeli Ty narzekasz i gówno robisz z tym, co Cię w życiu dołuje, to co to daje? Czy coś się zmieni samo?

W tej chwili dużo narzekasz i nie masz motywacji? – nie martw się! W internecie jest wiele materiałów, które możesz wykorzystać, jako inspirację do działania.

Poszukaj czegoś odpowiedniego dla siebie lub – do czego cię zachęcam – skorzystaj z mojego internetowego kursu ,,Jak zyskać motywację?”, czyli jak się odblokować, przestać narzekać i zacząć realizować swoje cele.

2. Miej odwagę przyznawać się do błędów

,,Masz rację, pomyliłem się”. Dlaczego tak bardzo boisz się przyznać się do błędu?

Nikt z nas nie jest alfą i omegą. To dla mnie przykre, że dziecko w szkole woli spuścić głowę w dół, zamiast spróbować udzielić odpowiedzi, bo nie jest jej pewne.

Przecież to nie grzech – nie wiedzieć. Jeśli nie popełniasz błędów to znaczy, że nie próbujesz nowych rzeczy.

Błędy są naturalnym elementem uczenia się i zdobywania nowych umiejętności.

Nie jesteś przekonany? W takim razie powiedz mi… Czy zanim nauczyłeś się jeździć na rowerze, przewróciłeś się chociaż raz?

3. Stosuj zasadę 3 sekund

Miewasz tak, że otwierasz jedno oko i nie masz już ochoty na otwieranie drugiego, a tym bardziej wstawanie z ciepłego łóżeczka i rozpoczynanie dnia?

Wiesz, jaki mam na to sposób? Wstaję w ciągu 3 sekund z łóżka i wychodzę z sypialni – dzięki temu nie mam nawet czasu na zniechęcanie się.

Zastosuj zasadę 3 sekund w innych dziedzinach życia. Nie chce Ci się iść na siłownię po pracy? Najchętniej byś usiadł na kanapie z herbatą i zaległ na resztę dnia?

Szybko! Chwytasz torbę treningową, klucze i wybiegasz z domu. Masz 3 sekundy.

4. Miej zero-jedynkowy cel

Albo coś robisz albo tego nie robisz. Albo osiągasz cel albo nie. Albo jesteś skuteczny albo nie. Albo jesteś odpowiedzialny albo nie.

Zero jedynkowość chroni Cię przed usprawiedliwianiem się w razie niepowodzeń.

Właśnie pozbawiłem Cię możliwości stosowania wymówek. Jak się z tym czujesz?

5. Wyluzuj

Najgorzej jest tworzyć sobie nierealne oczekiwania. Znam ludzi, którzy żyją ciągle pod ogromną presją… Tak jakby mieli nad głowami dużą gilotynę.

Ciągle za czymś gonią albo przed czymś uciekają.

Pomyśl sobie, że wszystko jest okej. Jest tak, jak być powinno. A jeśli chcesz, żeby było inaczej, to sobie wszystko zaplanujesz i z czasem się to zmieni.

6. Zaakceptuj, że każdy ma swoją rację

Z racją jest, jak z dupą, każdy ma swoją – znasz takie powiedzenie?

Mi obojętne, co kto myśli. Ja robię swoje. Dla Ciebie jako przedsiębiorcy z tego, co napisałem płynie tylko jeden wniosek.

Twoim obowiązkiem jest odnieść sukces. Zadowolić wszystkich nie masz szans. To nie Ty decydujesz, co myślą inni, ale decydujesz, jak na to reagujesz.

7. Odizoluj się od negatywnych ludzi

Z kim się zadajesz, takim się stajesz. Zgadzam się z tym w 100%. Jestem przekonany, że w swoim życiu spotkałeś niejednego “narzekacza”, który ciągle mówił o swoich problemach, a nigdy nie robił nic, co pomogłoby mu ten problem rozwiązać.

Po co gadać o problemach, kiedy można rozmawiać o rozwiązaniach? Zacznij otaczać się ludźmi, którzy ciągną cię do góry, zamiast w dół.

Tymi, którzy rozmawiają o rzeczach istotnych, a nie skupiają się na problemach.

8. Jeden moment, jedna rzecz

Gary Keller w swojej książce mówi, że największą mocą, jaką ma Twój umysł jest skupienie się na jednej rzeczy w jednej chwili Twojego życia.

Dzięki stosowaniu się do tej JEDNEJ prostej zasady, możesz osiągnąć wiele w swoim życiu. Po prostu skup się na jednej czynności w jednej chwili.

Pozbądź się tego, co cię rozprasza. Tyle!

9. Miej wysokie oczekiwania

Nie toleruj olewania, apatii i braku zaangażowania u innych. Jak ludzi nauczysz, że mogą Cię traktować, tak będą Cię traktować.

Larry Winget w swojej książce pisze, że jak niewiele oczekujesz, to niewiele dostajesz. To prawda. Wszystko zależy od Ciebie.

10. Rób dziś, nie jutro

,,Nie uciekniesz od odpowiedzialności jutra, przez unikanie jej dzisiaj” – Abraham Lincoln.

Narzekałeś kiedykolwiek, że masz mało czasu? To, co zrobić masz jutro, zrób dziś.

Czasu zawsze brakuje i zawsze jest potrzebny. Dobry biznesmen nigdy nie odkłada ważnych spraw na inny dzień.

11. Wyrażaj swoje uczucia

Niektóre przykre zdarzenia z przeszłości potrafią wzburzyć w nas falę negatywnych emocji, które powinny zostać uwolnione.

I zamiast zostać uwolnione, one duszą się gdzieś w środku nas bez ujścia na zewnątrz. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Uwolnij je, rozmawiając z bliską osobą!

Kiedy zostaniesz wysłuchany i poczujesz zrozumienie, będzie Ci łatwiej zaprzestać zadręczanie się negatywnymi myślami.

Jeżeli jednak nie masz takiej osoby lub wolisz zatrzymać te uczucia dla siebie, to kartka i długopis też mogą spisać się nieźle.

12. Wstawaj między 4:00, a 7:00

Zamiast obracać się z boku na bok, zrób rano coś pożytecznego. Ja wiem, że to nie jest takie proste…

Ale jak spróbujesz, to sam zobaczysz, ile dodatkowego czasu zyskasz, kiedy wprowadzisz ten nawyk w życie.

Polepszy się Twoje samopoczucie, bo zaczniesz dzień od zrobienia czegoś konkretnego. Pamiętaj też, że rano jesteś najbardziej produktywny.

Pomyśl sobie jak dobrze będzie usiąść popołudniu przy kawie ze świadomością, że wszystkie najważniejsze zadania masz już za sobą.

13. Ruszaj się z rana

Spróbuj pojechać do roboty rowerem lub przebiec się poświęcić na przebieżkę chociaż 15 min – niby nic, ale może zmienić bardzo dużo.

Zupełnie inaczej pracuje się, gdy z rana delikatnie się zmęczysz i dotlenisz umysł.

14. Wsłuchuj się w siebie

Kiedy wstaję, zaczynam dzień od rozpoznania i zastanowienia się nad myślami, które pojawiły się w mojej głowie w ostatnim czasie.

Jest to pewnego rodzaju analiza siebie – jej formę i nazewnictwo pozostawiam Tobie. Po co to wszystko robię?

Chcę znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do różnych sytuacji w moim życiu, czy mogłem ich uniknąć oraz jak wyznaczyć sobie tor postępowania w takich sytuacjach na przyszłość.

15. Bądź wdzięczny

To niezwykle ważna rzecz, którą robię każdego tygodnia. A której ludzie narzekający na życie nie robią.

Musisz wiedzieć, że wdzięczność ma w sobie niesamowitą siłę. Zacznij ją praktykować, a zobaczyć, że nauczysz się odnajdować szczęście w tym, co robisz każdego dnia. Twoje życie nabierze lepszych barw.

16. Bądź odpowiedzialny za swoje życie

Sukcesy i porażki przypisuj sobie. Ludzie mają tendencje do przypisywania powodów sukcesu sobie, a przyczyn porażki szukają w otoczeniu.

Mów – ,,zrobiłem”, a nie ,,udało mi się”. Mów ,,schrzaniłem na całej linii”, a nie ,,miałem zły dzień”. Zmień swoje słownictwo, a zmienisz swoje nastawienie.

17. Rób to, co musi być zrobione

Ustal priorytety. W życiu tak naprawdę liczą się tylko rezultaty. Zawsze na początku skupiaj się na rzeczach najważniejszych.

Na nie musi starczyć Ci czasu. Zrób sobie listę rzeczy, które bezwzględnie musisz wykonać – listę 5 zadań dziennie.

Stań się realizatorem zadań, a nie tylko planującym.

18. Różnica między „muszę”, a „chcę”

Jestem przekonany, że masz w sobie niesamowity potencjał. Możesz stworzyć firmę, która odniesie ogromny sukces. Możesz dać coś wspaniałego światu i pokazać to, kim naprawdę jesteś i na co Cię stać.

Ale prawdopodobnie tego nie zrobisz. Nie gniewaj się. Wiesz, dlaczego?

Bo Ci się nie chce. Albo czasem Ci się chce, a czasem nie. Zbyt często odpuszczasz.

Robisz coś, bo musisz – a czego chcesz? Po co studiujesz? – myślisz czasem o tym? Zacznij robić rzeczy, bo chcesz, a nie bo musisz.

19. Nie oceniaj

Wyobraź sobie, że widzisz kogoś, kto leży przy ławce albo głośno krzyczy biegnąc przez rynek. Co wtedy zrobisz?

Większość osób pomyśli ,,widać, że się upił”, ,,co za debil biegnie i się drze”. Nie oceniaj. Wciel się w role obserwatora.

Jest różnica między opisaniem sytuacji – ,,widzę, że człowiek leży na ziemi”, ,,widzę, że szybko biegnie i krzyczy”, a jej oceną – że ktoś jest jakiś dziwny. Obserwuj.

Zastanów się, co się mogło stać. Może ta osoba leżąca na ławce ma cukrzycę i straciła przytomność? Może będziesz mógł komuś pomóc?

20. Bądź dobry dla innych

Nie przesadzę mówiąc, że sukces w życiu zależy od tego, jacy jesteśmy dla innych.

Jak Ja się zachowuję w stosunku do nich, tak w większości oni będą się zachowywać w stosunku do mnie. Pamiętaj, że żyjemy, aby służyć innym. Taka jest nasza rola.

Masz biznes, służysz klientom, masz dziecko, robisz wszystko, aby było szczęśliwe, masz przyjaciół, też zawsze starasz się im pomóc. Twoje życie to inni ludzie.

Dlatego zawsze o nich dbaj. Dbaj nawet o konkurencję i tych, których nie lubisz, a zawsze będziesz krok przed nimi.

Wiesz, co łączy te wszystkie rzeczy o których napisałem? Nie robi ich prawdopodobnie 90% ludzi, których mijasz na ulicy.

O najbardziej oczywistych rzeczach zazwyczaj najczęściej trzeba przypominać.

Wydaje mi się, że życie jest proste, ale nie jest łatwe. Zobacz, że to o czym napisałem, to są proste rzeczy, które każdy może zrobić.

Dlaczego więc tak mało osób o nich pamięta? Bo są trudne do zrealizowania. Bo wymagają kontroli i samodyscypliny.

Miej na uwadze, że robiąc to, co 90% osób, dlaczego miałbyś od nich więcej osiągnąć? Robisz to samo, to masz tyle samo.

Marnujesz czas na oglądanie serialu, kiedy ktoś inny pracuje na swój sukces? Nie dziw się, że będziesz miał mniej.

Jeśli chciałbyś zacząć realizować swoje cele i osiągać sukcesy, a brakuje ci motywacji, żeby ruszyć tyłek z miejsca i zrobić pierwszy krok – sprawdź mój 8-dniowy kurs internetowy ,,Jak zyskać motywację?”.

Zachęcam Cię do wprowadzenia chociaż jednej z powyższych myśli w życie. Sam się przekonaj, czy zobaczysz różnicę.

Zapisz sobie na kartce, którą z tych rzeczy zrobisz i od kiedy zaczniesz. Zacznij od małych kroków.

Pamiętaj, że zrzucając na siebie od razu zbyt wiele, mogłoby Cię to przytłoczyć i zniechęcić.

Powodzenia. 😊

3 Comments

 1. Ola pisze:

  Numer 12 według mnie najistotniejszy. Taka zmiana od razu sprawia, że mamy czas na inne podpunkty 🙂

 2. Afterweb pisze:

  Super porady! Małe sukcesy z czasem mogą przerodzić się w duże : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *