Pozyskiwanie klientów - jak znaleźć idealnych klientów w Internecie?

Jak znaleźć idealnych klientów w Internecie?

Starasz się znaleźć swoich potencjalnych klientów w sieciach społecznościowych?

Czy wiesz gdzie oni najczęściej spędzają czas kiedy są w Internecie?

Aby Twoje działania marketingowe nie poszły na marne powinieneś najpierw określić kim są Twoi klienci i które sieci społecznościowe odwiedzają najczęściej.

W tym artykule napiszę Ci, jak określić i gdzie odszukać Twoich idealnych klientów w Internecie. 

Zaczynajmy…

 

#1 Określ swojego idealnego klienta

Pierwszą rzeczą, którą musisz określić, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania związane z marketingiem, to „Kim jest mój idealny klient?”

Dlaczego?

Ponieważ jeżeli tego nie wiesz to, wchodzisz w rynek w ciemno. To duży błąd, który zazwyczaj kosztuje bardzo dużo pieniędzy.

Najczęściej ludzie odpowiadają coś bardzo ogólnego w stylu „kobiety, sprzedawcy, szefowie firm, osoby poszukające pracy”… Chociaż taka odpowiedź może być dla Ciebie prawdziwa i nakierowuje w konkretną stronę, to w praktyce nie pomoże Ci znaleźć Internautów, którzy będą zainteresowani Twoją ofertą.

Jest to po prostu zbyt ogólne.

Popularnym sposobem na określenie idealnej grupy docelowej, jest stworzenie tak zwanego „Avatara”. Jest to innymi słowy „portret” idealnego klienta.

Czemu jest to tak ważne?

W jednej z amerykańskich firm dział marketingu stworzył reklamę, na którą wydali miliony. Okazało się, że reklama jest kompletną klapą. Firma straciła ogromne pieniądze. Nikt nie wiedział o co chodzi, aż szef poprosił eksperta, aby z zewnątrz przypatrzył się tej sytuacji. Ekspert zasugerował, aby twórcy reklamy wyszli zza biurka i przez kilka dni zostali sprzedawcami w ich lokalnym sklepie. Ich celem była rozmowa z klientami i pytanie ich o odczucia co do reklamy.

Wyniki były szokujące. Tylko 4% klientów lubiło reklamę. Pozostała grupa 96% osób uważała, że reklama jest zbyt cwaniacka i arogancka. Twierdzili, że reklama robi z nich głupków, a postać w reklamie to przemądrzalec.

Twórcy reklamy byli zszokowani.
Tak kończy się właśnie próba działania według własnego „widzi mi się” i ignorowania znaczenia stworzenia swojego idealnego Avatra – „obrazu” idealnego klienta.

To prostsze niż Ci się wydaje.

Wyobraź sobie osobę, która jest idealnym klientem. Aby uprościć zadanie, odpowiedź sobie na poniższe pytania:

 • Kobieta czy Mężczyzna?
 • W jakim wieku jest?
 • Co ją/go interesuje?
 • O czym myśli / jakie cele chce osiągnąć?
 • Jakie książki czyta / programy ogląda / strony internetowe odwiedza ?
 • Z czym ma problem?
 • Jakie rzeczy lubi/kupuje?
 • Jakich celebrytów / autorytety w wąskim kręgu śledzi?
 • Czy ma coś unikalnego, co odróżnia go od milionów innych Polaków?
 • Z jakiego urządzenia korzysta, logując w sieciach?
 • Ile zarabia?
 • Gdzie mieszka?
 • Co robi w weekendy?

Nic nie szkodzi, jeśli odpowiedź na kilka z tych pytań brzmi: „To bez znaczenia”. Myślę, że rozumiesz tok myślenia i wymyślisz sam jeszcze kilka kryteriów, odpowiadających tylko Twojej grupie docelowej. Sposobów, aby to zrobić jest w Internecie naprawdę dużo. Staraj się nakreślić jak najbardziej szczegółowy obraz tego, kim są Twoi klienci lub osób, które chciałbyś, aby zostały Twoimi klientami.

 

#2 Odszukaj idealnych klientów

Gdy już masz stworzony portret idealnego klienta, możemy przejść do wyszukania.

Żeby nie zajmować dużo czasu od razu Ci powiem, że WIĘKSZOŚĆ polskich Internautów znajdziesz na Facebooku. Kryje się ich tam aż 14 000 000 osób! A codziennie na Facebooka loguję się 9 000 000 Polaków.

jak znaleźć klientów w internecie?

 

Możesz wykorzystać darmowe narzędzie Facebooka – Menedżer reklam i dokładnie sprawdzić ilu odbiorców ma Twoja grupa docelowa. Ilość opcji, które możesz wybrać jest niesamowita!

Dla przykładu, jeżeli chcesz sprawdzić, ile kobiet mieszkających w Częstochowie interesuję się Odżywianiem, to znajdziesz 14 000 osób, które pasują do Twoich kryteriów.

Oto jak możesz to zrobić:

jak zdobyć klientów?

 

Jest to również dobra wskazówka dla tych, którzy planują rozpocząć swój biznes.

Kategoria “Zainteresowania” pozwala na wpisanie praktycznie dowolnej rzeczy, którą na swoim profilu umieściło przynajmniej sto osób.

Uwaga, to daje setki tysięcy możliwości. Wpisz na przykład “gotowanie”, potem bardziej konkretnie ” Kuchnia włoska”, “Kuchnia chińska” lub “Kuchnia francuska”. Możesz sprawdzić też “Pizza”, a potem “Bigos”. Jeżeli pracujesz w branży spożywczej, te kryteria to potężne narzędzie umożliwiające trafienie do odpowiedniej grupy docelowej.

W kategorii “Zainteresowania” możesz uwzględnić także stanowisko w pracy. Chcesz dotrzeć do sprzedawców detalicznych, dystrybutorów, menedżerów zasobów ludzkich, dziennikarzy, lekarzy, dentystów lub kierowników? Ta opcja jest szczególnie przydatna w przestrzeni B2B.

Jeżeli nadal uważasz, że te opcję są zbyt ogólne dla Ciebie, zawsze możesz je jeszcze bardziej doprecyzować. Wyklucz również osoby, których na pewno nie interesuje Twoja propozycja, oraz połącz tysiące innych zainteresowań ze sobą.

Oto kilka przykładów, kogo możesz znaleźć:
 • Pracujące matki w wieku 30-37, mieszkające w Warszawie i Krakowie, interesujące się Zakupami i modą i również interesujące się Kuchnią Włoską.
 • Kobiety w wieku 20-30 lat, z wykształceniem wyższym, interesujące się pracą sezonową, ale nie są w związku małżeńskim.
 • Mężczyźni w wieku 32+, którzy są właścicielami małych firm, interesujący się Tenisem, a także korzystające z nowego Apple Iphone 6S Plus!

Jak ci się podoba? Poczułeś te niekończące się pomysły i kombinacje w Twojej głowie, jak możesz wykorzystać te narzędzie i ile wyjątkowych grup odbiorców możesz stworzyć?

Zobacz na żywo jak korzystać z tego narzędzia. Nagrałem wideo z pulpitu, na którym pokazuję jak ja dzięki Menedżerowi reklam docieram do precyzyjnej grupy odbiorców.

Wideo nazwałem chwytliwie: „Jak znaleźć dobrze płacących klientów” – jeżeli jeszcze go nie widziałeś obejrzyj je jak najszybciej.

jak pozyskać klientów?

 

Pamiętaj, że określenie potencjalnych klientów to tylko początek.

Kolejnym krokiem jest podjęcie działań, aby do nich dotrzeć. Dowiesz się tego w mojej akademii Facebook Za Grosze, gdzie pokazuję jak za grosze docierać do najlepszych klientów i zbudować swój biznes!

Zasługujesz na więcej,
Dawid Bagiński

AS Marketingu i Biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.