YouTube Is Over Party – Lekcja biznesu od YouTube - Dawid Bagiński - Marketing, Biznes, Reklama, Facebook

YouTube Is Over Party – Lekcja biznesu od YouTube

Ostatnio w Internecie zawrzało, gdy YouTube ogłosił zmiany dotyczące zasad wyświetlania reklam. Zasady te sprawiają, że mocno zostanie ograniczone wyświetlanie reklam w wielu kanałach. Cała ta wrzawa podniosła się ze względu na to, że dla wielu biznesów YouTubowych i kanałów, które zarabiają głównie z reklam oznacza to koniec lub znaczący spadek zarobków.

A to oznacza również kłopoty osobiste. Trzeba będzie nieźle się nakombinować, co z tym zrobić dalej.

Zasady są naprawdę restrykcyjne.

Historia stara jak świat

Dziwi mnie to, że te wszystkie osoby nagle tak narzekają i bojkotują zmiany YouTube. Przecież naturalne jest to, że Google, Youtube, AdWords, Facebook i inne serwisy co kilka lat wprowadzają znaczące zmiany.

Pamiętacie Pingwina i SandBox?

Nagle z dnia na dzień zmieniły się zasady pozycjonowania i wiele biznesów wylądowało w koszu. Wraz z nimi wiele lat pracy w pozycjonowaniu, zainwestowanego czasu i pieniędzy.

Kila lat wstecz AdWords to było istne El Dorado. Przechodziło dosłownie wszystko. Potem sieć się rozwinęła, zmieniła zasady i reklama przestała się opłacać dla małych i średnich firm.

Tak samo było z Facebook. Pamiętam jak zaczynałem. Pojawiły się reklamy i firmom zależało tylko na tym, aby opychać swoje powierzchnie reklamowe. Nie było żadnych zasad. Można było reklamować wszystko. Potem sieć się rozwinęła. Powstały nowe zasady i zaczęło robić się coraz trudniej. FB regularnie dokonuje kolejnych ograniczeń i z czasem reklama w sieci stanie się trudna. Mam nadzieję, że nadejdzie to później niż szybciej, ale wiem, że jest to nie uniknione.

Pamiętacie jak Facebook zmienił stary newsfeed na Linię Czasu? Ludzie jej nienawidzili. Krzyczeli. Biznesy dostały po dupie. Zasięgi stawały się coraz mniejsze. Wiele biznesów odpadło, a jednak FB dalej jest.

jak zarobić na youtube?

Ta historia jest stara jak świat. Duże firmy, co kilka lat wprowadzają jakieś drastyczne zmiany i wiele biznesów po prostu dostaje po dupie.

Ci którzy kiedyś korzystali TYLKO z SEO i pozycjonowania, mieli naprawdę trudny czas.

Ci którzy kiedyś korzystali TYLKO z AdWords, w pewnym momencie nie mieli klientów.

Ci którzy kiedyś korzystali TYLKO z zarabiania na reklamach YouTube, teraz stękają i żyją w strachu.

Uzależnienie się od jednego źródła dochodu

Skoro już wiesz, że ta historia powtarza się co kilka lat ,musisz pamiętać, aby nie uzależniać swojego źródła dochodu tylko od jednej firmy lub miejsca.

To oczywiste, że gdy pewnego dnia tej firmie coś szalonego wpadnie do głowy, możesz ucierpieć. W najgorszym wypadku iść z torbami.

zarabianie na youtube

To samo dzieje się w tradycyjnych stacjonarnych biznesach.

Kilka lat temu w Polsce branża wiatrowa to było istne El Dorado. Firmy, które skupiały się tylko na pozyskiwaniu tego typu projektów rosły jak szalone. Potem rząd się zmienił i wraz z nimi przyszły nowe zasady. Wystarczyła jedna ustawa, aby cała branża wiatrowa w Polsce dosłownie padła. A w raz z nią firmy, które opierały się tylko na tych kontraktach.

Niezależnie od tego w jakiej branży działasz, bądź pewny, że co kilka lat w danej sieci reklamowej lub firmie dochodzi do znaczących zmian.

El Dorado nigdy nie trwa wiecznie. Zazwyczaj 3-5 lat. Dlatego miej świadomość nieustannych zmian i NIGDY nie opieraj swojego biznesu tylko i wyłącznie o jedno źródło dochodu.

Sam prowadzę kilka firm. Każda z nich ma wiele źródeł dochodu. Dzięki temu, nawet jak coś mi padnie, nie będę się przejmował.

Problem pojawił się przez zwykłe lenistwo

YouTubeIsOver – to dużo gadania o nic. Takie sytuacje jak obecnie na youtube dzieją się nieustannie. Cała ta wrzawa, jest wynikiem braku doświadczenia biznesowego i zwykłego lenistwa.

youtube

Niektórzy YouTuberzy mają się dobrze, ponieważ zarabiają na reklamach, a poza tym sprzedają koszulki, produkty. Sprzedają swój czas na różnych eventach i wydarzeniach. Oraz wiele więcej. Prawda jest taka, że tylko Ci najbardziej leniwi, którzy skupiali się tylko na jednym źródle dochodu, dzisiaj mają problemy.

Wszyscy Ci, którzy rozwijali siebie wraz ze swoim youtubowym biznesem, nie mają z tym większego problemu.

Jednego bądź pewny – Zmian

Nieważne co teraz robisz i jaki masz sposób na zarabianie, bądź pewny jednego – zmiany nadejdą. Stanie się to prędzej, czy później. Miejmy nadzieje, że później. Jednak są one nieuniknione.

Dlatego, kiedy masz się dobrze i Twój biznes rośnie to, koniecznie inwestuj w kolejne źródła klientów i dodatkowe sposoby sprzedaży / zysku. Wtedy będziesz bezpieczny, gdy nadejdą mocne zmiany.

Na końcu jak zawsze przetrwają tylko najlepsi.

Tego Ci życzę.

Największe firmy mają wiele źródeł dochodu

Popatrz sobie na wymienione firmy. One to doskonale wiedzą i dlatego maja wiele źródeł dochodu.

Google ma wiele różnych narzędzi. Ma AdWords. AdSens. Gmaila. Youtube. Sam YouTube ma różne formy zarabiania. Google ma swój sklep z aplikacjami i wiele innych produktów czy wydzielonych firm.

Facebook to nie tylko reklamy. To również aplikacje. To również instagram. Ogromna baza danych, z której chętnie korzystają inne firmy. Facebook ma swoje produkty fizyczne, o których większość osób nawet nie wie.

McDonalds to nie tylko burgery. To przede wszystkim dochodowe nieruchomości.

Apple, to już nie tylko komputery.

Każda z tych firm ma całe serie produktów. Źródeł zysków. To właśnie dlatego, stoją stabilnie i ustalają co rusz nowe zasady.

Pamiętaj o tym.
Zasługujesz na więcej,
Dawid Bagiński

AS Marketingu i Biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *