Czujesz stres przed sesją, a serce staje Ci w gardle na samą myśl o książkach, które masz przeczytać? Wiesz, że do sesji zostało coraz mniej czasu, ale wciąż jesteś w dokładnie tym samym miejscu, co tydzień temu – wiesz, że nic nie wiesz. Na Facebooku widzisz, że Twoi znajomi dyskutują o tym, z czego się uczyć, a Ty masz coraz większego cykora.
Co, jeśli trzeba będzie pisać w drugim terminie? Co, jeśli Twoi znajomi zdadzą, a Ty dasz plamę i po egzaminie zamiast się cieszyć, będziesz myślał tylko o tym, co Cię ominie?
Jeśli nie chcesz, żeby ten czarny scenariusz się spełnił, szybko przeczytaj ten artykuł i bierz się do roboty.
W tym artykule znajdziesz:
- Zrezygnuj z 80% błahych czynności
- Różnica między „muszę”, a „chcę”
- Zaangażuj w naukę swoje zmysły
- Spacer i przerwy
- Działaniem wyplątasz się z myśli
- Jak być pracowitym?
- Naucz drugą osobę
- Jeden moment, jedna rzecz
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak pokonać stres przed sesją i zmotywować się do nauki. Zaczynamy!
1. Zrezygnuj z 80% błahych czynności
Co zabiera Ci teraz czas? Czemu poświęcasz go więcej, niż powinieneś?
Wiele osób ze strachu przed sesją, ucieka w leniwe zachowania próbując zapomnieć o tym, co ich czeka.
Oglądasz telewizję, zamiast się uczyć? Zarywasz noc, by obejrzeć serial? Jedziesz na zakupy do galerii handlowej? A może robisz porządki w całym mieszkaniu?
Pewnie uśmiechasz się, bo dobrze znasz te sytuacji. W psychologii taki rodzaj lenistwa nazywa się samoutrudnianiem.
To, że akurat teraz masz ochotę wyskoczyć na piwo, może być zwykłym uciekaniem od odpowiedzialności. Jeśli Ci nie pójdzie, to będziesz miał, jak się usprawiedliwić, a w konsekwencji Twoje poczucie własnej wartości nie ucierpi tak bardzo, jak wtedy, gdybyś przypisał sobie porażkę.
Problem w tym, że uciekając od odpowiedzialności, zwiększasz szansę na tę porażkę, chociaż mógłbyś po prostu wziąć się do roboty, nawet jeśli to, co masz zrobić nie jest przyjemne.
W życiu wiele razy przyjdzie Ci rezygnować z czegoś.
Nie zawsze to, co będziesz robił, będzie dla Ciebie przyjemne. Dlatego warto, byś zadał sobie jedno bardzo ważne pytanie:
Wolisz nauczyć się odpowiedzialności teraz, czy za kilka lat? Przecież nie chcesz cały czas uciekać. Lepiej się wzmocnić!
Sumienność ochroni Cię przed stresem
Najlepsi studenci, to studenci, którzy są sumienni. Zajrzyj do badań. Jest wiele cech osobowości, ale to właśnie sumienność wyróżnia osoby, które odnoszą sukces w wielu dziedzinach życia – nie tylko w szkole, ale również w biznesie albo w sporcie.
Czy potrafisz wyobrazić sobie piłkarza światowego formatu, który trenuje tylko wtedy, gdy mu się chce? Na przykład dwa razy w tygodniu. Na tym poziomie to za mało!
Anthony Robbins mówi, że: „Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji”. Jakie są Twoje decyzje? Czy jesteś z nich dumny?
Potraktuj naukę jako próbę Twojego charakteru. Każda Twoja decyzja tworzy Ciebie.
2. Różnica między „muszę”, a „chcę”
Jestem przekonany, że masz w sobie niesamowity potencjał. Możesz stworzyć firmę, która odniesie ogromny sukces. Możesz dać coś wspaniałego światu i pokazać to, kim naprawdę jesteś i na co Cię stać.
Ale prawdopodobnie tego nie zrobisz. Nie gniewaj się. Wiesz, dlaczego?
Bo Ci się nie chce. Albo czasem Ci się chce, a czasem nie. Zbyt często odpuszczasz.
Pokażę Ci coś zabawnego i zrozumiesz, dlaczego tak myślę.
Popatrz na swoich znajomych. Ilu z nich przychodzi na ćwiczenia i seminaria? Prawie wszyscy! To w końcu obowiązkowe.
A ilu przechodzi na wykłady? Czy Ty chodzisz na wykłady (nawet, jeśli prowadzą je naprawdę mądrzy ludzie, od których warto się uczyć)?
Być może poza studiowaniem pracujesz. A ilu jest takich studentów, którzy mogą się uczyć, ale zawsze znajdują coś ważniejszego od nauki.
Czy miałeś kiedyś tak, że chciałeś pospać trochę dłużej i ominąłeś taki wykład?
Prawdziwa motywacja, a stres przed sesją
Jeśli masz tak, jak większość studentów, to nie uczysz się po to, aby się nauczyć, ale uczyć się po to, aby zdać. Nie myślisz o nauce w kategoriach tego, by stać się kimś bardziej świadomym, mądrzejszym, czy bogatszym wewnętrznie.
Robisz coś, bo musisz. A czego chcesz? Po co studiujesz? – myślisz czasem o tym?
Jeśli nie wiesz, co chcesz zrobić ze swoim życiem, a chciałbyś robić to, co kochasz, kiedy masz na to ochotę i dobrze przy tym zarabiać, to zachęcam Cię do dołączenia do kursu: Jak znaleźć pomysł na siebie. Ten kurs pomógł już setkom młodych osób (i nie tylko) odnaleźć swoją życiową drogę i pasję. Tobie również pomoże.
Stres przed sesją?
To bardzo powierzchowny problem, który sobie znalazłeś. Tak naprawdę nie chodzi o stres przed sesją.
Chodzi o to, że chcesz w końcu dowiedzieć się, jak pokonać to lenistwo.
Przeszkadza Ci to w Tobie, ale czujesz się wygodnie tak, jak jest. Nieprzyjemne uczucie, prawda?
Twój problem prawdopodobnie polega tak naprawdę na tym, że Ty reagujesz, kiedy pojawia się problem. Skończ z tym.
Nie czekaj, aż pojawi się stres przed sesją. Najlepszym sposobem zwalczania stresu jest przygotowanie się zawczasu.
Co Cię powstrzymuje? Nie wiesz, jak się uczyć? Znajdź sposób – jak nie w tym artykule, to w innym!
Wiesz, dlaczego tak ważne jest to, by uczyć się szybko i efektywnie?
- Szybko – być może już pracujesz, a może jeszcze nie? Jedno jest pewne – pracodawca raczej nie przyjdzie do Ciebie i nie będzie prosił Cię o to, byś u niego pracował. Pójdzie i znajdzie kogoś lepszego. Kiedy Ty się nie uczysz, to uczy się ktoś inny. Co, jeśli wygryzie Twoje miejsce?
- Efektywnie – zauważ, że ktoś może bezrefleksyjnie przeczytać 50 książek w roku i praktycznie niczego się nie nauczyć, a ktoś inny 5 stron wartościowej książki, której rady wcieli w życie i zarobić na przykład dużo pieniędzy.
3. Zaangażuj w naukę swoje zmysły
Jak uczy się większość osób? Większość osób czyta. Błąd! Nie zrozum mnie źle. Warto czytać, ale to, że ktoś czyta, wcale nie znaczy, że zapamięta. Co, w takim razie zrobić, aby utrwalić materiał?
Badania pokazują, że im więcej zmysłów wykorzystasz w nauce, tym więcej zapamiętasz.
Spośród metod, takich jak: czytanie, słuchanie, mówienie, najefektywniejsze jest działanie. Dlaczego?
Koło w samochodzie
Możesz czytać o tym, jak wymienić koło w swoim samochodzie, ale w końcu przyjdzie taki dzień, kiedy będziesz musiał zrobić to sam.
To wtedy nauczysz się najszybciej. Coś Ci się właśnie przypomniało?
Jeśli wykorzystasz do nauki wszystkie zmysły razem, to może się okazać, że Twoja zdolność do wchłaniania wiedzy wyniesie nawet 90%. Niezależnie od tego, czy będzie to 90%, czy na przykład 70%, całkiem logiczne wydaje się to, że im bardziej się zaangażujesz, tym lepiej dla Ciebie!
Oto kilka sposobów angażowania zmysłów w proces nauki, które skrócą czas Twojej nauki i pomogą Ci zwalczyć stres przed sesją:
- Czytaj na głos – czytaj głośno materiał, którego się uczysz. Taka nauka jest znacznie efektywniejsza, niż samo czytanie. Dodatkowo możesz dyskutować sam ze sobą o materiale, którego się uczysz. Dziwne? Dlatego, że nigdy tego nie robiłeś. Spróbuj iść na spacer i pogadać sam do siebie.
- Nagraj siebie i słuchaj – nagrywając swój głos, zaangażujesz swój zmysł słuchu, dzięki czemu nauczysz się znacznie więcej. Jeśli musisz wyjść z mieszkania, to możesz wgrać sobie swoje nagrania na telefon i słuchać ich na słuchawkach w drodze na uczelnię i z powrotem.
- Zapisuj swoje wnioski – nie nauczysz się materiału, jeśli go nie rozumiesz. Dlatego po przeczytaniu fragmentu, który uznasz za ważny, zapisz swoje wnioski w zeszycie. Praca na papierze pomoże Ci zapamiętać więcej, niż gdybyś zapisywał coś w komputerze.
- Podkreślaj ważne fragmenty – używaj różnych kolorów podkreślaczy. Kiedyś trafiłem na badanie, które pokazywało, że fragmenty, które podkreślamy jaskrawo pomarańczowym podkreślaczem , zapamiętamy dłużej, niż te podkreślone żółtym.
4. Spacer i przerwy
Przyczyną stresu przed sesją jest często to, że ktoś bierze się za naukę w ostatniej chwili, zaniedbując sen i odpoczynek. Godziny spędzone przy biurku. Głowa ciężka. Coś huczy. Znasz to?
Jesteś rozproszony i bolą Cię oczy. Nie chcesz odpoczywać, bo stracisz czas. Boisz się, że nie zdążysz.
Znasz to uczucie, gdy uczysz się wiele godzin, a później i tak masz wrażenie, że niczego się nie nauczyłeś?
Są dwie przyczyny tej sytuacji – albo nie masz skutecznej metody nauki albo uczysz się bez przerw i próbujesz oszukać swoją naturę Energy Drinkiem. Nie tędy droga.
Żeby myśleć przejrzyście, Twój mózg potrzebuje tlenu, pokarmu i odpoczynku.
Co, w takim razie możesz zrobić, aby uczyć się szybciej i efektywniej?
- Ucz się przy otwartym oknie, aby dotlenić mózg.
- Co 1,5h wyjdź na 15-minutowy spacer, spaceruj powoli i oddychaj głęboko.
- Co 30 minut rób 5-minowe przerwy, zajmij się wtedy czymś innym, niż nauką. Możesz na przykład patrzeć bezmyślnie przez okno.
Suplementacja, odżywianie i dużo wody
Twój mózg składa się z w dużej części z tłuszczu. Daj mu najlepsze dla niego paliwo – zdrowy tłuszcz. Zamiast mrożonej pizzy, którą chcesz kupić, bo nie masz czasu na gotowanie, kup orzechy włoskie. Zrezygnuj z cukru najlepiej w ogóle. Cukier to trucizna dla Twojego mózgu.
Co warto wprowadzić do swojej suplementacji?
- Omega 3 dobrej firmy (Ja biorę 4 tabletki tego z firmy Olimp),
- Gotu Kola (na koncentrację),
- Dużo wody wysokomineralizowanej (nr 1 – Muszynianka),
- Magnez (wybierając magnez, patrz na ilość jonów magnezu),
- GABA (głębszy sen, obniżenie stresu).
Nie zobaczysz efektów od razu, ale jeśli zaczniesz stosunkowo wcześniej, to na pewno wyjdzie Ci to na zdrowie.
5. Działaniem wyplątasz się z myśli
Anthony Robbins powiedział kiedyś: „Prawdziwa decyzja jest mierzona poprzez fakt podjęcia nowego działania. Jeśli nie ma działania – tak naprawdę nie podjąłeś decyzji.”
Jeśli wciąż rozgrzebujesz, to że czeka Cię sesja, to przestań, bo to do niczego nie prowadzi.
Co dzisiaj zrobiłeś? Ile czasu poświęciłeś na naukę?
Przestań czytać ten artykuł i bierz się do roboty. Tylko dzięki działaniu wyplątasz się z myśli i uwolnisz się od stresu przed sesją.
Zamiast marudzić, jak bardzo nie lubisz tego, co Cię czeka…
Znajdź pasję w tym, czego się uczysz
Ellon Musk – w szkole wyróżniał się jedną cechą – potrafił odnaleźć pasję we wszystkim, czego się uczył.
Teraz jest twórcą PayPal’a, SpaceX i Tesli i planuje organizować wycieczki na Marsa. Wyobrażasz to sobie?
To wszystko to efekt pasji wkładanej w niemal wszystko, co robił. A jeśli chcesz znaleźć taką pasję w swoim życiu, to mogę Ci pomóc. Dołącz do kursu, który dla Ciebie przygotowałem.
Czy, wiesz ile ten człowiek ma zadań? Jak często podróżuje? Jak wygląda jego tydzień? Przeczytaj jego książkę. On wkłada pasję we wszystko. Dla niego nie ma zmęczenia. Nie ma: „nie chcę mi się”. Nie jesteś pracowity? Zobacz, jak się tego nauczyć:
Kiedy uczysz się ekonomii, musisz zakochać się w ekonomii. Kiedy uczysz się psychologii, zakochaj się w psychologii. Nie nakręcaj się niepotrzebnie. Pesymizm Ci nie sprzyja.
Rola pozytywnych emocji w nauce
Człowiek zapamiętuje więcej, kiedy czuje się dobrze. Kiedy masz ten komfort i niczym się nie martwisz, nauka przychodzi Ci szybciej? Tak?
Pamiętaj, że stres nie jest zły.
Stres może Cię mobilizować, dlatego czytasz ten artykuł. Zły dla Ciebie jest zbyt duży stres przed sesją. Bo taki stres może niemal całkowicie zablokować Twoją zdolność do zdobywania wiedzy. A wtedy kicha!
Rada uniwersalna – śmiej się, ile możesz. Bądź pozytywny. Zastanów się, jak włączyć humor do Twojego procesu nauki? Bądź kreatywny.
Twoim celem jest nauczenie się materiału, ale sposobów na to jest tysiąc sto… Pisz po książce. Rysuj. Specjalnie popełniaj błędy w pisowni. Wyjdź poza schemat, jakiego uczono Nas w szkole.
6. Naucz drugą osobę
Jak możesz zrobić coś dobrego dla innych, robiąc jednocześnie coś dobrego dla siebie?
Jak już wiesz, człowiek uczy się najszybciej poprzez działanie. Dlatego naucz kogoś tego, co sam wiesz. Nauka innych to jeden z najlepszych sposobów utrwalania materiału. Dlaczego?
Dlatego, że ucząc kogoś, sam powtarzasz materiał. Im szybciej zaczniesz, tym więcej razy będziesz mógł powtórzyć materiał. Dzięki temu będziesz spokojniejszy i szybko zwalczysz stres przed sesją.
7. Jeden moment, jedna rzecz
Gary Keller w swojej książce mówi, że największą mocą, jaką ma Twój umysł jest skupienie się na jednej rzeczy w jednej chwili Twojego życia.
Dzięki stosowaniu się do tej JEDNEJ prostej zasady, możesz osiągnąć wiele w swoim życiu. Po prostu skup się na jednym.
Pozbądź się tego, co Cię rozprasza
Co nas rozprasza i odrywa od pracy w codziennym życiu?
Z reguły jest to telefon. Są to też wiadomości tekstowe. Wszelkie powiadomienia. Wiadomości na Insta.
A przede wszystkich ta obsesja, kiedy co chwile sprawdzamy, kto do nas napisał. Znasz to?
Co z tego, że minęło 5 sekund, odkąd sprawdzałem pocztę? Wiele osób sprawdzi jeszcze raz… Może znajdzie się JESZCZE coś, co oderwie mnie od ważnego zadania. Przecież lepiej, żebym nie robił niczego produktywnego…
Co Cię rozprasza każdego dnia? Zrób listę. Wyeliminuj to.
W jakich warunkach pracujesz? Czy potrafisz przez godzinę „wtopić się” w zadanie, które wykonujesz? Czy znasz ten stan, kiedy nic innego dla Ciebie nie istnieje?
Możesz ten niesamowity stan osiągać częściej, jeśli zaczniesz się skupiać w 100% na czynności, którą wykonujesz. Prawdziwe skupienie zwiększy Twoją efektywność wielokrotnie!
Z czasem będziesz doświadczał tego częściej!
Podsumowanie
Przeczytałeś do końca. Jestem pod wrażeniem i wierzę, że świetnie poradzisz sobie z nauką i wszystko pójdzie dobrze. A jeśli wciąż nie wiesz, jak zmotywować się do nauku, to zachęcam Cię do zapisania się na kurs: Jak zyskać motywację.
Pamiętaj, że kiedy Ty czytałeś ten artykuł, ktoś inny zacisnął zęby i uczył się, żeby później niepotrzebnie się nie stresować. A Ty? Uczyłeś się już? Jak nie teraz, to kiedy?
PS. A Ty? Jakie masz konkretne sposoby na skuteczną naukę nowego materiału? Daj znać w komentarzu. A jeśli dalej nie czujesz motywacji, to zasubskrybuj i obejrzyj mój film na YouTube:
PSS. Podaj ten post dalej swoim znajomym, którzy też przygotowują się do sesji.
3 Comments
Powiem to zupełnie szczerze i bez żadnej ironii. Najlepszym sposobem na stres przed egzaminami jest dobre przygotowanie się. Niestety nie ma nic innego poza używkami co może całkowicie zlikwidować to uczucie. Nie jestem żadnym geniuszem i przeżyłem mnóstwo sytuacji stresowych niestety. Teraz mam już swoje lata i mogę powiedzieć , że jeśli ktoś nie chce się przygotować to powinien odpuścić studia. Naprawdę szkoda zdrowia tak żyć latami w stresie. Wiem , że czasami wpojona ambicja nie pozwala odpuścić, ale naprawdę warto wybrać jedną z dróg. Stres zabija. 3mcie się i bezstresowych sesji 😉
Mam takie samo zdanie na ten temat. 🙂
Walczę… ale u mnie stres zmusza mnie do Węglowodanów ( ale nie z ryżu hehe ) tylko czekoladko….cukierków.