Marketing w święta - 4 nietypowe przykłady akcji marketingowych

Marketing w święta – 4 Nietypowe przykłady akcji marketingowych

Zbliża się koniec listopada, a Ty ledwo co stworzyłeś akcję marketingową? Trzeba jeszcze napisać maile, zrobić świąteczny layout… a zostało tak mało czasu. Dobrze wiesz, że święta to czas, w którym Twoi klienci opróżniają portfele. Jednak co zrobić, żeby chcieli kupić u Ciebie? Wyciągnij wnioski z akcji, które już odniosły sukces. Dlaczego uważam, że to ważne? Według raportu sporządzonego przez Sociomantic Labs, w 2014 r. europejskie e-sklepy wypracowały w ciągu tych kilku świątecznych tygodni aż 20% łącznego rocznego obrotu. Z kolei według badań Deloitte z 2015 roku aż 24% klientów kupiło prezenty przez internet. Najwyższa pora, żebyś wykorzystał ten trend!

1. Koszulkowo.com 

Obsługa

Postawienie się po drugiej stronie to chyba najlepszy sposób, żeby poczuć, czy coś warto robić, czy nie. Zobacz: kupujesz prezent na święta. Zależy Ci, żeby zamówienie przyszło na czas? Jasne, że tak! No to pomyśl. Jeśli ktoś z firmy nie pofatyguje się, żeby poinformować Cię, kiedy przyjdzie zamówienie to prawdopodobnie zrezygnujesz z zakupu. Nie masz pewności. Nie możesz ryzykować. Tak, czy nie?
W zeszłym roku sprytnie rozwiązała ten problem firma Koszulkowo.com. Poprzez swój fanpage na Facebooku poinformowali klientów o ostatnim dniu, w którym mogą zaoferować im gwarancję dostawy przed świętami. Proste, co? Tak na marginesie to… dobre to z tą Laponią ?

koszulkowo

Jakie korzyści odniosła firma?

Takie działania jak te budują wiarygodność marki. To kolejny element układanki w budowaniu wizerunku firmy, na którą można liczyć. Tak samo jak lubisz liczyć na ludzi, lubisz liczyć na sklep. Chcesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Wszystko to zwiększa prawdopodobieństwo tego, że klient nabierze do Ciebie przekonania. Powie: „Dobra firma. Dostałem to, co chciałem i na czas. Mikołaj zdążył w tym roku.” Skoro raz klient był zadowolony to czego nie chciałby być zadowolonym jeszcze raz?  Pewnie, żeby chciał. A co zrobi, jeśli spodoba mu się to, jak został obsłużony? Ludzie zadowoleni z zakupu, czują potrzebę opowiedzenia o tym innym. Trochę mniejszą niż wtedy, gdy są niezadowoleni, ale taki mechanizm jest. Zresztą pomyśl. Lubisz być dobrze obsłużony w sklepie. Każdy lubi, więc wyciągnij wnioski i do dzieła. Ok, napisałem, że to element układanki, ale możesz zrobić więcej. Na przykład?

Zastanów się, co Ciebie wkurza, kiedy robisz zakupy w internecie i rozwiąż te problemy u siebie. Zmobilizuj klientów do zrobienia zakupu poprzez wprowadzenie elementu odliczania czasu do świąt. Niech Twoi klienci otrzymują od Ciebie na bieżąco zautomatyzowane maile dotyczące statusu ich przesyłki. Poinformuj ich dokładnie o tym jak funkcjonował będzie sklep i obsługa zamówień w trakcie przerwy świątecznej. Bardzo dobrym pomysłem jest dodanie do zamówienia możliwości zapakowania go za niewielką opłatą jako prezent lub dołączenia do niego spersonalizowanej kartki z życzeniami. Po prostu zrób wszystko, co możesz, żeby Twój klient czuł się pewnie i bezpiecznie. Daj mu sklep, w którym sam chciałbyś zrobić zakupy.

2. NIVEA – Pielęgnuj bliskość w święta

Tradycja

Pamiętaj, że są święta, czyli mikołaj, choinka, wigilia, śnieg, sanki, gwiazdka i życzenia! Weźmy pod lupę akcję NIVEA „Pielęgnuj bliskość w święta”. 14 listopada startują z tym samym pomysłem już 3 rok z rzędu… widocznie działa!  A jak ma nie działać, kiedy pozwalają ludziom wysłać 100 000 kartek pocztowych z życzeniami? Oczywiście nie tylko Tobie. Nie bądź samolubny. Możesz wysłać 5, a jeśli jesteś użytkownikiem Klubu NIVEA i NIVEA BABY, a zakładam, że jesteś… to będziesz mógł wysłać ich aż 10. A liczby? Proszę bardzo. W poprzednim roku Polacy poprzez akcję NIVEA złożyli sobie życzenia ponad 100 000 razy!

Aby wysłać taką drukowaną kartkę świąteczną, trzeba zarejestrować się na stronie www.nivea.pl, dodać zdjęcie przedstawiające siebie lub swoich najbliższych, napisać życzenia oraz wpisać adres, na którym ma być dostarczona kartka. Łatwizna. Co robi NIVEA? Dostarcza kartkę na dowolny adres w Polsce. Lepiej nie zdradzać rodzinie szczegółów akcji, bo wyjdziemy na sknery, którym nawet raz w roku nie chciało się przejść na pocztę!

Pomysł jest i dobry i prosty. Wystarczy popatrzyć. Z roku na rok Polacy wysyłają coraz mniej tradycyjnych kartek – robi to tylko 30%. Za to założę się, że prawie wszyscy lubią je otrzymywać. Kartka to miły gest.

Co z tego ma NIVEA?

Zobacz jaki potężny system rekomendacji! Ludzie sami z własnej woli wysyłają kartki z logiem marki. Na dodatek pokazują, że marce zależy na tym, żeby w ten szczególny czas okazywać sobie bliskość. Firma mówi: „Twoi uśmiechnięci znajomi korzystają z naszych produktów”. Nie ma w tym żadnej marketingowej tajemnicy. Choinka, mikołaj, renifery, pierniki i wysyłanie kartek. To wszystko kojarzy nam się ze świętami. Propsuję. A co do mikołaja… to koniecznie musisz zobaczyć to:

Na podobny pomysł w 2013 roku wpadła załoga z firmy SENSIS, która udostępniła swoim klientom aplikację do projektowania własnych pierników! Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że agencja na kilka dni zamieniła się w piernikolandię. Pracownicy zaczęli robić pierniki, które potem razem z kartkami bożonarodzeniowymi, wysyłali swoim klientom. Zastanów się, co Ty możesz zaoferować odbiorcom Twoich usług. Przecież wiesz co kojarzy się ze świętami…

3. ATERIMA: Pilnie poszukujemy reniferów zaprzęgowych!

Humor

Byłeś kiedyś w agencji zatrudnienia? Szukałeś tam roboty? To zobacz, że przegapiłeś świetną ofertę – na renifera! Wyobraź sobie, że firma ATERIMA z ramach świątecznej akcji zorganizowala nabór na stanowisko: „renifer zaprzęgowy” do sań swojego klienta – Świętego Mikołaja. Akcja zorganizowana była przez stronę www.aterima.pl oraz portale z ogłoszeniami o pracę, między innymi GumTree. W ramach kampanii „Renifery poszukiwane” stworzono aplikację, w której każdy użytkownik miał do wyboru jedną z trzech postaci reniferów: Przywódca Stada, Kontroler i Renifer Wykonawczy. Każdy miał swoje CV i list motywacyjny. Była także możliwość zmiany zdjęcia profilowego. Po stworzeniu dokumentu użytkownicy zachęcani byli do przejrzenia innych ofert pracy oraz zapisania się na newsletter. Kampania okazała się strzałem w dziesiątkę, dlatego firma ATERIMA postanowiła stworzyć film w konwencji newsa telewizyjnego opisującego kampanię – kampanię, która uratowała Święta Bożego Narodzenia!

4. home&you

Pomysłowość

Zeszłej zimy pokaz pomysłowości pokazała nam ekipa z Beeffective, która zorganizowała akcję #hohohomeyou. Na czym polegała akcja? Na czas świąt, produkty marki home&you przeniesiono do 8 ładnych i znanych restauracji w Gdynii. W każdej z nich poproszono właścicieli o wybranie najbardziej pasującego do wnętrza produktu z ich świątecznej kolekcji. W ten sposób w każdej z tych restauracji pojawiły się produkty home&you, które idealnie wpasowały się w klimat. Pomocna w akcji okazała się być aplikacja Everytap. Wyobraź sobie, że wchodzisz do restauracji, dostajesz powiadomienie Push w telefonie, klikasz w nie, a tam otwiera się strona z informacjami o akcji. Chwilkę później dostajesz 1 pkt, który… daje Ci 5% zniżki na zakupy! Ok… można docenić pomysłowość, ale czy 5% zniżki robi na Tobie wrażenie? No raczej nie. Rozwiązano to w taki sposób, że punkty można było zebrać. Łącznie 8 – tyle, ile restauracji. Kto lubił jeść i odwiedził wszystkie, mógł zdobyć nawet 40% zniżki! Dodatkowo równocześnie prowadzony był konkurs na najlepsze zdjęcie na Instragramie. Do zdobycia Voucher o wartości 200 zł. Nieźle.

Robotę zrobiła aplikacja EveryTap – lojalnościowa apka opiera się na technologii beaconów, która pozwala odwiedzającym bary, kawiarnie i restauracje otrzymywać powiadomienia z nowymi ofertami, bonusami i zniżkami. Aplikacja działa już w 400 miejscach w największych polskich miastach, a do tej pory jej użytkownicy nabili ponad 350 000 punktów, a odebrali ok. 100 000. Na chwilę obecną w aplikacji jest już ok. 50 tys. użytkowników. Akcja była dobrze wypromowana w kanałach społecznościowych tj. Facebook i Instagram. Nie tylko na profilach home&you, ale też na profilach restauracji!

Jak skorzystało na tym home&you?

Do użytkowników wysłano 600 powiadomień z informacjami o akcji. Około 400 osób wzięło udział w grze miejskiej i zdobyło rabat. Co ważne – 90% odwiedziło co najmniej 4 restauracje. Dodatkowo równolegle zorganizowany był konkurs na Instagramie, na którym użytkownicy umieszczali znalezione w restauracjach zdjęcia produktów home&you. Te działania spowodowały, że komunikat dotarł do 1,5 mln. młodszej grupy odbiorców. Komunikaty z reklam na Facebooku dotarły do 50 tys. osób z Trójmiasta.

Home&you odświeżyło swój wizerunek i pokazało, że ma odwagę korzystać z nowych technologii tj. mobile marketing. Wprowadzony element miejski okazał się bardzo dobrym pomysłem i pozwolił dotrzeć do młodych innowacyjnych ludzi. W przyszłości marka home&you rozważa dalsze korzystanie z aplikacji EveryTap.

Podsumowanie

Badanie Deloitte (2015) pokazało, że w poprzednim roku na prezenty, jedzenie i spotkania z najbliższymi, Polacy wydali 1282 zł, co stanowi 11% więcej niż rok wcześniej. Okres między 1, a 15 grudnia to okres najbardziej intensywnych zakupów świątecznych. Aż 43% Polaków wybierze się wtedy na zakupy. Jeśli chodzi o prezenty to grupą, na którą przeznacza się najwięcej pieniędzy są dzieci (33% budżetu), następnie inni dorośli (24%) i partner (19%). Gdzie dokonywane są zakupy? 74% w tradycyjnych sklepach, a 24% w internecie. Trend kupowania w internecie rośnie z roku na rok. To wszystko dzieje się z korzyścią dla Ciebie. Jednak pamiętaj – nie pomogą Ci najlepsze dane, jeśli Twoje działania będą do kitu.

Skoro wiesz jak ważna przy projektowaniu świątecznych akcji jest pomysłowość, innowacja, humor i nawiązanie do tradycji to najwyższa pora, żebyś wprowadził to w życie. Nie możesz już czekać. To ostatnia szansa. Więc idź i skorzystaj z marketingowego raju jakim są święta! Ułam kawałek tortu z tego stołu dla siebie!

Doskonale wiem, jak ciężko jest samemu wymyślić, a zatem jeszcze przeprowadzić podobną akcję na wysokim poziomie. Tym bardziej, jeżeli zamierzasz robić to po raz pierwszy! Chcę abyś uniknął poważnych błędów i przeprowadził świąteczną akcję POPRAWNIE i z ZYSKIEM. Dlatego przygotowałem szkolenie, na którym w konkretny sposób pokażę Ci jak krok po kroku przyciągnąć klienta w ten magiczny, piękny czas!

sprzedaż w święta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *