Landing Page - co to jest i jak go stworzyć? - praktyczne wskazówki!

Landing Page: Jak zbudować dochodową listę klientów?

Rozpoczynasz akcję sprzedażową i wysyłasz ludzi na swoją ofertę. Kupujesz reklamę, za którą płacisz 5 000 zł. Wszystko jest gotowe. Przygotowałeś obszerną ofertę na 20 stron. Wszystko wygląda piękne i nowocześnie.

Na stronę przybywa coraz więcej ludzi, ale o dziwo nikt nie kupuje. Pierwszy 1 000 zł poszedł. JEST! W końcu pierwszy klient. Teraz będzie już tylko lepiej. HURA! Druga sprzedaż. Mijają kolejne godziny. 2 000 zł już nie ma. W sklepie cisza. 3 000 zł. 4 000 zł. 5 000 zł. I brak dalszej sprzedaży.

Mało realny scenariusz? …Niestety bardziej realny niż Ci się wydaje.

Większość właścicieli biznesów popełnia duży błąd! Wysyła potencjalnych klientów od razu na ofertę produktu. Niestety w internecie nie działa to za dobrze. To tak jakbyś podszedł do obcej kobiety i powiedział: „Chodźmy do łóżka”. Szansa na sukces jest naprawdę znikoma.

W ten sposób niestety nie zbudujesz dużego biznesu, a jeżeli chcesz to zrobić, to uświadom sobie, że każdy wielki biznes ma jedną wspólną cechę.

JEST NIĄ LISTA KLIENTÓW, DO KTÓRYCH ZAWSZE MAJĄ STAŁY DOSTĘP

Jak zbudować dochodową listę klientów dzięki Langing Page?

W takim razie przejdźmy do sedna tematu i powiedzmy sobie jak zbudować dochodową listę klientów?

Ten artykuł jest dla osób, które:

 • zaczynają biznes i nie mają klientów,
 • prowadzą biznes,  ale wciąż mają za mało klientów
 • biznesmenów, którzy szukają sposobu na lepsze, łatwiejsze i tańsze pozyskiwanie nowych klientów.

Zapomnij o wysyłaniu ludzi prosto do oferty. Musisz zrozumieć że, aby ktoś od Ciebie kupił, musi wcześniej między wami nawiązać się pewna relacja. Do tego potrzebujesz skutecznego narzędzia. Jest nim Landing Page.

Co to jest Landing Page?

Jeżeli bym Was zapytał co to jest Lending Page, to otrzymałbym od większości z Was, którzy znają się na temacie odpowiedź, że jest to strona w internecie na Twojej domenie lub sub domenie w formacie HTML/CSS, lub innych.

Wikipedia powie: Najczęściej użytkownicy trafiają na nią po kliknięciu w banner, mailing, link sponsorowany lub inny link reklamowy. Landing page jest logicznym rozszerzeniem treści znajdującej się w reklamie. Głównym celem landing page jest konwersja (tak jak każdej kampanii marketingowej). Landing page nie jest stroną firmową, dlatego należy pamiętać, że wszystkie elementy, które są tam umieszczone, mają realizować jeden cel, jakim jest konwersja.

A totalnie początkujące osoby powiedziałbyby, że jest to strona, na którą trafia potencjalny klient i na której zostawia pewien kontakt do siebie.

Ja po wieloletnim doświadczeniu mogę stwierdzić:” Lending Page  to nie tylko prosta strona, a świetne narzędzie do sprzedaży i nawiązywania relacji!”

Inne nazwy na taką stronę do zbierania kontaktów to:

 • Squeeze Page
 • Capture Page
 • Strona do zbierania maili
 • Strona przechwytywania
 • Landingi
 • Wyciskacze

Mamy dużo określeń, ale cel jest jeden, żeby osoba, która trafiła na stronę wykonała ukierunkowane i wcześniej zaplanowanie działanie. Najczęściej strona landing jest tworzona dla: uzyskania więcej leadów, czyli maili od potencjalnych klientów.

Gdy to się stanie, ma miejsce tak zwana Konwersja. Konwersje mogą być różne:

 • pozostawienie danych kontaktowych (email, telefon);
 • rozpoczęcie procesu zakupowego;
 • rejestracja w serwisie;
 • zainstalowanie aplikacji w wersji próbnej;

Ważne: strony docelowe bezpośrednio nie zwiększają ilości sprzedaży w biznesie. Landing, ze względu na swoją budowę i CEL, przyczynia się do wzrostu konwersji, czyli wpływa na skuteczność witryny. Sama „magia sprzedaży” się dzieje, jak zwykle, już po tym, jak klient zostawił mail, co zresztą będę przedstawiał w przyszłych artykułach.

Jakie są główne korzyści ze stosowania Landing Page?

 • Możesz pozyskując kontakt (np. telefon mail) zbudować duże grono fanów, do których masz dostęp na wyciągnięcie ręki.
 • Badania pokazują, że stosując landing page możesz spowodować obniżenie kosztów reklamy nawet o 80%.
 • Masz łatwy dostęp do stałych klientów, którym możesz sprzedawać dodatkowe materiały.

Bez niespodzianek.

Osoba, która trafia na Langing Page zazwyczaj jest skierowana tam z jakiejś reklamy. Ważne jest, aby wszystko było spójne. Kampania, kreacje reklamowe, banery i strony do zbierania danych kontaktowych.

Należy udostępnić użytkownikowi jednolite połączenia: wizualne, tekstowe. Kiedy osoba klika w reklamę musi mieć PEWNOŚĆ, że po drugiej stronie znajdzie to, czego szukała.

Przykład jednego z moich Landing Page:

co to jest landing page?

Przykładowo landing page z mojego serwisu dawidbagiński.com. Jest to prosta strona służąca, do zbierania maili.

Jak widać, ta strona nie jest jakoś super rozbudowana. Zawiera proste, ale skuteczne elementy, które działają. Dzięki temu, osoba trafia na taką stronę i dzięki zastosowaniu tak zwanej Przynęty – Czyli Techniki Lead Magnet [Dowiedz się więcej], zostawia do siebie kontakt. Dzięki temu mamy możliwość nawiązania relacji z taką osobą, a dodatkowo później zaproponować jej produkty płatne.

Skuteczność stron Landing Page

Skuteczność takich stron jest bardzo różna, ale opłacalne staje się, gdy na 100 osób, które wejdą na tą stronę 10 z nich zapisze się. Bardzo opłacalne strony zbierają nawet 40 – 50 kontaktów na każde 100 osób, co czyni takie strony bardziej dochodowymi.

Spójrzmy na każdy element, który zastosowałem.

Pierwszy element

Pierwszy element, to jest integralna część landing page-logo. Gdy jest ono na każdej stronie, to w perspektywie czasu, budujesz lepsze zaufanie. Pamiętaj, że im więcej razy osoba trafi na takie Twoje strony, tym bardziej z czasem będzie Ci ufała.

Gustownie zaprojektowane i umieszczone logo — nieodłączny atrybut absolutnie każdej strony docelowej. Logo powinno przekazywać ducha marki i jego indywidualność — zarówno stałym, tak i nowym klientom. Logo samo w sobie jest w stanie odkryć istotę działalności firmy.

A co jeżeli dopiero zaczynasz tworzyć swój biznes, i nie posiadasz logo w tym momencie. To nie jest jakaś katastrofa, możesz w tym miejscu umieścić nazwę swojej firmy (oczywiście tymczasowo), aby osoba, która trafiła na Twoją stronę wiedziała, że trafiła na odpowiednią stronę po kliknięciu w reklamę albo wyszukiwarce.

Logo, to pierwszy element budujący świadomość marki, zaufanie i integralność. Osoba od razu wie, że jest we właściwym miejscu, u osoby, którą zna / pozna i której z czasem zaufa.

Drugi element

Drugim bardzo ważnym elementem strony jest tytuł (fachowo nazywany Nagłówek) i podtytuł (Czyli mniejszy nagłówek rozwijający idee oferty).

Wyobraź sobie, przechodzisz obok kiosku z prasą. Ty zatrzymujesz wzrok na sekundę, aby zobaczyć duże nagłówki. Jeśli jakiś z nich przyciąga uwagę, zatrzymasz się na kilka sekund, aby dokładnie przeczytać. A jeśli okaże się na tyle interesujące, można nawet kupić to wydanie, prawda? Tak samo jest w przypadku takich stron. Nagłówek przyciąga wzrok i musi zaciekawić, jeżeli nagłówek jest słabo napisany i mało atrakcyjny, osoba wyjdzie ze strony. Dodaj nagłówek jasny, prosty, widoczny i trafny, bo to wraz z wezwaniem do działania, jest najważniejszym elementem tekstowym na stronie. Tylko piąta część użytkowników, którzy przeczytali tytuł, przeczyta coś jeszcze na stronie. Dlatego tytuł musi zatrzymać osobę i zainteresować ją.

Z punktu widzenia treści, najczęściej na stronach startowych używane są trzy typy nagłówków:

 • Przewodnictwo, pokazujący pozytywny skutek, zaletę
 • Apel, odnoszący się do do strachu straty lub utraconych korzyści
 • Pytanie

 

9 oznak dobrego nagłówka:

 •  wymienia korzyści, a nie cechy
 • prosty, intuicyjny, kierowany
 • używa opinię publiczną
 • obiecuje uzyskanie korzyści w konkretnym terminie
 • sposób wiarygodny i rzeczywisty wynik
 • przedstawia potencjalne ułatwienie dla użytkownika
 • zwraca się do “autorytetnego zdania”
 • tworzy poczucie ograniczenia towaru, czasu, itp.
 • zawiera słowa kluczowe, zoptymalizowany pod wyszukiwarki

Ważne: Na początku, kiedy tylko zaczynasz tworzyć landing. Pamiętaj! Odrzuć wybujałą wyobraźnię, zastosuj ją do wymyślenia nagłówka i Lead Magnetu, ale z konstrukcją strony nie przesadzaj. Kreatywność stosuj na innych etapach tworzenia swojej strony. Korzystaj z tych porad, a Twój tytuł i podtytuł będą skutecznie zatrzymywać i wracać uwagę klientów.

Zanim przejdziemy do następnego elementu kolejna wskazówka.

Musimy pozbyć się nadmiaru.

Na landing page nie jest potrzebna nawigacja, wyłącz ją. Po drugie, stosuj jak mniej linków zewnętrznych. Pracując nad projektem strony docelowej, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno cele biznesowe, jak i cele kupującego. Mogą się na siebie nakładać. Jeśli któryś z elementów nie służy ani jednym z nich, być może, lepiej go usunąć.

Pamiętaj, że już zapłaciłeś za to, aby użytkownik znalazł się na tej stronie. Zwróć jego uwagę na to, co ważne i upewnij się, że dokona konkretnego działania. Jest nim tylko jedna rzecz: ZAPIS.  Jeśli gość jest naprawdę zainteresowany dodatkową informacją na temat Twojej firmy lub lokalizacji, może odwiedzić główną stronę innym razem. Nie wolno umieszczać linków, które przeszkadzają w dokonaniu zapisu. Im więcej zewnętrznych linków, tym większa szansa na to, że osoba wyjdzie ze strony i nie zostawi do siebie kontaktu. Wtedy Twoje zainwestowane w reklamę pieniądze przepadają.

MOŻESZ W ŁATWY SPOSÓB ODWRÓCIĆ TĘ NIEKORZYSTNĄ SYTUACJĘ I OSZCZĘDZIĆ SPORO PIENIĘDZY.
JEŻELI CHCESZ MIEĆ EFEKTY W POSTACI KLIENTÓW I DODATKOWEJ GOTÓWKI, TO KONIECZNIE ZAPOZNAJ SIĘ Z KURSEM LEAD MAGNET!

Trzeci element

Kolejnym elementem zwiększającym skuteczność jest grafika. Osoby trafiające na stronę, gdy zobaczą co dostają w zamian za zostawienie kontaktu, chętniej podejmą takie działanie.

Duża i dobrej jakości grafika przedstawiająca przynętę, to wszystko, czego potrzebujesz.

Nie ograniczaj się tylko przeciętnymi zdjęciami. Możesz dać obrazek produktu, raportu, książki, poradnika lub video.

Czwarty element

Ten element jest dosyć istotny, ponieważ podaje odwiedzającemu jak na tacy wszystkie korzyści jakie uzyska, gdy się zapisze.

Ten element w formie tak zwanych Bullet Points jest ważnym elementem, nawet jeśli czytający skupi się jedynie na wyłapywaniu słów kluczowych. Spojrzymy na naszą skutecznie działającą stronę przechwytywania. Opis jest przedstawiony w tak zwanych bulletach, krótkie zdania miejscami wypunktowane. Najszybszy do przeskanowania jest tekst wypunktowany z wyróżnionymi najważniejszymi wyrażeniami. Tym elementem staramy się pokazać najlepsze strony i zalety naszego produktu.

Ważne: W stworzeniu elementu opisu trzeba wyprzedzić pytanie użytkownika “po Co mi to potrzebne?”. Ważne jest, aby znaleźć kompromis między ilością korzyści, a objętością tekstu. Koncepcja „im więcej, tym lepiej” nam nie pasuje, ponieważ strona ma w pierwszej kolejności być czytelna, a nie zawalona tekstem.

Piąty element

Wezwanie do działania czyli CTA (Call To Action). Jego głównym celem jest powiedzenie wprost, co osoba ma zrobić na stronie, aby dokonać konwersji.

Do jakich działań możesz zachęcić osoby? Zakup, subskrypcja newslettera, telefon, pobieranie e-book’a, pliku, wersji demo produktu lub prośba o podanie informacji.

CTA najlepiej umieścić w tym miejscu strony, gdzie jest największa koncentracja pozytywnych emocji — pod wideo, obok uśmiechniętej twarzy. Dodatkowo przycisk powinien być widoczny w każdym miejscu strony i mieć wyraźny tekst CA.

Warto również sprawdzać jaki tekst na przycisku działa najlepiej. Znaczenie ma wszystko również  kolor przycisku, dobór słów, czy czcionki i cieni.

Ważne: Do tego, aby coś otrzymać, trzeba coś dać, prawda? Jeśli zbierasz dane kontaktowe, daj użytkownikowi bezpłatny Lead Magnet. Jakie masz możliwości? Jak to dokładnie zrobić? Przeczytaj artykuł o Technice Lead Magnet na naszym blogu.

A jeżeli chciałbyś uzyskać wiele pomysłów na skuteczne Lead Magnet, które zwiększą ilość zapisów na twoich stronach (kliknij tu) lub w obrazek poniżej:BONUS: Jakość, a nie ilość.

jak stworzyć landing page?

Znam osobiście wiele przypadków, gdzie ludzie chwalą się swoimi wielkimi listami mailowymi, setkami tysięcy fanów na fejsie i z dumą odnoszą się do tego, co zrobili. W końcu przychodzi dzień, w którym postanawiają zaoferować ludziom poradnik lub produkt za 20 – 30 zł. Po czym dzieje się rzecz naprawdę niesamowita. W systemie pojawia się 10 może 20 zamówień i dodatkowo tysiące negatywnych komentarzy.

Co poszło nie tak? Otóż po latach w biznesie nauczyłem się jednego. Nie liczą się cyferki, ale ludzie, którzy chcą płacić.

Na przykład porady modowe mają setki tysięcy odbiorców, ale są to głównie nastolatki, które nie wydadzą u Ciebie pieniędzy na poważne rzeczy. Nie to im w głowie.

Z drugiej strony w rynku Forex, masz zaledwie 1000 osób i zarabiasz spokojnie milion złotych rocznie. Dlaczego? Ponieważ koszt produktów i szkoleń to 5 000 zł – 20 000 zł i więcej.

Mam nadzieję, że widzisz różnicę.

Podsumowanie

Przy tworzeniu i optymalizacji strony docelowej ważne jest znalezienie doskonałej kombinacji istotnych elementów tekstowych i designu, które będą skutecznie przyciągać uwagę i prowadzić użytkownika. Pamiętaj, że landing nie istnieje oddzielnie, sam w sobie, ale musi być spójną częścią Twojej strategii marketingowej. Aby zrozumieć, jak skuteczny jest Twój landing i jego poszczególne elementy, należy stawiać sobie konkretne cele. Jeżeli będziesz korzystał ze wskazówek, które Ci pokazałem Twój landing page będzie skutecznie działać. W takim razie życzę wysokich konwersji!

W jakim systemie tworzymy nasze strony www?

Tworzymy je w OptimizePress, to moim zdaniem najlepszy i najprostszy do wdrożenia system. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nim więcej kliknij w obrazek poniżej.

freshmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *