Jak utworzyć niewidoczną przez konkurencję reklamę na Facebooku?

Jak utworzyć niewidoczną przez konkurencję reklamę na Facebooku?

Prowadzisz biznes. Zatrudnisz ekspertów od reklamy. Wydajesz pieniądze na pozyskanie klientów, a tymczasem konkurencja kopiuje Twój każdy ruch. Co robisz? Wkurzasz się i tracisz pieniądze.

W biznesie ważne jest, aby firma rosła i zarabiała. Im większy sukces odnosi firma, tym bardziej jest obserwowana przez konkurencję. Wtedy w biznesie coraz ważniejsza staje się jeszcze jedna kwestia – Sztuka Ukrywania Swojego Biznesu przed konkurencją.

Biznes należy zrobić tak, aby działał skutecznie i aby konkurencja nie doszła do tego, jak to robisz. Wtedy nie mogą Cię skopiować, a Ty zatrzymujesz przewagi konkurencyjne dla siebie.

Jednym z takich narzędzi, które pozwala ukrywać swoje działania reklamowe przed konkurencją jest reklama na Facebooku. A dokładnie opcja „Dark” Post.

Prawda jest taka, że większość reklamodawców nie zdaje sobie sprawy, że takie posty w ogóle istnieją i tym bardziej nie wiedzą gdzie i jak je stworzyć. Tak zwane „Dark” posty są potrzebne do prowadzenia skutecznego marketingu na Facebooku, a w dzisiejszym poście dowiecie się dla czego tak jest…

 

Jakie korzyści daje Niewidoczny Publicznie Post / Reklama?

Standardowa procedura tworzenia reklamy na Facebooku wygląda w taki sposób:

reklamę na facebooku

Reklamodawca wchodzi w Menedżer Reklam. Następnie wypełnia dane dotyczące kampanii, później dane dotyczące grupy reklam, budżetu i opcji targetowania, a następnie przechodzi do tworzenia Postu. Oczywiście tworzenie reklamy w Menedżerze ma swoje zalety: Możemy od razu zobaczyć podgląd naszej reklamy, szybko i łatwo edytować tekst, dodać kolejne obrazki lub powielić kreację.

Ale jest jeden istotny minus: jeżeli chcesz wykorzystać tą samą kreację w kilku zestawach lub kampaniach, nie możesz wykorzystać tej samej reklamy, stworzonej w Menedżerze Reklam.

Oczywiście możesz ją powielić i będzie ona wyglądała tak samo. Ale każda kreacja, którą uruchomisz w taki sposób będzie miała osobne komentarze, polubienia, udostępnienia i inne działania społecznościowe. W większości przypadków najlepszą opcją byłoby mieć jeden post we wszystkich kampaniach i zestawach reklam, aby zsumować wszystkie działania i jeszcze bardziej zaangażować swoich odbiorców, tym samym otrzymać lepszą ocenę w Edge Rank.

 

Jak utworzyć Niewidoczny Publicznie Post / Reklamę?

W nawigacji Menedżera Reklam w kolumnie „Tworzenie i Zarządzanie” kliknij w „Posty Strony”.

jak stworzyć reklamę na facebooku?

Po prawej kliknij w niebieski przycisk „Utwórz post”.

reklama w internecie

Jeżeli pojawiło się takie okno jak na zdjęciu poniżej, jesteś w dobrym miejscu:

pobranie lisy konkurencji

Na górze pojawił się komunikat:
„Do tworzenia reklam nie musisz już używać niepublikowanych postów. Reklamy do wyświetlania w aktualnościach możesz teraz tworzyć na karcie Reklamy aplikacji Power Editor.”

Tak to prawda. Nie musisz za każdym razem tworzyć reklamy w taki sposób. Ale z pewnością Niewidoczny Publicznie Post / Reklama ma swoje zalety, jak już wspomniałem wyżej.

Jako „Dark Post” możesz tworzyć następujące typy postów:
• link
• reklama karuzelowa
• zdjęcie
• film
• status
• oferta

Nie będziemy omawiać tutaj każdego z rodzajów postów, bo nie oto tutaj chodzi. Na obrazku poniżej możesz zobaczyć przykład tworzenia linku:

targetowanie reklam na facebooku

W tym przypadku docelowo nie wypełniłem pól: nagłówek linku, wyświetlany link, opis oraz nie dodałem obrazu. Jeżeli nie podasz tych informacji, Facebook automatycznie spróbuje wypełnić pola w metadane z witryny. Ale zawsze możesz je zastąpić własnymi.

Oczywiście ten sposób nie jest zbyt praktyczny. Nie możemy wyświetlić podglądu reklamy podczas jej tworzenia, tak jak w Menedżerze Reklam. Dlatego, przed zatwierdzeniem postu upewnij się, że wszystkie błędy zostały poprawione, bo później nie będziesz mógł takiego postu poprawić.

Gdy skończysz z poprawkami, kliknij „Utwórz post”.

 

Promowanie Niewidocznego Publicznie Postu / Reklamy

Teraz wróć do procesu tworzenia reklamy w Power Editor. Zamiast tego, aby wybrać domyślny sposób tworzenia reklamy, kliknij „Użyj istniejącego posta” i wybierz przed chwilą utworzony nieopublikowany post.

zalety reklamy na facebooku

Fajnie! Teraz jesteś w stanie stworzyć wiele kampanii oraz grup reklam, promujących tą samą reklamę. Najlepsze jest to, że teraz wszystkie komentarze, polubienia i inne działania społecznościowe będą pojawiać się pod jednym postem, niezależnie ile kampanii masz utworzonych.

 

Publikowanie Niewidocznego Publicznie Postu / Reklamay

Jest kilka przyczyn, dlaczego Dark Post jest lepszy.

Po pierwsze, jednym z powodów jest to, że obecnie nie można dodać przycisku wezwania do działania (CTA) do postu, stworzonego na FanPage. Ale zawsze możesz utworzyć nieopublikowany post z przyciskiem CTA, a następnie opublikować go.

Po drugie, jeżeli okaże się, że Twoja reklama zbiera dużo pozytywnych reakcji, komentarzy i udostępnień, przydałoby się opublikować ją na swojej stronie, aby „pochwalić się” fanom. W przypadku standardowej metody w Menedżerze Reklam, nie możesz tego dokonać. Powinieneś utworzyć nowy post od początku.

Ale jeżeli stworzyłeś nieopublikowanego posta, tak jak opisałem w tym artykule, możesz z łatwością opublikować go dla swoich fanów, przy czym wszystkie polubienia, komentarze i udostępnienia z reklam zostaną.

Oto jak tego dokonać! Wróć do strony „Posty Strony”, wybierz Nieopublikowany Post, który wykorzystywałeś, jako reklamę, a następnie kliknij przycisk „Opublikuj”:

jak dotrzeć do fanów konkurencji

Teraz post, który był widoczny tylko w płatnej reklamie, jest widoczny na twoim FanPage i zbiera zasięg organiczny.

To tyle. Teraz jesteś na krok bliżej, aby wypromować swoją firmę na Facebooku na maksa!

 

Strategie i wnioski

A teraz dla wytrwałych wisienka na torcie.

Zalety stosowania tego typu postów i reklam (posty te można promować) są ogromne.

1. Konkurencja nie widzi Twoich działań reklamowych

Sam puszczam wiele reklam każdego dnia, moja konkurencja widzi może 1 na 10 utworzonych przeze mnie kreacji i kampanii.

Dlatego nie są w stanie połapać się co robię, gdzie robię i jak na tym zarabiam.

2. Twoi fani nie są zasypywani na FanPage reklamami, są one ukryte.

To ogromna zaleta. Mój fanpage przynosi mi naprawdę dużo pieniędzy, a gdy konkurencja odwiedza moją stronę widzi tylko wpisy inspiracyjne i nagrania wideo.

Myśli: Skoro Dawid daje tylko kontent za darmo, widocznie i ja muszę tak robić.

Ty po przeczytaniu tego artykułu wiesz, że to tylko połowa prawdy. Robię również ukryte reklamy na moim fanpage do konkretnych grup i fanów. Dzięki temu, moi fani przechodzą do sklepu vod.dawidbaginski.com i kupują kursy. Fanpage zarabia.

3. Budujesz zasięgi i dowód wartości

Ukryty post / reklamę zawsze możesz opublikować. To duża zaleta, ponieważ gdy przez jakiś czas promowałeś taki wpis istnieje duża szansa, że uzyskał on dużo polubień, komentarzy i udostępnień.

Publikujesz taki post na swoim fanpage i od razu pokazujesz innym, jak mocno angażują się Twoi fani. To działa jak dowód społeczny, który przyciąga jeszcze więcej polubień komentarzy i udostępnień.

Jeżeli znalazłeś dodatkowe plusy i minusy nieopublikowanych postów daj mi znać w komentarzu. Chętnie porozmawiam na ten temat!

1 Comment

  1. Paula pisze:

    Jak znaleźć opcję “zassania” dark posta do nowej reklamy w zmienionym układzie menadżera reklam? Od razu przerzuca do celu kampanii i każe budować nową treść, nie dając wyboru 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *