Jak pogodzić pracę na etacie i rozwijanie własnego biznesu - 9 skutecznych porad

Jak pogodzić pracę na etacie i rozwijanie własnego biznesu – 9 skutecznych porad

Z szeregu danych wynika, że co trzeci Polak marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej, a tym samym pracowaniu na własny rachunek. Wiele osób obawia się zrezygnować z pracy na etacie ze względu na brak stałego dopływu gotówki na konto, ale nie trzeba od razu rzucać stałego zatrudnienia w momencie rozpoczęcia własnego biznesu. Oto 9 porad, jak skutecznie pogodzić obie czynności.

 

1. Sprawdź pomysł na biznes

Masz pomysł na biznes i nie wiesz czy się uda? Aby wyeliminować strach, blokady i wymówki przed podjęciem decyzji o stworzeniem wspaniałej firmy, powinieneś najpierw sprawdzić swój pomysł. Możesz w tym celu wykorzystać konkretne narzędzia marketingowe, które pozwolą szybko i tanio sprawdzić każdy pomysł na nowy biznes. W jednym ze swoich szkoleń pokazuję jak w praktyce sprawdzałem swoje pomysły na różne biznesy. Zobacz mój kurs Smart Start Up i przekonaj się jak na twój biznes zareagują Twoi potencjalni klienci.

 

2. Wyeliminuj rzeczy które nie są ważne

Przygotuj szczegółową analizę czynności, które codziennie wykonujesz. Następnie wyeliminuj z niej nieefektywne czynności, na które notorycznie marnujesz swój cenny czas i wysiłek. Moja rada na to abyś nie żył w poczuciu ciągłego braku czasu to powiedzenie sobie że „nie robię tego, bo to nie jest ważne”, zamiast „nie robię tego, bo nie mam czasu”. W drugiej opcji chcesz, ale nie możesz. Dlatego jesteś sfrustrowany. W pierwszej możesz, ale nie chcesz. W obu przypadkach nie tracisz czasu na pierdoły, ale znacznie łatwiej żyje się bez poczucia wiecznego „braku czasu”.

 

3. Po prostu zacznij

Chcę zacząć ale nie wiem od czego? Takie pytanie dostaje średnio kilka razy dziennie , nie rozumie sensu jego zadawania. Ja jak zaczynałem swoją drogę w biznesie,  nie zadawałem zbędnych pytań , uderzyłem pięścią w stół i powiedziałam dość czas na zmiany! Tym razem nic mnie nie powstrzyma. Dlatego po prostu zacznij. Nie patrz w ścianę, nie szukaj inspiracji, nie pytaj o zdanie innych. Napisz pierwszego mejla. Załóż stronę internetową. Zrób pierwsze zdjęcie. Zacznij, a pomysły zaczną się pojawiać. Trochę tak, jakby były nagrodą za ten pierwszy krok.

 

4. Planuj

Jeśli chcesz efektywnie realizować zadania musisz ustalić trzy podstawowe rzeczy: Co chcesz zrobić? Gdzie to zrobisz? Kiedy to zrobisz? Badania na temat planowania pokazują, że jeśli Twoje postanowienie będzie zawierać te 3 elementy, to szansa na jego realizację zwiększa się trzykrotnie. Jak wiesz jestem zajętą osobą, bo prowadzę aktualnie kilka biznesów. Nie wyobrażam sobie dnia bez kalendarza i zaplanowania spotkań, zadań i telefonów. Nie zakładaj, że wykonasz telefon. Zapisz, że jutro o 15:00 zadzwonisz do firmy dostawczej i ustalisz warunki realizacji zamówienia, a telefon zajmie Ci 15 minut.

 

5. Daj sobie czas

Najlepsze pomysły powstają często wtedy, kiedy wydaje nam się, że nasz mózg nie pracuje na wysokich obrotach — w trakcie snu, spaceru, czy słuchania muzyki. Lubię dać sobie trochę czasu na przemyślenie tego, co przeczytałem, na wyciągnięcie wniosków z jakiejś sytuacji czy podjęcie ważnej decyzji biznesowej. Jeżeli dasz sobie czas, choćby do następnego dnia, często rano pojawiają się w głowie ciekawe pomysły na wykorzystanie informacji. To trochę jak zostawienie na noc włączonego komputera, żeby plik się renderował. Budzisz się a odpowiedź masz już gotową.

 

6. Nie musisz robić wszystkiego sam

Dla zaoszczędzenia cennego czasu, który musisz dzielić na etat i rozwijanie własnego biznesu, powinieneś angażować się tylko w te elementy, w których czujesz się mocny. Zamiast poświęcać czas na nabywanie nowych umiejętności, lepiej skorzystaj z pomocy innych w rozwijaniu własnej firmy. Przykładowo jeżeli nie jesteś programistą, lepiej abyś zlecił specjaliście stworzenie firmowej strony. Dzięki takiemu podejściu znacznie zwiększasz szansę na szybszy rozwój firmy, co może przyspieszyć możliwość rezygnacji z etatu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na co zwracać uwagę zlecając usługę stworzenia strony internetowej, przeczytaj artykuł Strona Internetowa – Jak ją zrobić?

 

7. Otaczaj się odpowiednimi ludźmi

Otaczający nas ludzie zarażają. Przejmujemy nie tylko ich emocje, ale też zachowania. Jeśli wylądujesz w samym środku pokoju, w którym każdy ciężko pracuje, też zabierzesz się do roboty. Koncentracja jest zaraźliwa. Ambicja jest zaraźliwa. Kreatywność jest zaraźliwa.

 

8. Naucz się cierpliwości

Cierpisz, gdy musisz czekać, bo żyjemy w świecie szybkiej gratyfikacji naszych działań. Przykładowo, wrzucasz posta na Facebooka – w ciągu sekundy masz kilkadziesiąt polubień, zamawiasz sobie nowego smartfona przez Internet – na drugi dzień masz go u siebie w domu. W biznesie musisz być cierpliwym. Wielkie cele wymagają często wielkich nakładów czasu i pracy. Tutaj nie ma drogi na skróty.

 

9. Edukuj  się albo giń

Możesz mieć najlepsze chęci, ale jeżeli brakuje Tobie wiedzy, to szybko życie sprowadzi Cie na deski. Bycie przedsiębiorcą i prowadzenie własnego biznesu to, często znacznie trudniejsze zadanie niż praca na etacie. Zanim podejmiesz decyzję o przejściu na swoje pamiętaj, aby mocno stąpać po ziemi. Jest wiele osób, które pod wpływem emocji rzuciły pracę i 6 – 12 miesięcy później kończyła się ich przygoda z firmą. Wtedy wracając na etat mówili sobie: „Miałem nieco inne oczekiwania”. Powiem to bardzo szczerze: W biznesie firmy konkurencyjne rozwijają się bardzo szybko. Ty równiez musisz nastawić się na nieustanne doskonalenie swoich umiejętności. Moment w którym postanawiasz spocząć na laurach jest momentem, w którym przegrałeś.

Najlepszym sposobem aby rozpocząć edukację w Twoim przypadku, jest wzięcie udziału w Akademii Smart Marketing Elite. To 24 godziny nagrań marketingowych, które pokazują jak krok po kroku zbudować dobrze prosperujący biznes, wspierająć się Internetem i jego możliwościami.

Zasługujesz na więcej,
Dawid Bagiński

AS Marketingu i Biznesu

2 Comments

  1. Ula pisze:

    Pracę na etacie i własny biznes nie zawsze łatwo pogodzić, ale Twoje wskazówki są świetne ! 🙂

    • Dawid pisze:

      Cieszę się, że wskazówki Ci się przydały! A jeśli chodzi o mnie, to jestem dużym optymistą i z reguły widzę w życiu więcej szans, niż przeszkód. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *