Prawdopodobnie zacząłeś właśnie czytać artykuł, który różni się od innych znalezionych pod tym zagadnieniem. W odpowiedzi na frazę: „Jak stworzyć swój pierwszy artykuł na bloga?” wyszukiwarka Google’a sugeruje ok. 34 mln możliwych rezultatów zawierających treści napisane z dużym prawdopodobieństwem przez wprawionych coprywriter’ów. Być może sam czujesz się zmieszany zastanawiając się od czego zacząć. Jeśli dalej główkujesz i nie wiesz tego to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.
Poznaj jak najlepiej zagadnienie, o którym będziesz pisał. Żeby to zrobić możesz: przejrzeć artykuły branżowe, blogi tematyczne; śledzić nowe trendy; przeglądać artykuły napisane za granicą; szukać raportów albo porozmawiać z osobą, która się na tym zna. Research przypomina śledztwo – zbierasz informacje, porządkujesz je, a następnie szukasz relacji pomiędzy poszczególnymi faktami. Research musi nas doprowadzić do momentu, w którym nabierzemy przekonania, że mamy już wszystkie potrzebne informacje i jesteśmy przygotowani do napisania artykułu. Ja najpierw zapoznałem się z literaturą, a następnie zrobiłem opracowanie i plan ramowy tego artykułu.
Pomimo swojej powszechności wszyscy mamy dziwną słabość do takich tytułów. Są one bardzo popularne i wciąż tak samo dobrze się klikają. Tytuł jasno sugeruje, że tekst zawiera konkretne wskazówki i jest użyteczny.
Przykład: Jeśli jesteś pasjonatem jedzenia buraków, możesz stworzyć artykuł pt.: „5 sposobów na jesienne dania z burakami”.
Jeśli piszesz o gigancie takim jak Google, Facebook, czy Apple, to koniecznie umieść go w tytule. Podobnie można wykorzystać nazwiska sławnych osób – zwiększy to klikalność.
Przykład: „Kanye West chce, żeby Mark Zuckerberg dał mu MILIARD dolarów”.
Lubimy porady i praktyczne teksty, które pomagają nam rozwiązać problem. Jeśli treść artykułu, który planujesz napisać pomaga rozwiązać jakiś problem warto umieścić go w tytule.
Przykład: „Jak stworzyć swój pierwszy artykuł na blogu?”
Pytania, na które ludzie chcą znać odpowiedź mogą zachęcić ich do przeczytania Twojego artykułu, ale uważaj, żeby nie wymyślać pytań, na które nie potrafisz udzielić odpowiedzi.
Przykład: „Dlaczego Robert Lewandowski nie zapuści brody?”
Wskazówka: Wielu autorów poświęca dużo czasu na wymyślenie idealnego nagłówka, zanim jeszcze napiszą artykuł. Może lepiej będzie zacząć od tekstu, a do nagłówka wrócić na końcu?
Skoro zainteresowałeś się tym artykułem to prawdopodobnie zakładasz firmę albo bloga. Mam dla ciebie poradnik: „Jak zbudować dochodowy biznes w 90 dni”. On pomoże Ci wystartować i mieć pierwsze efekty już w ciągu kilku tygodni, a nie kilku lat. Kliknij w obrazek poniżej. Następnie wpisz swój email i otrzymasz te porady za darmo:
Wstęp powinien być krótki, konkretny, poruszać główne wątki, które uwzględnisz w artykule i przede wszystkim musi zainteresować czytelnika. Warto, żebyś odpowiedział sobie wcześniej na pytania: „Jaki problem ma mój czytelnik?” oraz „Jak mogę pomóc mu go rozwiązać?”. Aby nakierować Cię na to, na co jest istotne pisząc wstęp, wymienię kilka elementów, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę:
Poza nielicznymi przypadkami, w których swój przekaz kierujesz do osób z określonej wyspecjalizowanej branży, staraj się pisać jak najprościej. Po co używać trudnego słownictwa, jeśli odbiorcami Twojego artykułu będą użytkownicy, którzy nie są znawcami w danej dziedzinie? Postaraj się uprościć artykuł tak, żeby zrozumiała go nawet nasza babcia. Tekst stanie się przyjemniejszy w odbiorze.
Wyjątek: Nie staraj się upraszczać tekstu, jeśli Twoim świadomym zamierzeniem jest zaadresowanie artykułu do wąskiej grupy osób, znającej branżowe słownictwo.
Podsumuj wszystko, o czym napisałeś do tej pory, wyciągając z tego jeden, główny wniosek. O czym należy pamiętać przy tworzeniu podsumowania?
Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, stworzenie Twojego pierwszego artykułu stanie się prostsze, niż ci się wydawało. Zatem zrób wnikliwy research, znajdź temat, który chcesz opisać, stwórz tytuł nagłówka, napisz wstęp, rozwinięcie, podsumowanie i gotowe. Ja właśnie to zrobiłem. Teraz pora na Ciebie.
Skoro zainteresowałeś się tym artykułem to prawdopodobnie zakładasz firmę albo bloga. Mam dla ciebie poradnik: „Jak zbudować dochodowy biznes w 90 dni”. On pomoże Ci wystartować i mieć pierwsze efekty już w ciągu kilku tygodni, a nie kilku lat. Kliknij w obrazek poniżej. Następnie wpisz swój email i otrzymasz te porady za darmo:
5 Comments
Pisanie posta na blogu może być świetną zabawą, ale to też dużo pracy. Trzeba poświęcić sporo czasu na przygotowanie artykułu, napisanie go, a nawet po jego napisaniu ulepszyć go.
Zgadza się… Trzeba też poświęcić czas na dobry reseach i poznanie swojej grupy docelowej, by znaleź takie treści, które będą stanowiły dla ludzi dużą wartość.
konkretnie i na temat, świetny art z prostymi poradami!
Super, że Ci się przydały! 😎
Dzięki, efea! 😉