Jak napisać swój pierwszy artykuł na bloga? - 5 niezawodnych sposobów

Jak napisać swój pierwszy artykuł na bloga? – 5 Niezawodnych Sposobów

Prawdopodobnie zacząłeś właśnie czytać artykuł, który różni się od innych znalezionych pod tym zagadnieniem. W odpowiedzi na frazę: „Jak stworzyć swój pierwszy artykuł na bloga?” wyszukiwarka Google’a sugeruje ok. 34 mln możliwych rezultatów zawierających treści napisane z dużym prawdopodobieństwem przez wprawionych coprywriter’ów. Być może sam czujesz się zmieszany zastanawiając się od czego zacząć. Jeśli dalej główkujesz i nie wiesz tego to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jak zrobić research przed napisaniem artykułu?
 • Jak wymyślić dobry tytuł nagłówka?
 • Jak napisać wstęp, który zachęci czytelnika do przeczytania całego artykułu?
 • Dlaczego warto pisać prosto?
 • Jak napisać zakończenie?

 

1. ZRÓB RESEARCH

Poznaj jak najlepiej zagadnienie, o którym będziesz pisał. Żeby to zrobić możesz: przejrzeć artykuły branżowe, blogi tematyczne; śledzić nowe trendy; przeglądać artykuły napisane za granicą; szukać raportów albo porozmawiać z osobą, która się na tym zna. Research przypomina śledztwo – zbierasz informacje, porządkujesz je, a następnie szukasz relacji pomiędzy poszczególnymi faktami. Research musi nas doprowadzić do momentu, w którym nabierzemy przekonania, że mamy już wszystkie potrzebne informacje i jesteśmy przygotowani do napisania artykułu. Ja najpierw zapoznałem się z literaturą, a następnie zrobiłem opracowanie i plan ramowy tego artykułu.

 

2. STWÓRZ SKUTECZNY TYTUŁ

10 SPOSOBÓW NA…

Pomimo swojej powszechności wszyscy mamy dziwną słabość do takich tytułów. Są one bardzo popularne i wciąż tak samo dobrze się klikają. Tytuł jasno sugeruje, że tekst zawiera konkretne wskazówki i jest użyteczny.

Przykład: Jeśli jesteś pasjonatem jedzenia buraków, możesz stworzyć artykuł pt.: „5 sposobów na jesienne dania z burakami”.

 

CZY POSIADANIE URZĄDZEŃ OD APPLE ZMIENIA CZŁOWIEKA?

Jeśli piszesz o gigancie takim jak Google, Facebook, czy Apple, to koniecznie umieść go w tytule. Podobnie można wykorzystać nazwiska sławnych osób – zwiększy to klikalność.

Przykład: „Kanye West chce, żeby Mark Zuckerberg dał mu MILIARD dolarów”.

 

JAK ZROBIĆ?

Lubimy porady i praktyczne teksty, które pomagają nam rozwiązać problem. Jeśli treść artykułu, który planujesz napisać pomaga rozwiązać jakiś problem warto umieścić go w tytule.

Przykład: „Jak stworzyć swój pierwszy artykuł na blogu?”

 

PROWOKACYJNE PYTANIE

Pytania, na które ludzie chcą znać odpowiedź mogą zachęcić ich do przeczytania Twojego artykułu, ale uważaj, żeby nie wymyślać pytań, na które nie potrafisz udzielić odpowiedzi.

Przykład: „Dlaczego Robert Lewandowski nie zapuści brody?”

Wskazówka: Wielu autorów poświęca dużo czasu na wymyślenie idealnego nagłówka, zanim jeszcze napiszą artykuł. Może lepiej będzie zacząć od tekstu, a do nagłówka wrócić na końcu?

 

Zadanie dla Ciebie:
Spróbuj wymyślić po 3 tytuły korzystając z każdej wymienionej wyżej strategii.

Skoro zainteresowałeś się tym artykułem to prawdopodobnie zakładasz firmę albo bloga. Mam dla ciebie poradnik: „Jak zbudować dochodowy biznes w 90 dni”. On pomoże Ci wystartować i mieć pierwsze efekty już w ciągu kilku tygodni, a nie kilku lat. Kliknij w obrazek poniżej. Następnie wpisz swój email i otrzymasz te porady za darmo:

 

3. NAPISZ INTERESUJĄCY WSTĘP

Wstęp powinien być krótki, konkretny, poruszać główne wątki, które uwzględnisz w artykule i przede wszystkim musi zainteresować czytelnika. Warto, żebyś odpowiedział sobie wcześniej na pytania: „Jaki problem ma mój czytelnik?” oraz „Jak mogę pomóc mu go rozwiązać?”. Aby nakierować Cię na to, na co jest istotne pisząc wstęp, wymienię kilka elementów, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę:

 • Określenie tematyki tekstu – jest to warunek konieczny, biorąc pod uwagę fakt, że współczesny użytkownik raczej skanuje, niż czyta. Poprzez to, że już na początku będzie wiedział, o czym będzie czytał, zachęcimy go do dalszej lektury.
 • Korzyści/Rozwiązanie – dobrze, żeby Twój tekst pomagał rozwiązać realny problem Twojego czytelnika. Daj mu powody, by chciał przeczytać go do końca. Możesz napisać: „Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział jak tworzyć angażujące treści na Twoim blogu”
 • Emocjonalność – może być odebrana jako dziecięce podniecanie się bez potrzeby. Warto zachować względną neutralność i stopniowo wyrażać swoje zdanie dotyczące zagadnienia poruszanego w artykule. Jeśli chcemy koniecznie zaakcentować, jakie mamy zdanie w danej kwestii, warto zrobić to kulturalnie, bez emocji i stanowczo.
 • Wstęp/treść – niezgodność – jeśli każdy z tych elementów mówi czytelnikowi o czymś innym, łatwo wprowadzić go w stan dezorientacji. Warto zadbać o to, żeby te dwa elementy były ze sobą spójne.
 • Długość – domyślam się, ze znasz to uczucie, kiedy ktoś opowiadając historię przeciąga wstęp do granic możliwości, a Ty chciałbyś już poznać puentę historii. Taki sam efekt może wywołać zbyt długi wstęp artykułu.

 

Zadanie dla Ciebie:
Stwórz wstęp do Twojego artykułu korzystając z powyższych reguł.


4. UPRASZCZAJ, NA ILE SIĘ DA

Poza nielicznymi przypadkami, w których swój przekaz kierujesz do osób z określonej wyspecjalizowanej branży, staraj się pisać jak najprościej. Po co używać trudnego słownictwa, jeśli odbiorcami Twojego artykułu będą użytkownicy, którzy nie są znawcami w danej dziedzinie? Postaraj się uprościć artykuł tak, żeby zrozumiała go nawet nasza babcia. Tekst stanie się przyjemniejszy w odbiorze.

Wyjątek: Nie staraj się upraszczać tekstu, jeśli Twoim świadomym zamierzeniem jest zaadresowanie artykułu do wąskiej grupy osób, znającej branżowe słownictwo.

Zadanie: Napisz artykuł i poproś babcię o informację zwrotną.
Żartuję. Nie musisz tego robić.


5. NAPISZ DOBRE PODSUMOWANIE

Podsumuj wszystko, o czym napisałeś do tej pory, wyciągając z tego jeden, główny wniosek. O czym należy pamiętać przy tworzeniu podsumowania?

 • Lanie wody – zbyt długie podsumowanie może znużyć, zbyt krótkie nie odda w pełni tego wszystkiego, o czym pisaliśmy.
 • Wnioski – przedstaw końcowe wnioski. Nie doprowadź do sytuacji, w której osoba czytająca Twój tekst odniesie wrażenie, że skończyła artykuł w połowie, bo nie znajdzie żadnego podsumowania.
 • Własna refleksja– warto zakończyć cały tekst jakąś własną refleksją. Może to być sentencja, bądź cytat, lecz w tym przypadku powinniśmy uważać, żeby nie był to głupi i nietrafiony cytat, który popsuje cały efekt. Osobista refleksja wydaje się być bezpieczniejszym rozwiązaniem

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, stworzenie Twojego pierwszego artykułu stanie się prostsze, niż ci się wydawało. Zatem zrób wnikliwy research, znajdź temat, który chcesz opisać, stwórz tytuł nagłówka, napisz wstęp, rozwinięcie, podsumowanie i gotowe. Ja właśnie to zrobiłem. Teraz pora na Ciebie.

Skoro zainteresowałeś się tym artykułem to prawdopodobnie zakładasz firmę albo bloga. Mam dla ciebie poradnik: „Jak zbudować dochodowy biznes w 90 dni”. On pomoże Ci wystartować i mieć pierwsze efekty już w ciągu kilku tygodni, a nie kilku lat. Kliknij w obrazek poniżej. Następnie wpisz swój email i otrzymasz te porady za darmo:

5 Comments

 1. fce pisze:

  Pisanie posta na blogu może być świetną zabawą, ale to też dużo pracy. Trzeba poświęcić sporo czasu na przygotowanie artykułu, napisanie go, a nawet po jego napisaniu ulepszyć go.

  • DawidBaginski pisze:

   Zgadza się… Trzeba też poświęcić czas na dobry reseach i poznanie swojej grupy docelowej, by znaleź takie treści, które będą stanowiły dla ludzi dużą wartość.

 2. efea pisze:

  konkretnie i na temat, świetny art z prostymi poradami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *