Jak nagrać swój pierwszy film na YouTube? - Rady Dawida Bagińskiego

Jak zrobić swoje pierwsze video?

PIERWSZY FILM NA YOUTUBE

Kiedy po raz pierwszy zabrałem się za realizacje wideo, oszołomił mnie ogrom możliwości – objawił się przede mną kolejny sposób na realizację w biznesie poprzez wykorzystanie technologii wideo w codziennej pracy.

Dla przeciętnego zjadacza chleba słowo „wideo” wywołuje obrazy ulubionych programów telewizyjnych czy filmów. Zazwyczaj mało kto myśli o wideo jako narzędziu biznesowym.

Ogromna biblioteka tutoriali, w którą wpadłem w rzeczywistości zamiast okazać się pomocna, przytłaczała natłokiem informacji.  Jak kręcić? Co kręcić? Jak nadać temu odpowiednią formę?  Wielki chaos, zamiast konkretów.

By podjąć pierwsze kroki, potrzebowałem czystych podstaw czyli np. czy mogę uzyskać dobrą jakość dźwięku bez zewnętrznego mikrofonu?

Od strony widza wszystko wydawało się proste, od strony praktycznej pojawiał się natłok pracy.

Pewnie zadajecie sobie pytania po co firmie blog? Czy każda firma powinna prowadzić bloga? Jak ważne jest wideo w prowadzeniu bloga? Jak sprawić, żeby blog był popularny? Jakie musi być wideo, żeby zaciekawiło odbiorców?

W epoce, w której rzeczywistość on-line praktycznie całkowicie zastępuje świat rzeczywisty w niemal każdym aspekcie naszego życia, pokazując swoją twarz i nasze działania, dajemy odbiorcom możliwość poczucia integracji z nami.

Faktem jest to, że można zrobić świetny film dzisiaj, przy użyciu narzędzi, które już masz. W czasie dwóch godzin, faktycznie można nagrać fajny materiał i nie potrzeba do tego ogromu umiejętności.

Kubrick, Spielberg, Nolan i inni wielcy twórcy również zaczynali od metody prób i błędów.

Po zgromadzeniu potrzebnego sprzętu tak naprawdę liczy się już tylko metoda, którą wypracujesz – temat, scenariusz, realizacja i post-produkcja. Film ma budzić zainteresowanie i zaufanie u widza. Pozwól się poznać, a ludzie z chęcią przyjdą do Twojej firmy.

A więc do dzieła!

 

WYBÓR TEMATU NA KTÓRYM SIĘ SKUPISZ

Niezależnie od tego czy wraz z zespołem pękacie od pomysłów na wideo, a Waszych pierwszych koncepcjach jawi się żywe science fiction, musicie pamiętać o tym, że Wasz pierwszy film musi zawierać jeden konkrety wątek, tak by widz nie pogubił się w ilości pozyskanych informacji.

Zastanów się np. na jakie pytania najczęściej odpowiadasz w swojej firmie? To ułatwi Ci podjęcie pierwszego zasadniczego tematu, oraz skróci czas pracy, który poświęcasz odpisując na tysiąc maili.

Ja dla przykładu, często nagrywam wideo na tematy, o które pytają moi obserwatorzy, np. Jak zacząć biznes? Jak radzić sobie ze stresem? Jak zarządzać czasem? oraz na tematy, które nawiązują do obecnych trendów czy wydarzeń.

Przykład takiego wideo poniżej.

 

Co wyróżnia Twoją firmę lub produkt? – od początku buduj wizerunek swojej marki pokrewnie z tym jakie wideo tworzysz, stań się rozpoznawalny poprzez małe detale, które dla odbiorców obrazu, będą znacznie bardziej widoczne. Twoje logo ma formę głowy byka? Użyj efektów dźwiękowych i gry kolorów, by przykuć uwagę widza. Wideo pobudzi jego wyobraźnię, a Ty być może zyskasz klienta.

 

SPISUJ POMYSŁY

Jeżeli jesteś właśnie na etapie sporządzania wstępnego scenariusza, nie martw się o jego formę. Każdy skrawek, każda mikro karteczka i zapisek na okładce ma Ci pomóc w stworzeniu absorbującego uwagę materiału. Przelej wszystkie swoje pomysły na papier, ale pamiętaj o selekcji. Będziemy martwić się resztą, przekształcając pomysły w realny scenariusz nieco później.

Największym błędem, którego czasem nie da się uniknąć, jest próba zapamiętania wszystkiego i trzymania tego w głowie. Uwierz mi, tego się nie pociągnie – utrudnia to pracę całego zespołu, a każdy zamiast robienia 10 dubli wolałby usiąść przy kawie.

Zabrzmi to banalnie, ale trzymaj się prostej zasady – każdy twór powinien mieć początek, rozwinięcie i zakończenie, bez tego, nim na dobre zabierzesz się do pracy, ugrzęźniesz w chaosie.

Zacznij od głównego przesłania i opisz je w kilku krótkich punktach, a następnie stopniowo ułóż je w logiczną całość tworząc skrypt, a następnie plan ramowy.

 

PODZIAŁ NA SEGMENTY

Po uporządkowaniu myśli, przeczytaj scenariusz głośno kilka razy, aby upewnić się, że brzmi naturalnie, a Twój tekst zrozumiały będzie dla przeciętnego Kowalskiego. Twoja wiedza jest bardzo ważna, ale sposób w jaki ją przekazujesz jest ważniejszy – nie zapominaj o tym. Bądź naturalny, zwracaj się do odbiorcy personalnie, wyjaśniając materiał tak, jakbyś robił to dla znajomego.

Gdy jesteś już zadowolony z ogólnego wydźwięku spisanego tekstu, podziel go na kawałki – w ten sposób będzie łatwiej go zapamiętać i odczytać prosto do kamery.

 

STAŁA SIĘ ŚWIATŁOŚĆ

Oświetlenie jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem który sprawi aby Twoje wideo wyglądało dobrze – jest to aspekt nawet ważniejszy od jakości technicznej aparatu, którego używasz!

Znajdź dobrze oświetlone miejsce, nie musi być to rozjarzona światłem pracownia. Ważne by światło było zimne i znajdowało się za Tobą. Poniżej zdjęcie z backstage nowego odcinka Dawid Bagiński SHOW. Jak widzisz do nagrań, wcale nie potrzebujesz profesjonalnego studio.

pierwszy film na youtube

 

KAMERA, AKCJA!

Pierwsza zasada – nie spiesz się. Czasem potrzeba wielu prób i cierpliwości, by stworzyć nawet bardzo krótki materiał. Pamiętaj by obraz, który nagrywasz był ostry, nikt przecież nie chce się domyślać co chcesz przedstawić i jaki ma być tego skutek. Dbaj o oświetlenie i odpowiednią kompozycję, a osoba, która będzie znajdować się przed obiektywem zawsze wypadnie dobrze.

Pamiętaj o odpowiedniej atmosferze, zwłaszcza jeżeli to nie Ty występujesz przed kamerą, daj tej wybranej osobie szansę na zaaklimatyzowanie się i przygotowanie do wielkiego momentu. Po naciśnięciu czerwonego guziczka, liczy się już tylko to, jak czujesz się przed kamerą.

Wyreżyseruj odpowiednią scenerię i zachowanie – liczy się cierpliwość, nie zniechęcaj się po paru drastycznych wpadkach.

Obycie z kamerą, to zasadniczo istotna kwestia, by wiarygodnie przekazać wypowiadane kwestie. Brak naturalności szybko zniechęci odbiorców. Twoi widzowie muszą Cię polubić, bez względu na to, czy tworzysz wideo biznesowe, czy marzy Ci się kanał na YouTubie, to oni są Twoim paliwem napędowym.

Bardzo ważna kwestia – przez wzgląd na montaż, spójrz w kamerę, jedną sekundę przed i po wypowiedzeniu każdego zdania, to spowoduje bardziej naturalny wydźwięk i ułatwi edycję.

 

ZBIERZ DODATKOWY MATERIAŁ

Unikaj monotonii – nie ważne jak bardzo merytorycznie i profesjonalnie podchodzisz do tematu, film to opowiadanie historii za pomocą obrazu, więc sam przekaz słowny wcześniej czy później znudzi odbiorcę. Przebitki lub dodatkowe klipy, to doskonałe rozwiązanie na utrzymanie uwagi odbiorców.

Przykład zastosowania tego typy elementów możesz zobaczyć w jednym z wideo na moim kanale you tube:

 

Chwyć kamerę lub telefon i nagraj kilka 5-10 sekundowych fragmentów, które pomogą zilustrować, co mówisz lub użyj gotowych stocków by nadać materiałowi dynamizmu.

 

KROK OD EDYCJI

Nim zabierzemy się za składanie całego materiału, czas na spokojne zderzenie się z rzeczywistością. Jeżeli jeszcze nie wybrałeś programu do montażu, to najwyższy czas na podjęcie tej niezwykle ważnej decyzji. Program ma być jak najbardziej intuicyjny dla Ciebie, nie sugeruj się innymi, wypróbuj darmowe wersje i wybierz to, co dla Ciebie najlepsze, a skróci to Twój czas pracy.

Przejrzyj cały materiał i zastanów się, czy zawarłeś w nim całą merytorykę i czy jest wystarczająco angażujący, by przyciągnąć i zostawić przy sobie widza. Nie?- Dograj materiał. Tak?-Zabieraj się do edycji.

 

KREOWANIE HISTORII POPRZEZ MONTAŻ

Montaż, to nie same cięcia, a kreowanie i nadawanie rytmu historii. Jest to lekcja, która przychodzi równie szybko, co 1 września dla głodnych wakacji dzieci. Uporządkuj foldery, usiądź wygodnie i …baw się. Teraz jesteś twórcą, od Ciebie zależy cała konstrukcja.

Po pobraniu klipów do komputer upewnij się, aby umieścić je w folderze, w którym pozostaną one aż do momentu, w którym projekt zostanie całkowicie wykonany.

W ten sposób pozbędziesz się nie potrzebnych bugów, zakłopotania i chaosu – zwłaszcza gdy pracę nad projektem podejmie ktoś inny.

Czasem Twoje zdjęcia są zbyt długie, wtedy przychodzi czas na brutalne cięcia. Za każdym razem, kiedy mam wyciąć kawałek klipu, czuję się jakbym stracił część siebie – może nie jest tak do końca, ale mając do cięcia materiał, który uważasz za szczególnie piękny, bądź wartościowy może to być trudne.

Prawdziwą lekcją dla mnie, było nauczyć się myśleć tak, jak moja publiczność. Twój widz ma niewiele czasu i niewiele cierpliwości by obejrzeć Twoje wideo. Gdy masz już poskładaną narrację, dodaj nieco dodatkowych klipów – skorzystaj z nich, by ukryć zmiany pomiędzy fragmentami skryptu. Im mniej gwałtownych cieć, tym lepiej. Zacznij ciąć materiał na mniejsze fragmenty, dostawiaj przebitki z innych sekcji i ożyw nieco wideo dodając dynamiki poprzez ciekawe zwroty, dodatkowe materiały, ikony czy stocki.

Nie zapominaj o tle – a mianowicie o odpowiednim dźwięku. Za każdym świetnym filmem, kryje się jeszcze lepsza ścieżka dźwiękowa, która chwyta za serce i prawdziwe oddziałuje na nasze emocje.

Nawet jeżeli nie do końca udało Ci się porwać widza wspaniałą przemową i treścią, muzyka może wpłynąć na jego nastrój na tyle, że dotrwa do końca i w końcu porwie go Twoja osoba.

Aby film wydawał się profesjonalny i wciągający, musisz utrzymać uwagę widza wysokiej jakości dźwiękiem. Od tembru głosu, do szumu tła i utworu przewodniego, nauczyłem się zwracać szczególną uwagę na to, jak mogę edytować dźwięk w moich projektach.

Skąd brać muzykę do krótkich form?

Istnieje sporo serwisów, które umożliwiają korzystanie z muzyki na wolnej licencji (jamendo). Możesz też podzielić się z artystą zaangażowaniem w jego twórczość i wykupić licencje na określonych zasadach.

Po podłożeniu odpowiedniej muzyki został już tylko render.

Gratulacje, właśnie zrobiłeś swój pierwszy film!

Jeżeli teraz zastanawiasz się jak zrobić biznes i zarabiać na YouTube, obejrzyj odcinek Dawid Bagiński Show, w którym opowiadam jakie są na to sposoby.

 

Jeżeli chcesz regularnej, potężnej dawki motywacji, zachęcam Cie do subskrybowania mojego kanału YouTube.

5 Comments

  1. Daniel pisze:

    Bardzo przydatny materiał, dziękuję.Pozdrowienia

  2. pawcio pisze:

    Montaz montaz montaz jak BNT mówi 😀 sam zaczynam z kamerką sportową co mam z Lamaxa a raczej rodzice mają xd. Faktycznie filmy chwytają o ile ładnie się prezentują z pomysłem. Przynajmniej tak widze po reakcjach. Fajnie by było nagrywać sprzetem za grubą pengę no ale to może kiedyś :D:D

  3. Marcel pisze:

    Warto też zagłębić się w temat montażu filmów, bo jest to potrzebne przy nagrywaniu na platformę YouTube. Zawsze można w tym zakresie skorzystać z pomocy jakiegoś specjalisty. Wtedy na pewno łatwiej będzie wstawić swój pierwszy film na ten serwis społecznościowy.

  4. Wspanialy blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczegllnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam takze do siebie…

Average
4.5 Based On 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.