Jak być pewnym siebie? - 4 prawdy o asertywności i pewności siebie

Jak być pewnym siebie? – 4 prawdy o asertywności i pewności siebie

Pewność Siebie, czy też jej brak to temat o którym zawsze dużo się mówi, zarówno w kontekście życia, biznesu jak i relacji z innymi ludźmi. Dzisiaj przedstawię Ci z zupełnie INNEJ perspektywy:

4 prawdy na temat działania mechanizmów braku pewności siebie i co wpływa na jej szybką poprawę.

1. Brak pewności siebie nie jest uniwersalny

Ludzie, którzy czują brak pewności siebie uważają, że jest to problem uniwersalny. Uważają, że jeżeli oni czują brak pewności siebie to inni pewnie też tak mają. Przez to traktują brak pewności siebie jako problem zewnętrzny z którym nic nie da się zrobić.

Prawda jest jednak inna, ponieważ brak pewności siebie to schemat / nawyk / przekonanie, który jest w tej osobie. W jej umyśle i podświadomości.

Uzmysłowienie sobie tej prawdy, jest pierwszym krokiem do zmiany. Drugim krokiem jest wzięcie za to odpowiedzialności.

Gdyby problem braku pewności siebie był zewnętrzny i niezależny od tej osoby, to wszyscy ludzie na świecie odczuwali by brak pewności siebie. Każdy w danej sytuacji reagował by tak samo. Prawda jest taka, że to co dla jednego jest stresujące dla innego nie.

Skoro jedni ludzie mogą czuć pewność siebie, to Ci, którym jej brakuje też mogą się tego nauczyć. Jest to tylko schemat, który można przekroczyć.

2. Pewność siebie = Akceptacja siebie

Pewność siebie, prawdziwa i niezachwiana bierze się z wnętrza każdego człowieka. Pojawia się ona automatycznie, gdy dana osoba zaczyna akceptować siebie. Brak akceptacji powoduje wymyślanie różnych problemów i wymówek. Prowokuje atakowanie siebie i przez to, gorsze samopoczucie. Gdy człowiek rozumie, że odczuwane przez niego emocje biorą się z wnętrza, jest w stanie sobie z tym prowadzić.

Gdy zaczynamy zwracać uwagę, w których obszarach życia nie akceptujemy siebie, potrafimy rozpoznać to, jak siebie atakujemy. A to nasze ataki powodują późniejszy negatywny stan emocjonalny.

Gdy zaakceptujesz siebie, to pewność pojawi się w Tobie. Bez wysiłku i naturalnie. Nie odczuwamy promieni słońca, gdy na niebie jest pełno ciemnych chmur.

3. Brak pewności siebie = Brak odpowiedzialności

Osoby, które mówią przez długi czas, że brakuje im pewności siebie, zazwyczaj mają w sobie mechanizm braku odpowiedzialności. Zazwyczaj nie są tego świadomi. Wymyślają przeróżne wymówki i wytłumaczenia swojego beznadziejnego stanu.

Gdy dana osoba ma w sobie mechanizm braku odpowiedzialności, szybko zwala winę, za brak swojej pewności siebie na wszystko dookoła. A to przekłada się na późniejszy brak efektów w życiu, w relacjach i w biznesie.

Nie zrobiłem tego, bo ….
Zrezygnowałem bo….
Nie udało się bo…
To wina innych ludzi, bo ….
To wina ojca, matki, siostry, kolegi, nieznajomego …

Gdy człowiek przejmuje pełną odpowiedzialność za swoje życie, przestaje rozpatrywać czynniki zewnętrzne jako źródło jego problemu. Wtedy nie ma gadania, wtedy jest działanie bez odkładania wszystkiego na później.

4. Pewność siebie = doświadczenie w danej dziedzinie

Weźmy na przykład znanego aktora, gdy on wchodzi na plan filmowy i odgrywa swoją rolę, to bije od niego pewność siebie. Bierze się ona właśnie z doświadczenia. Z tego, że wiele razy to robił i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. A gdy wyobrazimy sobie kogoś, kto pierwszy raz jest na planie – czy zachowa się tak samo?

Popatrzmy na piłkarza, który gra swój pierwszy mecz w reprezentacji. Gdy spojrzysz na jego zachowanie na boisku widzisz, że jest nieco wycofany, bardziej poddenerwowany, mniej pewny siebie niż podczas klubowych meczów.

A gdy popatrzysz na tego samego piłkarza, gdy rozegrał już 50 – 100 meczów w reprezentacji, widzisz jego obycie i pewność siebie we wszystkim co robi.

Pewność siebie zwiększa się wprost proporcjonalnie do doświadczenia w danej dziedzinie. Gdy ktoś jest początkującym biznesmenem trudno, aby przed spotkaniem biznesowym był wyluzowany i pewny siebie. Na pewno odczuwa dreszczyk emocji, ale gdy takie spotkania będzie prowadził przez kilka lat, będzie czuł się jak przysłowiowa ryba w wodzie.

Najważniejsze to zrozumieć ten fakt i dać sobie luz, aby móc doświadczać. Nie szukać wymówek wszędzie dookoła, a samemu wziąć odpowiedzialność za swoje wyniki.

A Ty na jaką dziedziną chciałbyś popracować, aby podnieść poziom swojej pewności siebie? Napisz w komentarzu, abym mógł udzielić Ci kilku wskazówek i pomóc zacząć.

3 Comments

 1. Ona pisze:

  Mam 30 lat. Moj problem polega na tym, że nie potrafię być stanowcza, pewna siebie. Nie potrafię rozmawiać z ludźmi, nawet z koleżankami z pracy. Więcej słucham, niż się wypowiadam. Nie potrafię rozmawiać, a jeśli już to idzie mi to nieskładnie, nie potrafię się tego wyzbyć.
  Poproszę o jakieś wskazówki, z góry dziękuję.
  Pozdrawiam, Klaudia

  • Karolina pisze:

   A jezeli ktos nie akceptuje siebie swojego wygladdu istnienia wnetrza i nie zna siebie jaki jest kim jest jak wyglada. Nie potrafi siebie odnalesc dostrzec tak naprawde ujrzec siebie to co wtedy

   • Wiola pisze:

    Hej! Mam dokładnie to samo! Widzę, że minęło już sporo czasu od kiedy napisałaś kemetarz, więc chciałam się dowiedzieć czy jakoś sobie tym poradziłaś? Czy znalazłaś jakiś sposób i możesz sie tym podzielić? Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *