Dlaczego ludzie krytykują przedsiębiorców w Polsce?

Dlaczego krytykuje się przedsiębiorców w Polsce?

Kim jest przedsiębiorca?

Według mnie to nie tylko osoba, która jest właścicielem biznesu. Przedsiębiorcą moim zdaniem jest każda osoba, która wychodzi z inicjatywą. Kimś takim może być menadżer, dyrektor, kierownik, osoba samozatrudniona i pracownik, który stara się, usprawnić firmę, która go zatrudnia.

Przedsiębiorca to człowiek, który widzi szansę tam, gdzie inni widzą problem. Dzięki temu jest w stanie stworzyć dla ludzi wartościowe rozwiązanie i je najzwyczajniej sprzedać.

Grafika z przedsiębiorcą, który widzi szansę, tam gdzie inni widzą problem

Typowy archetyp przedsiębiorcy kojarzy się ludziom z dużym bogactwem, luksusem, sukcesem, pięknymi kobietami i drogimi rzeczami. Wiele osób jednak nie wie jak trudno być dobrym przedsiębiorcą i z jak dużym obciążeniem wiąże się przyjęcie tej roli w życiu.

Na świecie przedsiębiorcy są cenieni, a ich wizja, nieugiętość i osiągnięcia są podziwiane przez ludzi. A w Polsce jak to w Polsce, wiele rzeczy działa odwrotnie. U nas przedsiębiorca na każdym kroku jest krytykowany i atakowany.

O tym w dzisiejszym artykule.


Dlaczego ludzie krytykują przedsiębiorców?

POWÓD 1: Jak Ty jesteś lepszy, to znaczy, że Ja jestem gorszy.

Wiele osób w Polsce dalej uważa, że jeżeli ktoś osiąga lepsze rezultaty w jakiejś dziedzinie, to oni są gorsi…

Idąc za ciosem to również dla takiej osoby oznacza:

  • jak zarabiasz więcej pieniędzy ode mnie, to jesteś lepszym człowiekiem,
  • jak jeździsz fajniejszym samochodem, to jesteś szczęśliwszy ode mnie,
  • a jak ….(uzupełnij co chcesz) to…. [indywidualna opinia osoby].



Tylko zastanów się, jeżeli jesteś Przedsiębiorcą, to Twoją grą jest biznes. A co jest celem biznesu?

Zarabianie pieniędzy. Co Przedsiębiorca jest winny, że dobrze wykonuje swój zawód? To tak, jakby krytykowano Lewandowskiego, że gra w piłkę nożną lepiej od innych.

Ludzie krytykują tych, którzy radzą sobie lepiej, ponieważ sami dzięki temu mogą nic nie robić i dalej czuć się dobrze ze swoją przeciętnością.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, nie masz na to wpływu, co ludzie sobie wymyślą.


POWÓD 2: To Ja na niego haruję.

Wiele osób kojarzy właścicieli biznesu jako ludzi, którzy siedzą cały dzień na tyłku i nic nie robią. W tym czasie pracownicy tego biznesu wykonują całą robotę. Czy tak rzeczywiście jest?

Jeżeli jesteś dobrym przedsiębiorcą, to tak. A dlaczego? Bo na tym polega Twoja rola. Czy trener drużyny piłkarskiej biega po boisku razem z zawodnikami? Nie. Ponieważ to nie jest jego rolą.

Celem menadżera, dyrektora i właściciela biznesu jest organizować pracę, system i zasoby ludzkie. Celem właściciela biznesu jest finansować biznes. To jest właśnie rola tych osób. Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza, to jest tylko jego problem, że nie rozumie ról poszczególnych osób w biznesie. Jeżeli właściciel biznesu wykonuje codzienne firmowe sprawy, to wynika z faktu, że osoba nie umie dobrze zarządzać biznesem albo jest pasjonatem swojej pracy.

U mnie w firmie są prace, które tylko Ja umiem wykonać. Dlatego często siadam i je robię. Wtedy zmieniam się w pracownika. ALE mam świadomość, że to nie jest moją rola jako właściciela biznesu.

Jest to zupełnie inny rodzaj pracy niż typowego pracownika. Niestety zazwyczaj pracownik widzi tylko to, co ma przed oczami. Nie widzi tego, co robi szef w drugim pokoju. Jeżeli każdy zrozumie swoją rolę, wtedy atmosfera w firmie będzie świetna.

Grafika z napisem Jeżeli każdy zrozumie swoją rolę, wtedy atmosfera w firmie będzie świetna

Rolą pracownika jest wykonywać pracę. Zazwyczaj są to różne drobniejsze prace i czynności, które rzeczywiście wymagają harówki. To nie jest proste. Jeżeli pracownik nie jest świadomy swojej roli w biznesie oraz roli swojego szefa, wtedy może poczuć się tak, jak opisałem.

ALE tak samo trudne jest organizowanie biznesu, ponoszenie ryzyka finansowego i obciążenia emocjonalnego. To jest rolą szefa.

Dlatego pamiętaj, to nie jest tak, że ktoś na kogoś pracuje. Ludzie pracują dla siebie, dla swojego rozwoju i swojej pensji. Każdy ponosi ryzyko. Każdy wkłada wysiłek. To, co jest różne to role i zakres obowiązków.


POWÓD 3: Dorobił się bogactwa kosztem innych.

Nie wiem, czy zauważyłeś, że w Polsce wciąż popularny jest pogląd: „Dorobił się na frajerach”, „Ma kasę, bo zabrał biednym”, „Zarabia bo naciąga ludzi”. Jeżeli to byłoby prawdziwe, to trzeba by zamknąć wszystkie biznesy w Polsce.

Czemu? Szczytem cynizmu byłoby pracowanie dla jakiegokolwiek biznesu, skoro dorabia się na krzywdzie innych.


Moje osobiste wnioski

Statystyka mówi, że na jedną zadowoloną osobę przypadają dwie niezadowolone.

Czasami na niezadowolenie ma wpływ złe doświadczenie klienta z firmą. Tego się nie da uniknąć. Gusta ludzi są po prostu różne, tak samo jak ich oczekiwania. Są też tacy, których sensem życia jest bycie niezadowolonym. Są na świecie ludzie z pozytywnym nastawieniem, a także z pesymistycznym nastawieniem. Pesymisty nikt nie zadowoli.

Grafika z napisem Utrzymanie mistrzowskiej jakości jest cholernie trudne

Utrzymanie mistrzowskiej jakości jest cholernie trudne. W szczególności, jeżeli prowadzisz małą firmę, która dopiero się rozwija. Wiele rzeczy nie działa, a wiele procesów jeszcze nie ma. Trudno jest wygenerować ideał w takiej sytuacji. Można do niego dążyć.

Inna grupa osób, będzie niezadowolona tylko i wyłącznie z zazdrości. Osobiście uważam, że jeżeli osoba ma takie poglądy, a NIGDY nie korzystała z usług / produktów tej firmy, to jej opinia to akt zwykłej ludzkiej zazdrości i bezradności.

Przecież lepiej jest obwiniać innych za swoje niepowodzenia.
Lepiej jest przypisywać magiczne talenty i moce innym, gdy samemu jest się miękką kaczuszką bez chęci do zmiany.

Prościej jest mówić, że sukces jest zły, pieniądze szczęścia nie dają, a sukces to nic innego jak dorabianie się na innych. Tak mówi każdy, kto chce usprawiedliwić swoje niepowodzenie życiowe.

ALE czy to jest prawda?

Prawda w tym przypadku leży po środku. Każdy ma swoją rację.

Mi obojętne, co kto myśli. Ja robię swoje. Dla Ciebie jako przedsiębiorcy z tego, co napisałem płynie tylko jeden wniosek.

Twoim obowiązkiem jest odnieść sukces. Zadowolić wszystkich nie masz szans. To nie Ty decydujesz co myślą inny, ale decydujesz jak na to reagujesz.

PS. Jeżeli jesteś przedsiębiorca to ten temat bezpośrednio dotyczy Ciebie. Przeczytaj i podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.