Autosugestia: Jak przestać się martwić i zacząć myśleć pozytywnie?

Autosugestia – czyli jak przestać się martwić i zacząć myśleć pozytywnie?

autosugestia

Jak, do cholery, być szczęśliwym? Jak przestać się martwić? Jak myśleć pozytywnie? Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie zadaje sobie te same proste pytania. Jednak życie pokazuje, że na proste pytania, czasem najtrudniej udzielić odpowiedzi. Niby wszyscy wiemy, że pragniemy doświadczać szczęścia, ale często nie wiemy, jak to zrobić. W tym artykule nauczę Cię, jak za pomocą autosugestii wykorzystać siłę Twojego umysłu do tego, by być bardziej pozytywnym na co dzień. Co Ty na to?


1. CZY TWÓJ UMYSŁ CIĘ WSPIERA, CZY OGRANICZA?

Trenujesz? Jeśli tak, to przypomnij sobie swoje początki. Kumpel powiedział: “Chodź na siłownię”. Odmawiałeś, ale w końcu Cię przekonał. Pamiętasz swoje pierwsze obawy? Przecież nigdy nie byłeś na siłowni. Nigdy w życiu nie trzymałeś hantelki w ręce.

Może myślałeś: “Ale ja nie dam rady”, “Wiesz co? Czuję się źle na samą myśl o treningu”, “Ale ja nigdy nie robiłam tych ćwiczeń”, “Może jutro? Muszę się pozbierać”, “Nigdy mi nie wychodzi”.

jak myśleć pozytywnie?

Takie negatywne myśli pojawiają, kiedy pojawia się wyzwanie. Sytuacja, która jest dla Ciebie nowa lub trudna. Ważna prezentacja w pracy, wywołuje stres. Serce zaczyna bić Ci szybciej. Na samą myśl o niej zaczynają pocić Ci się ręce i myślisz: “Spalę się ze wstydu. Będzie tyle ludzi…”

Widzisz dziewczynę, która Ci się podoba, myślisz: „Kurde, gdybym nie był taki nieśmiały, to bym podszedł”, ale czujesz ścisk w gardle. Nie odzywasz się. Ona odchodzi. Już jej nie spotkasz. Mogę wymyślać tych sytuacji od groma.

Ale przypomnij sobie sytuację, która dotyczy Ciebie. Moment, kiedy czułeś przenikliwy stres. Co było Twoim wyzwaniem i co wtedy mówiłeś sobie w myślach?


2. W TRUDNYCH SYTUACJACH UMYSŁ TWORZY CZARNE SCENARIUSZE

Z jakiegoś powodu lubimy sami okładać się pięściami po twarzy. A nawet jeśli tego nie lubimy, to z jakichś powodów to robimy. Często nałogowo. Tak, jak ludzie, którzy sięgają po papierosa, kiedy czekają na przystanku na autobus.

Robimy to nałogowo aż pojawi się na naszej drodze ktoś, kto powie (wracamy do przykładu z siłownią):

“Stój! To, co robisz nie ma sensu”. Powiedziałaś, że chcesz zmienić swoje ciało. Chcesz dobrze wyglądać. Dlatego ćwiczysz“.

“To, co robisz to najszybsza droga. To Ty to wybrałaś. To Twoja decyzja. Dlaczego więc sama siebie powstrzymujesz? Trudno się nie zgodzić, co? Wtedy jednak zazwyczaj pojawiają się wyrzuty sumienia i żal. Zaczynamy się martwić i obwiniać, a na światło dzienne wychodzi kolejny mechanizm do przepracowania.

jak przestać się martwić?

Oceniamy nasze myśli jako wrogie. Odzywa się w nas wewnętrzny ksiądz, który zaczyna mówić: “Nie powinieneś tak myśleć”. I wpadamy w pętle negatywności. Jest jeszcze gorzej. Tracimy motywację i nic nam się już nie chce. Jak temu zaradzić?

Za chwilę nauczę Cię, czym jest oraz jak działa autosugestia i będziesz mógł zastosować tę metodę w swoim życiu. Ale jeśli próbowałaś, bądź próbowałeś już na własną rękę i nic z tego nie było. A jeśli wciąż nie możesz przestać się martwić i brakuje Ci, optymizmu i motywacji do życia, to zapisz się na 8-dniowy kurs: jak zyskać motywację?,


3. TO NIE TWOJA WINA, ALE WEŹ ZA TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Wyobraź sobie, że wsiadasz rano do samochodu, żeby pojechać do pracy. Przekręcasz kluczyk w stacyjce, ale okazuje się, że samochód nie chce odpalić. Burczy, trzęsie, próbujesz jeszcze raz i nic. Trzeci raz przekręcasz kluczyk i dalej nie odpala! Grr. Nie pojedzie. Czy to, że samochód nie odpala to symptom, czy przyczyna problemu z autem?

jak zacząć myśleć pozytywnie?

Większość ludzi winą za swoje myśli obarcza innych. Mówią: “Zdenerwowałeś mnie”, kiedy to oni sami się zdenerwowali. Mówią: “Sprawiłeś mi przykrość”, kiedy tak naprawdę to oni sami robią sobie przykrość.

Anthony de Mello powiedział: “To nie świat i ludzie wokół Ciebie czynią cię szczęśliwym lub nieszczęśliwym, ale Twoje myśli”.

To, że samochód nie może odpalić to symptom problemu z silnikiem. Tak samo – to, że masz negatywne myśli, to symptom tego, że problem jest w Twojej głowie. A to oznacza, że jeśli czujesz się źle, to tylko Ty możesz ten stan zmienić, a autosugestie to jedna z najlepszych metod, bo polega na pracy z Twoimi myślami.

Ale co z reguły robimy? Odwołując się do tej analogii, masz dwa wyjścia. Możesz jeździć autobusem do pracy i zostawić zepsute auto pod blokiem. I tak samo – możesz obarczać innych winą za to, jak się czujesz i jakie są Twoje myśli.

Z tym, że żadne z tych rozwiązań nie rozwiązuje problemu. Dlaczego? Bo przyczyna jest pod maską silnika – w naszym umyśle. A my uciekamy od tego, żeby tam zajrzeć.


4. NEGATYWNE AUTOSUGESTIE – KONSEKWENCJE

Zobacz, jak wielu ludzi czuje się źle, kiedy pada deszcz. Dlaczego? Czy deszcz jest przyczyną złego samopoczucia? Czy tam na górze siedzi ktoś na chmurze i mówi: “ooo, dzisiaj wszystkich wkurwię i będzie padał deszcz!”. Nie! To głupie.

To, że czujemy się źle w pochmurny dzień, to tylko nasza autosugestia – efekt naszych myśli. To nie pogoda jest przyczyną naszych myśli. Przyczyną naszych myśli jest to, co myślimy o tej pogodzie. Rozumiesz?

myśleć pozytywnie

Wielu ludzie na przykład głęboko wierzy w to, że gdy świeci słońce, człowiek powinien czuć się dobrze. A kiedy jest pochmurnie, to trzeba się smucić i martwić. Teraz to wydaje się śmieszne, co?

Ale to myślenie ma swoje konsekwencje. Bo jeśli głęboko w to wierzymy, to rzeczywiście w pochmurny dzień będziemy smutni i rozdrażnieni.

I to jest zdanie klucz. My wierzymy w to, że nasze myśli to prawda. A tak nie jest. Kiedy mówimy sobie: “jestem nieśmiały”, wierzymy w to, że to prawda. I jaki jest tego efekt? Taki, jakie są nasze myśli. Proste.

Twój umysł z racji tego, że nie jest idealny i postrzega informacje selekcyjnie, zacznie widzieć to, o czym najczęściej myślisz.

Ralph Waldo Emerson powiedział: “Człowiek jest tym, o czym myśli przez cały dzień”.

Jeśli myślisz o sobie, że jesteś leniwy, to znajdziesz w życiu sytuacje, które wskazują na to, że tak jest. Ba! Nawet zaczniesz zachowywać się w ten sposób i potwierdzisz to, co sam o sobie myślałeś. Psycholodzy nazywają to efektem potwierdzenia.


5. AUTOSUGESTIA – CO TO JEST?

Rzecz w tym, żeby robić odwrotnie. Wierzyć w to, co nam sprzyja i zaprogramować umysł tak, by nas wspierał, a nie ograniczał. Właśnie do tego służy autosugestia. Pewnie zastanawiasz się, co to jest autosugestia i jak tę autosugestię stosować.

Oto odpowiedź.

Autosugestia to nic innego, jak wielokrotne powtarzanie pozytywnych myśli, które wspierają Cię w działaniu. Takie myśli psycholodzy nazywają afirmacjami.

Przykład: Zamiast marudzić i opowiadać wszystkim dookoła, jak bardzo jesteś schorowany, powtarzasz sobie autosugestię: “Jestem zdrowy i szybko wyzdrowieję”. Powtarzasz to wtedy, gdy Twój umysł tworzy negatywne scenariusze.

Kiedy czeka Cię ważna prezentacja, zamiast mówić: “Wyjdę na środek, spalę się ze wstydu i tyle z tego będzie”, powiedz sobie: “Poprowadziłam już nie jedną prezentację. Jestem przygotowana na wiele sytuacji. Dlaczego miałabym sobie nie poradzić? Jasne, że sobie poradzę!”

Ważne, żeby robić to z pełnym przekonaniem!

 • jeśli powtarzasz sobie, że jesteś leniwy, zacznij mówić: “jestem pracowity”.
 • jeśli często myślisz: “jestem nieśmiały”, to zacznij powtarzać: “jestem pewny siebie”.
 • jeśli się denerwujesz, mów sobie: “jestem spokojny i opanowany”.

Zauważ, że niektórzy ludzie mówią: „chcę być szczęśliwy”, a powtarzają sobie każdego dnia, jak mantrę: “jestem nieszczęśliwy”.

Jaki jest tego efekt? To proste. Jeśli każdego dnia powtarzasz, że jesteś nieszczęśliwy, to za 365 dni nic się nie zmieni. To logiczne. Będziesz jeszcze bardziej nieszczęśliwy, niż jesteś. Musiałbyś zagiąć rzeczywistość!

Dlatego tak ważne jest to, żeby tworzyć pozytywne autosugestie.

To, w jaki sposób myślisz ma ogromny wpływ na Twoje życie, relacje, zdrowie. Na wszystko. Zobacz, że wszystko zaczyna się tam – w Twojej głowie. Jeśli chcesz naprawić myśli, musisz naprawić umysł. Jeśli czeka Cię prezentacja, na której przyjdzie wielu ludzi, a powtarzasz sobie w myślach: “Wyjdę na środek i spalę się ze wstydu. Ludzie będą się śmiać za moimi plecami”, to czy mówiąc w ten sposób poprowadzisz dobrą prezentacje? Jasne, że nie.

Bo jeśli 80% myśli w kontekście sytuacji jest negatywnych, a 20% pozytywnych, to sam pomyśl, jaki efekt Ci to da.

Uważaj, żeby nie tworzyć zaprzeczeń:
W pewnym badaniu psychologicznym, poproszono ludzi o to, żeby nie myśleli o różowym słoniu. Jak myślisz, co zrobili? Oczywiście, myśleli o różowym słoniu. Jeśli powiem Ci: “możesz myśleć o wszystkim, ale nie o białym misiu na pustyni, to o czym pomyślisz?”

Możesz się z tego śmiać. Ale to ma swoje konsekwencje. Wielu ludzi pociesza się powtarzając sobie: “nie jestem głupia”, “nie jestem bezwartościowa”. Jak myślisz, jaki efekt to przyniesie? Odwrotny od zamierzonego.


6. NA CZYM POLEGA WIZUALIZACJA W SPORCIE?

Jedną z form autosugestii jest wizualizacja. Polega na tym, że zawodnik wyobraża sobie różne szczegółowe sytuacje związane z dyscypliną, w której startuje.

Koncentruje się na każdym detalu i na pozytywnych rezultatach. Biegacz wyobraża sobie (wykorzystuje wizualizacje) ostatnie kilometry biegu, kiedy brakuje mu już sił fizycznych. Widzi w wyobraźni jak przekracza linie mety. Tłum wiwatujących kibiców i medal, który otrzymuje za wygraną.

adam małysz wizualizacja

Podczas takiej wizualizacji nasz mózg wysyła bardzo podobne sygnały do mięśni, jak w trakcie normalnego treningu. Dzięki temu sama wizualizacja wykonywania zadania sprawia, że czynność zaczyna utrwalać się w naszym mózgu.

Edmund Jacobson udowodnił w swoim badaniu, że wizualizacja znacząco poprawia wyniki sportowe. Ludzie, którzy wyobrażali sobie rzuty do kosza, trafiali do kosza 23% częściej, niż osoby, które tego nie robiły.

W innym badaniu przeprowadzono badanie na lekkoatletach. Posadzili ich na fotelach i kazali wizualizować, że biegną. Na wszystkich monitorkach okazało się, że impulsy nerwowe biegły do mięśni dokładnie w takiej kolejności, gdyby biegli w rzeczywistości. Wszystkie mięśnie napinały się dokładnie w tym samym momencie tak, jak przy normalnym biegu. Zaskakujące, co?

Adam Małysz sam mówi, że bez wsparcia psychologia i stosowania tej metody, nigdy nie osiągnąłby takiego sukcesu.


7. ALE WIELU POWIE, ŻE AUTOSUGESTIA NIE DZIAŁA

I rzeczywiście przeprowadzono nawet eksperyment, w którym w każdej z trzech grup badawczych ludzie powtarzali afirmację: “jestem pewny siebie”. Wnioski z tego badania płyną takie, że:

 • afirmację są bezużyteczne, kiedy człowiek jest bardzo pewny siebie,
 • są umiarkowanie przydatne, jeśli mamy cechę rozwiniętą przeciętnie. Jesteśmy trochę pewni siebie.
 • są szkodliwe, jeśli mamy daną cechę rozwiniętą minimalnie lub wcale: jeśli nie jesteśmy pewni siebie, to powtarzanie: „jestem pewny siebie” jedynie wywoła gorsze samopoczucie.

I tak rzeczywiście może być, ale tylko wtedy, jeśli nie wierzysz w to emocjonalnie.

Dlatego zrozum, że to nie kwestia tego, że autosugestia nie działa. To kwestia tego, że człowiek nie potrafi zastosować autosugestii w praktyce.

Inny problem polega na tym, że wielu ludzi po lekturze magicznych poradników, takich jak: “Sekret”, ma nierealne oczekiwania. Są tacy, którzy teraz myślą, że siedząc na fotelu i wyobrażając sobie bogactwo, przyciągną do siebie bogactwo, czy błyszczącego mercedesa.

wizualizacja nie działa

Ale to tak nie działa! I nie zamierzam nawet rozwijać tego wątku, bo nie rozmawiamy o magii. Ale o tym, żeby przestać się martwić i zacząć myśleć pozytywnie. 

Zobacz, że jeśli powtarzasz sobie “jestem pewny siebie, jestem pewny siebie”, ale jesteś pogrążony w smutku i wyglądasz wtedy, jak biedny kot, to jak ma to się udać? Jeśli nie wierzysz – to się nie uda.

 

Wizualizacja nie zadziała przede wszystkim , jeśli tylko będziesz siedział w fotelu i nie przejdziesz do działania. Na nic Ci się zda wyobrażanie sobie siebie z kaloryferem na brzuchu, JEŚLI  nie zaczniesz zdrowo się odżywiać, nie zapiszesz się na siłownie i nie będziesz zapierdzielał na treningi 4x w tygodniu.

Zwróć uwagę, że sportowcy tacy, jak Małysz stosują autosugestie, ale oni w swojej wyobraźni ćwiczą to, co trenują godzinami także w rzeczywistości!

Samo myślenie Ci nic nie da! Rozumiesz?


8. AUTOSUGESTIA DZIAŁA DLA OSÓB, KTÓRE WIERZĄ

Autosugestia działa, jeśli wykonuje się ją poprawnie. Jak w to nie wierzysz, to nie zadziała. Jak uczysz się słówek z angielskiego na odpierdol, to jaki będzie efekt? Jak robisz trening byle jak, to jaki będzie efekt?

Ja wierzę, że zawsze i wszędzie ze swoimi umiejętnościami poradzę sobie w życiu. To dlatego, że przez ostatnie lata zbudowałem silną mentalność. Nic mnie nie złamie.

Możesz spotkać się z tym, że ludzie będą mówili, że te całe afirmację i autosugestie to bzdury. Ale pamiętaj jedno: To, że pogląd jest popularny wcale nie oznacza, że jest prawdziwy. Zobacz, że kiedyś był pogląd, że ziemia jest płaska, ale czy to oznaczało, że był prawdziwy?

Pamiętaj, że większość ludzi będzie gadać różnie. Jeśli nie zadziała to dla nich, to nigdy nie powiedzą Ci, że to ich wina i ich odpowiedzialność. Jeśli coś im nie wyjdzie, to powiedzą, że to afirmację są złe i nie działają. To Ty im źle doradziłeś. Albo to Ty ich w coś wkręciłeś.

Dlatego podchodź do wszystkiego, co mówią inni ze zdrowym rozsądkiem. Nawet do tego, o czym piszę Ja.

Niewielu ludzi ma jaja, żeby przyznać przed sobą, że wszystko, co ich spotyka w życiu to ich własna odpowiedzialność. Ale jeśli Ty chcesz przestać się martwić i zacząć myśleć pozytywnie, to spójrz w lustro, podejmij decyzję, że bierzesz  całą odpowiedzialność za swoje życie i zacznij stosować autosugestie poprawnie.


9. CZAS ZACZĄC POZYTYWNE ZMIANY

Zamiast myślenia negatywnie zacznij sam siebie wspierać. Trzymaj swoją stronę. Mów do siebie dobrze i wspierająco. Przyciągaj do siebie dobre sytuacje. Zacznij wpajać sobie wyobrażenia szczęścia, spokoju i pełni zdrowia.

W trudnych sytuacjach z pełnym przekonaniem powtarzaj sobie pozytywne autosugestie. Rób to konsekwentnie kilka razy dziennie i pamiętaj, że autosugestie to tylko część układanki, której efektem jest poukładane i szczęśliwe życie.

A jeśli chcesz nauczyć się więcej, to obejrzyj film poniżej:

PS. Każdym takim artykułem chcę wprowadzić więcej pozytywności w życiu innych ludzi.

Udostępniając ten artykuł pomagasz mi dotrzeć do większej ilości osób w Polsce. Dlatego zachęcam do udostępniania i dziękuję!

A jeśli po przeczytaniu artykułu, masz przemyślenia do tematu autosugestii i po prostu nie możesz się tym nie podzielić, to pisz śmiało w komentarzu. Na pewno się odniosę do Twojego komentarza!

6 Comments

 1. bartek pisze:

  Bardzo fajny artykul ,napewno dajacy do myslenia ale zarazem dajacy nadzieje ze jednak mamy wplyw na swoje zycie.

  • DawidBaginski pisze:

   Mamy większy, niż nam się czasem wydaje. Po prostu przyzwyczajamy się do pewnego stanu rzeczy. Bardzo często trzymamy się tego, co wygodne, a niekoniecznie dla nas dobre. Dzięki za Twój komentarz, Bartek!

 2. Maciej pisze:

  Świetny artykuł, jestem pod wrażeniem! Praktycznie wszystko o czy piszesz mogę (i powinienem) zastosować u siebie. Dzięki wielkie!

 3. Artur Paczkowski pisze:

  Artykuł MISTRZOSTWO!
  Każdy uczeń w szkołach powinien mieć przynajmniej raz w tygodniu godzinę lekcji z takiej oto wiedzy! BO TO KONKRETNE WSKAZÓWKI DO LEPSZEGO ŻYCIA!! I ODNIESIENIA SUKCESU! a tekst… “Czy tam na górze siedzi ktoś na chmurze i mówi: “ooo, dzisiaj wszystkich wkurwię i będzie padał deszcz!”. Nie! To głupie.” ŚMIAŁEM SIĘ PRZEZ 10 minut. hahaha jesteś mistrzem i mam nadzieję że doczekam się kiedyś Twojej książki na temat, MOTYWACJI i BIZNESU,. Pozdro wodzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *