Allegro czy własny sklep internetowy - co wybrać? -

Allegro czy własny sklep internetowy – co wybrać?

Allegro czy sklep internetowy

Korzystasz z Allegro, by sprzedawać swoje produkty, ale od jakiegoś czasu zastanawiasz się, czy założyć własny sklep internetowy? Być może zniechęciły Cię rosnące prowizje i inne utrudnienia? Jeżeli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj go do samego końca, ponieważ wyjaśnię Ci, kiedy moim zdaniem warto myśleć o uruchomieniu biznesu w sieci, a kiedy taka decyzja może okazać się jedynie stratą czasu i pieniędzy! Gotowy/a?

Czas czytania: 15 minut
Poziom: Początkujący

ALLEGRO TO MACHINA MARKETINGOWA

Allegro to platforma, która łączy potencjalnych klientów ze sprzedawcami. A ponieważ na platformie jest tysiące sprzedawców i miliony kupujących, platforma świetnie spełnia swoją rolę. Aby jednak było to możliwe, Allegro wydaje ogromne pieniądze na reklamy (np. w telewizji czy na YouTube). Na takie działania wydają sporo pieniędzy, które pochodzą właśnie z opłat i prowizji.  

A co by było, gdyby Allegro nie robiło tego i przyciągnęło wielu sprzedawców, ale mało kupujących? 

Wtedy platforma nie miałaby sensu. 

Allegro czy własny sklep internetowy – co wybrać?

GDY ZAKŁADASZ WŁASNY SKLEP

Choć może Ci się wydawać, że „wszyscy” znają Allegro, to wiedz, że tak nie jest. Dlatego firma wciąż wydaje miliony, aby docierać do nowych osób. 

Widziałeś serię „Legendy polskie”? No właśnie! 

Allegro zainwestowało w tę akcję ogromny budżet reklamowy. Dlaczego? 

Mówiąc krótko: zdawali sobie sprawę, że na rynku pojawia się wielu wyspecjalizowanych „graczy” oraz kilku globalnych sprzedawców, którzy chcą wejść w e-commerce w Polsce (czyli ich konkurencja). Mieli też świadomość, że jest w Polsce wiele grup osób, które nie dorastały razem z Allegro. Tak zwane nowe segmenty rynku, które nie korzystały z usług firmy. 

W interesie Allegro było to zmienić. Musieli więc:

  • zdefiniować grupy osób, do których chcą dotrzeć,
  • przygotować kampanie reklamowe, których celem będzie budowanie świadomości marki i relacji.

Dlaczego przypominam Ci tę kampanię reklamową?

Ponieważ Ty tak samo będziesz musiał przyciągnąć kupujących do swojego sklepu. Masz pomysł jak to zrobić? Wielu osobom wydaje się, że jeżeli uruchomią własny sklep internetowy, to ludzie sami ich znajdą. A to tak nie działa. 

Gdy handlujesz na Allegro, to nie martwisz się o promocję. Gdy idziesz na swoje, marketing jest to Twojej stronie. Oczywiście, gdy zrobisz go dobrze, może okazać się, że jest to bardziej opłacalne. 

Jak przyciągnąć osoby do swojego sklepu internetowego?

Najlepsze są kampanie reklamowe w Social Media. My – realizując kampanię reklamową, znamy ok. 16 strategii sprzedażowych dla sklepów internetowych i stosujemy je świadomie, dopasowując do branży kontrahenta.

Pytanie: czy znasz obecnie takie strategie?

Jeżeli jeszcze ich nie znasz, zachęcam Cię do zgłębienia tego tematu! Zacznij od mojego programu edukacyjnego: Facebook Elite 2.0. Wtedy szanse powodzenia Twojego projektu wzrosną. Program cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami i został sprawdzony w setkach projektów. 

Możesz uruchomić WYDAJNY (w kontekście konwersji zakupowej) sklep internetowy, a i tak może okazać się to fatalną decyzją

Czy uruchomienie sklepu internetowego (w Twojej sytuacji) to dobra decyzja?

Jeśli prowizje regularnie rosną i zaczynają być zbyt dużym obciążeniem, to wielu sprzedawców może pomyśleć, że oto nadszedł czas pójść „na swoje”…. czyli uruchomić swój własny sklep internetowy. Być może Ty również. Co myślę o takim działaniu? 

Zauważ, że w dzisiejszych czasach sklep internetowy możesz uruchomić nawet za darmo. 

Zbudowanie sklepu internetowego możesz też zlecić specjaliście. Przy tym rozwiązaniu stawki są naprawdę różne – od 500 zł, przez 5000 zł, do nawet 50 000 zł. 

W takiej sytuacji możesz pomyśleć: „Dawid, to czym powinienem się kierować, jeśli chce uruchomić sklep internetowy? Które rozwiązanie będzie dla mnie najlepsze? Mam 10 000 zł na inwestycję…”. 

Sklep sklepowi nie równy

Dobrze wiesz, że na skuteczność Twojej oferty na Allegro wpływa wiele drobnych elementów, które robisz, przygotowując ofertę. Prawda? Tak samo będzie gdy zrobisz własny sklep. Tylko że tych elementów będzie więcej. Na tym etapie wszystko inne robi za sprzedawców Allegro. 

Piszę o tym, ponieważ w rozmowach widzę, że wielu sprzedawców kompletnie pomija ten fakt. 

Dla wielu osób głównym czynnikiem decydującym przy wyborze strategii działania będzie cena (im niższa, tym lepiej). 

Takie osoby albo spróbują uruchomić sklep internetowy samemu, za darmo („bo sklep to sklep…”). Albo wybiorą możliwe najtańszą usługę na rynku, np. zlecając stworzenie strony studentowi informatyki (znowu: „bo sklep to sklep…”). Zrozum, że to błąd.

Problem w tym, że zazwyczaj jest to tylko pozorna oszczędność. No bo co z tego, że masz sklep, skoro ten sklep nie sprzedaje? Uwierz mi, sklep może też zniechęcać do zakupu. Wiele osób nie bierze tego pod uwagę i traci pieniądze. Otwarcie takiego sklepu nie będzie zatem dobrym pomysłem prawda?

Dlatego przygotowując sklep, pamiętaj o tym, aby był skuteczny. Aby zachęcał osoby do zakupu. Gdy zbudujesz WYDAJNY (w kontekście konwersji zakupowej) sklep internetowy, to masz solidny fundament do dochodowej firmy. 

Zawsze, gdy rozmawiasz o budowaniu sklepu sprawdź, czy osoba posiada wiedzę na temat UX, czy rozumie pojęcie konwersji sklepu i czy zna elementy, które ją podnoszą. 

Moim zdaniem wydajny sklep i dobry marketing pozwalają zarobić więcej niż handel u kogoś na platformie. I warto zaangażować trochę pracy, aby to zrobić. 

Ale jeżeli jeszcze nie masz wiedzy jak to zrobić, to nie pędź na huraaaaaa. Podejmij spokojne i rozważne działania. Bo jeżeli sklep będzie słaby, to możliwe, że ilość zakupów będzie nieopłacalna. 

A jeżeli nie chcesz się angażować, to możesz płacić prowizję i Allegro zrobi to za Ciebie. Pytanie co Ci się bardziej opłaci?

Zainwestuj w marketing i sprzedaż

Kiedy zatem uruchomić swój własny sklep internetowy?

Moim zdaniem jest sens założyć sklep TYLKO WTEDY, gdy dwa powyższe elementy zrobisz na dobrym poziomie. Zakładając oczywiście, że posiadasz świetne produkty.

Słabe produkty nie idą ani przez Allegro, ani przez własny sklep. 

ZAPAMIĘTAJ: Sam sklep jest tylko pośrednikiem w tym, by przeprowadzić klienta przez cały proces sprzedaży aż do momentu, w którym zostawi pieniądze – czyli kupi.

Posiadanie własnego sklepu jest świetnie, bo masz dużo większy wpływ na to, ile zarobisz i dlatego ja decyduje się na posiadanie własnych sklepów. 

No ale jest też szersza odpowiedzialność. Bo tutaj odpowiadasz już za wszystko. A jeżeli Allegro bierze tę odpowiedzialność, to nie dziw się, że słono za to płacisz. 

Tak to po prostu jest. 

Posiadając własny sklep, budujesz też markę i bazę klientów. A to wartość, która ma największą cenę. Pomyśl sobie, ile można zarabiać, mając 30 000 stałych klientów? To jest coś, co mnie osobiście najbardziej przekonuje za własnym sklepem. 

I nie chodzi tu o markę, czy bazę klientów. Chodzi o niezależność, jaką dzięki niej zyskujesz. 

Prowadząc własny sklep internetowy, ponosisz odpowiedzialność, ale zyskujesz też większa niezależność. 

Twój biznes nie podlega zmianom prowizji, czy ciągłej pogoni za zasadami innych. Na swoim sam tworzysz zasady. Na swoim z jednej strony jest niebezpiecznie, ale z drugiej jest bezpieczniej. Bo nigdy nie masz pewności, że budując biznes w miejscu X, nie zostaniesz zbanowany. Mało to się słyszy o niesłusznie wyrzuconych osobach z platformy X czy Y?

I co wtedy? Tracisz 10 lat pracy. Na swoim moim zdaniem jest to mniej prawdopodobne. A nawet jeżeli wszystko się schrzani, to winić można tylko siebie. 

Poszerzaj swoją wiedzę

PODSUMOWANIE

Odpowiedzmy zatem na pytanie co lepiej wybrać: Allegro czy własny sklep internetowy?

Moim zdaniem warto robić jedno i drugie. A czemu by nie. Jedno drugiemu nie wadzi.

A biznes, który ma dwa źródła, zbytu jest po prostu lepszy. 

Widzisz też, że własny sklep internetowy niesie, że sobą pewne zagrożenia, ale też ogromne nagrody. 

Dlatego warto się na tym znać, a nie robić wszystko po omacku. 
Jeżeli zastanawiasz się jak założyć i wypromować własny sklep internetowy, markę czy butik, to szersze znajdziesz na stronie: dawidbaginski.com/e-commerce-elite/

1 Comment

  1. Valerijanas pisze:

    ZAPAMIĘTAJ: Sam sklep jest tylko pośrednikiem w tym, by przeprowadzić klienta przez cały proces sprzedaży aż do momentu, w którym zostawi pieniądze – czyli kupi.
    Mysle, ze klienta poprowadzic nalezy nieco dalej, po za zasieg kupienia przedmiotu. Musimy byc z nim jezeli ten przedmiot nie dotrze do niego, musimy byc z klientem jezeli ten przedmiot ma wade zeby go wymienic lub zwrocic pieniadze. I to jest, moim zdaniem, bardzo wazny moment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *