Własny blog - O czym napisać artykuł? 3 genialne pomysły!

Własny blog – 3 genialne pomysły na artykuł na bloga

Ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: Na jaki temat pisać artykuły?

Prowadzisz swój własny blog albo dopiero chcesz zacząć? Brakuje Ci pomysłów na artykuł? Wydaje Ci się, że wszystkie tematy zostały już wyczerpane? Spokojnie, zdarza się! Przecież nie da się być cały czas „w gazie”. Czasem po prostu brakuje pomysłów i z trudem przychodzi wymyślenie kilku sensownych zdań. Na szczęście są na to proste sposoby. W tym artykule nauczysz się, skąd wziąć inspirację na artykuł, kiedy nie wiesz o czym pisać.

…oto 3 pomysły na ciekawy artykuł na bloga:

 

1. Zrecenzuj książkę

Przykład tematu: „Książki, które warto przeczytać #1”

Zdarzyło Ci się kiedyś dostać nietrafiony prezent? Naprawdę? Mi nie. Kilka dni temu skończyłem 30 lat. Na urodziny dostałem… książki (bo co innego może dostać Dawid na urodziny?). Na moją półkę już uginającą się od książek, trafią teraz takie pozycje jak: biografia Alex’a Fergusson’a, biografia Cristiano Ronaldo, Gwiezdne wojny George’a Lucas’a, „Sztuka zwycięstwa”, czyli spisane wspomnienia twórcy Nike’i i dwie książki Simona Sinek’a. Czy to są zwykłe książki? Nie, to książki o ludziach, którzy odnieśli sukces. To książki, które lubię najbardziej!

własny blog

Ok, ok, ale po co ja w ogóle o tym piszę?

Właśnie podsuwam Ci na tacy doskonały pomysł na wpis na blogu! Jeśli wciąż zastanawiasz się o czym napisać, po prostu pomyśl o ostatniej książce, którą przeczytałeś i opisz ją na swoim blogu.

Jeśli wiedza zawarta w książce rozwiązuje jakiś konkretny problem, np. pomaga poprawić relacje z innymi ludźmi albo usprawnić budżet domowy, to jeszcze lepiej. Pamiętaj, że Twoje osobiste przemyślenia na temat książki, to bardzo angażująca treść, która dostarcza czytelnikowi ogromną wartość.

Wciąż się zastanawiasz? Zdziwisz się ile jest pomysłów na artykuł na bloga.

Jeśli prowadzisz bloga i chcesz dowiedzieć się jak napisać swój pierwszy artykuł – przeczytaj ten wpis. 

2.Napisz o kimś

Przykład tematu: „Ellon Musk – geniusz czy szaleniec?”

Jednym z ciekawszych pomysłów jest przedstawienie osoby lub marki, która jest autorytetem w tematyce, o której piszesz na swoim blogu. Ja bardzo lubię czytać o ludziach, którzy mają wpływ na świat, dlatego osobiście mógłbym napisać o tym: kim jest Ellon Musk, z czego jest znany i czego ‘mój czytelnik’ może się od niego nauczyć. Możesz napisać o kim chcesz. Możliwości jest tyle, ilu ciekawych i inspirujących ludzi na świecie. Podam Ci kilka przykładów.

Jeśli tematyką Twojego bloga jest marketing – napisz artykuł dotyczący Seth’a Godin’a; jeśli to branding – wspomnij o strategii Coca Coli, a jeśli literatura – opisz historię Stephen’a King’a.

Pisz o ludziach, którzy odnieśli sukces w swoim fachu i pokaż jak historie tych ludzi mogą wpłynąć na życie Twoich czytelników.

BTW. Słyszałeś o storytellingu? To sztuka opowiadania historii. Są historie lepsze i gorsze albo można je opowiedzieć lepiej i gorzej. O tym jak opowiadać historie, żeby angażowały czytelników napiszę wkrótce… a tymczasem czas na sposób numer 3!

Być może jest tak, że chciałbyś zacząć prowadzić bloga i zarabiać na pisaniu artykułów, ale nie wiesz o czym pisać. Jeśli nie masz pomysłu na siebie i swój biznes warto, żebyś odkrył to, co chcesz robić i co będzie dawać Ci satysfakcję. Zajrzyj na mój kurs i znajdź pomysł na siebie. To pierwszy krok ku zmianie.

o czym pisać bloga?

3.Rozwiąż problem czytelnika

Przykład tematu: „10 sposobów jak pozbyć się stresu?”

Bądź jak Sherlock Holmes albo John Watson, który dostał sprawę pt: „Jaki problem ma mój czytelnik?”. Zacznij przeglądać fora dotyczące tematyki Twojego bloga i uważnie czytać komentarze. Ludzie z reguły sami Ci powiedzą czego potrzebują. Musisz tylko być dobrym obserwatorem i zauważać jakie problemy mają. Jeśli dasz im rozwiązanie, zbudujesz z nimi nić porozumienia. Twoi czytelnicy zobaczą, że doskonale rozumiesz ich potrzeby, wychodzisz im naprzeciw, a ich problemy i wątpliwości są dla Ciebie bardzo ważne. Dzięki temu będą chętniej wracać do Twoich artykułów w przyszłości.

Dlatego pamiętaj: bądź jak detektyw, który rozwiązuje sprawy swoich czytelników i opisuj je na blogu. Jeśli poruszysz ważne tematy, to na pewno Twoi odbiorcy to docenią i zostaną z Tobą na dłużej. Możesz skorzystać z metody: „X sposobów na…”. Zwróć uwagę, że kiedy już na samym początku widzisz, że:

 1. a) artykuł rozwiązuje konkretny problem, który dotyczy Ciebie,
 2. b) w artykule znajdziesz X rozwiązań

…to bardzo prawdopodobne, że go przeczytasz.

Wytłumaczę Ci to na przykładzie – jeśli interesuje Cię marketing, być może będziesz chciał poznać: 7 sposobów na to jak skutecznie sprzedawać w internecie. Tak? Rozumiesz o co chodzi? Ważne jest, żeby trafić w punkt – w to, co zainteresuje Twoich odbiorców. Zapamiętaj, że czytelnik przeczyta artykuł, jeśli ta wiedza będzie dla niego użyteczna.

Wykorzystaj tę metodę, kiedy będziesz tworzył swój artykuł. Pozwól swoim czytelnikom wiedzieć, w czym pomoże im wiedza, którą oferujesz.

Co musisz zrobić, żeby napisać taki artykuł? Kiedy zdefiniujesz problem czytelnika, możesz śmiało przejrzeć konkurencyjne blogi, podpatrzeć gotowe rozwiązania i napisać na ten sam temat swoimi słowami. Jeśli masz wystarczającą wiedzę to napisz o tym samemu.

Ciekawostka: Ponoć tytuły z nieparzystą liczbą są klikane chętniej.

Podsumowanie

Jeśli następnym razem zabraknie Ci pomysłu na artykuł, pamiętaj, że możesz sięgnąć po te 3 proste metody. Wiem, że sobie poradzisz! Po prostu pisz, pisz i pisz, a będzie coraz lepiej.

I jeszcze jedno…

Pamiętaj aby wybrać temat na bloga, który naprawdę Cię interesuje. Dzięki temu utrzymasz systematyczność w pisaniu i sprawisz, że będziesz autentyczny w tym co robisz.

Wiele osób chce zacząć tworzyć bloga i zarabiać na pisaniu artykułów, ale niektórzy nie mają pomysłu na siebie i swój biznes. Jeśli odczuwasz zrezygnowanie, bo wciąż nieudanie szukasz pomysłu na siebie, to mam dla Ciebie rozwiązanie. Przygotowałem dla Ciebie kurs: „Jak znaleźć pomysł na siebie?”, na który możesz zapisać się tutaj.

pomysły na artykuł na blogu

Masz jakieś rady, przemyślenia do dodania? Będzie mi bardziej niż miło przeczytać je w komentarzach poniżej.

 

2 Comments

 1. Maciej pisze:

  Dzięki Dawidzie za taką podpowiedź. Sam od niedawna prowadzę blog i póki co mam pomysły, jednak Twoje sugestie na pewno mi się przydadzą 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!

  • Dawid pisze:

   Ekstra! Cieszę się bardzo, że mogłem Tobie pomóc. Niedługo pojawi się również artykuł o prowadzeniu konta Instagram. Może ten temat również Cię zainteresuje. 🙂 Pozdrawiam i zachęca Cię do zostawiania swojej opinii pod innymi artykułami. Fajnie będzie wiedzieć, jaka tematyka Cię interesuje. Wtedy może napiszę więcej na ten temat 😉

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *