17 dobrych nawyków, które warto wprowadzić w życie!

17 dobrych nawyków, które warto wprowadzić w życie!

17 dobrych nawyków które warto wprowadzić w życie

W tym artykule wypisałem Ci nawyki, które warto wprowadzić w życie. To aż 17 rad do zastosowania niemal od razu. Nie ma na co czekać. Bierz się za czytanie. Powodzenia!


1. Wstawaj wcześnie rano

Wiesz, jak to jest, kiedy wszystko robisz na ostatnią chwilę? Zawsze coś wypadnie. Najbogatsi ludzie na świecie wstają nawet 3 godziny przed rozpoczęciem pracy. Niezależnie, czy zrobisz to po to, by mieć większy komfort psychiczny, ekstra czas na pozałatwianie spraw, czy na czytanie książki, wstawanie wcześnie to dobry pomysł.


2. Zacznij dzień orzeźwiająco

Otwórz rano okno, zaparz aromatyczną kawę i dotleń mózg. Możesz wyjść na balkon albo pójść na krótki spacer. Badania też mówią, że zimne prysznice z rana dodają energii i super wpływają na odporność organizmu. Myślisz, że po co piłkarze wchodzą do komor kriogenicznych?


3. Ustal dwa lub trzy główne zadania dnia

Nie bierz się za wszystko na raz. Zacznij dzień od tego, co najważniejsze, a wieczorem poczujesz duży komfort psychiczny. Wielu osobom właśnie tego spokoju brakuje! Rano masz najwięcej energii, wypoczęty umysł i jesteś najbardziej efektywny!


4. Wyłącz rozpraszacze

Wszyscy jesteśmy przestymulowani informacjami. Twoja głowa tego nie lubi. Co w takim razie zrobić? Wyznacz czas na odbieranie poczty, wyłącz niepotrzebne powiadomienia w telefonie… Zezygnuj ze wszystkiego, co nie jest Ci potrzebne, a tylko Cię rozprasza.


5. Zapisuj pomysły na kartce lub w aplikacji

Zapisuj pomysły, zanim wylecą Ci z głowy. Ja nie ufam swojej pamięcy, ale mam sprawny system zbierania pomysłów w Evernote. Ty też, stwórz sobie miejsce, gdzie zaczniesz gromadzić te niesamowite idee. Pamiętaj, że nawet najlepszy pomysł jest do niczego, jeśli go nie zrealizujesz.


6. Celebruj chwile i bądź wdzięczny

Bez celebrowania życie stałoby się szare i beznamiętne. Pamiętaj o okazjach. Zaskocz swoją dziewczynę tym, że pamiętasz o dniu, w którym się poznaliście. Zaskocz swoich rodziców prezentem za możliwość studiowania. Zaskocz pozytywnie przyjaciela, że zawsze znajdzie dla Ciebie czas. Daty są umowne, a pamięć jest ważna. Szczególnie taka bez szczególnej okazji. 😉


7. Szukaj krytyki, by rosnąć

To ważne, by mieć wokół siebie osoby, które krytykują Twoje działania po to by uczyć, a nie czuć się lepiej kosztem innych. Większość ludzi próbuje wywierać wpływ krytykując innych. Odetnij się od nich! Szukaj tych, którzy wskażą Ci błędy i pokażą rozwiązania. Nie miej żalu o krytykę.

Każdy, kto ma zamiar osiągnąć w życiu coś więcej i wybić się ponad standardy szarej codzienności, ciągle narzekających ludzi i ograniczeń, prędzej czy później spotka się z krytyką i atakami, która nie wspiera, a niszczy.

Pół biedy, gdy są to obcy ludzie, ale co zrobisz w sytuacji, gdy Twoja własna rodzina i najbliższe otoczenie krytykuje Twoje pomysły, marzenia i plany?

Jedyną możliwością, na uniknięcie krytyki jest siedzenie w domu i odcięcie się od świata, ponieważ w dzisiejszych czasach wystarczy dostęp do internetu aby ktoś mógł napluć Ci w twarz.

Dlatego jedyną możliwością poradzenia sobie z krytyką jest jej zrozumienie i rozbrojenie!

Jeśli chcesz nauczyć się, jak radzić sobie z krytyką ze strony rodziny, bliskich i obcych ludzi, to zapraszam Cię do dołączenia do kursu.

Poznasz aż 9 mechanizmów krytyki ze strony rodziny, znajomych, osób bliskich i ludzi zupełnie obcych. Dzięki temu zrozumiesz, jak ludzie mogą Cię atakować, co nimi kieruje i jak się przed tym obronić. Nawet najmocniejsza krytyka nie zrobi na Tobie wrażania dzięki tej wiedzy.

8. Znajdź mentora i korzystaj z jego rad

Wiele lat temu każdego dnia wstawałem o 5:00 rano, żeby pojechać do Poznania i uczyć się od jednego z najbogatszych ludzi w Polsce. Teraz nikt nie wyobraża sobie pracować za darmo – Ja tak zaczynałem. Dziękuję za tę naukę. Była warta znacznie więcej, niż mój czas.


9. Bądź pokornym uczniem

Ludzie, którzy osiągają największe są sukcesy są pokorni. Dają sobie przyzwolenie na to, że nie wiedzą wszystkiego i nigdy wiedzieć nie będą. To dlatego często mało mówią, a więcej słuchają. Oni gromadzą informacje. Otaczaj się wśród ludzi sukcesu i zamiast próbować ich przegadać, zaufaj ich wiedzy i doświadczeniu. Upór to cecha, która hamuje rozwój. Ucz się, jak dziecko.


10. Czytaj, by się uczyć i rób notatki

Thomas C. Corley, który przez 5 lat badał zachowania biednych i zamożnych, doszedł do wniosku, że ludzi bogaci czytają najczęściej biografie ludzi sukcesu, książki o rozwoju osobistym i dzieła historyczne. Nie zawsze czytają dla przyjemności. Przeważnie czytają, by się uczyć. Ja od 10 lat wręcz „studiuję” książki i robię notatki!


11. Myśl o ludziach dobrze

Jeżeli nazywasz swoją dziewczynę czy chłopaka “niezdarą”, a szefa „błaznem”, to wybiórczo zaczniesz zwracać uwagę na zachowania, które potwierdzają Twój pogląd o tej osobie. Zacznij myśleć o ludziach dobrze! Ściągnij filtry i zobacz w człowieku człowieka.


12. Weź kartkę i wypisz nawyki

Też tak masz, że “na papierze” jesteś bardziej kreatywny? Technologia daje super możliwości, ale czasem warto wrócić do tradycyjnych metod. Weź kartkę, przedziel ją kreską na pół. Po lewej stronie wypisz nawyki, z których chcesz zrezygnować. Po prawej – te, które chcesz wprowadzić w życie.


13. Zamień nawyki w konkretne zachowania

Zamiast pisać: „Będę jadł zdrowo”, napisz listę procedur. Tak, dobrze przeczytałeś. Codziennie rano wypiję szklankę wody wysokomineralizowanej z cytryną i solą himalajską. We wtorek, czwartek i w sobotę, o godzinie 6:00 przed pracą, będę chodził na siłownię. Dopilnuję by trening zajął maksymalnie 40 minut.


14. Słuchaj uważnie i rób niespodzianki

Znam człowieka, który zawsze daje ludziom trafione prezenty. Jak on to robi? On uważnie słucha innych i skrupulatnie zapisuje to, o czym mówią, że chcieliby mieć. Wystarczy, że ktoś raz rzuci tytuł książki, a on to koduje. Uśmiech ludzi w sytuacji, gdy dostają rzecz, o której wcześniej myśleli, jest bezcenny!


15. Znajdź problem, przyczynę i rozwiązanie

Nie masz energii? Weź kartkę i wypisz wszelkie możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy. Może brakuje Ci witamin? Może cały dzień siedzisz w zamkniętym biurze bez dostępu do świeżego powietrza? Może warto włączyć filtr światła niebieskiego, kiedy wieczorem korzystasz z komputera? Gdzie jest przyczyna i jakie jest rozwiązanie?

Jeśli borykasz się teraz z uciążliwym problemem, który zabiera Ci energię, chęci do działania i motywację do życia, to sprawdź mój kurs: Jak pokonać problemy. Starałem się, żeby był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Ten kurs to 5 wartościowych nagrań wideo, które proponuję Ci w cenie kawy w Starbucksie. 😉

dobre nawyki, które warto wprowadzić w życie


16. Wyłącz komputer, smartfon i tablet przed snem

Chcesz się wyspać? Wyłącz komputery, smartfony i tablety. Niebieskie światło ich ekranów pogarsza sen. Jeśli do późnego wieczora oglądasz The Suits, a potem od razu idziesz spać, męczysz umysł. Dwie godziny przed pójściem spać spróbuj to wszystko ograniczyć, a najlepiej zrezygnować. Może książka będzie lepsza?


17. Bądź szczęśliwym człowiekiem

Idź i ciesz się życiem. Jesteś tu na chwilę. A skoro już tu jesteś to po co nie być pozytywnym? Po co nosić w sobie żal do innych? Po co narzekać? Bądź pozytywny. Bądź szczęśliwy. Wdzięczny. Wspaniałomyślny. Uczciwy. Prawdomówny. Słowny. Zaprojektuj swoje życie tak, byś był po prostu szczęśliwym człowiekiem.


Podsumowanie

Co jeszcze mogę powiedzieć? W tym artykule wypisałem Ci nawyki, które warto wyrobić. Nawyki, który są zdrowe dla ciała i ducha. Nawyki, które ma nie każdy z nas, a gdyby je miał, to życie mogłoby by dużo fajniejsze i lżejsze. Zbudowanie tych nawyków to bardzo ważna sprawa. Naprawdę.

PS. Myślę, że to bardzo ważne, by raz na jakiś czas wracać do tego tekstu i przypominać sobie o tych zasadach. Dlatego udostępnij ten artykuł, żeby mieć go zawsze pod ręką. Przy okazji w ten sposób pomagasz też mi dotrzeć z tą wiedzą do innych osób! 🙂

19 Comments

  1. Paula pisze:

    Dziękuję:)

  2. Paweł Gdańsk pisze:

    Dawid jak robisz notatatki? Robisz taki misz-masz wszsytkiego, czy masz może podzielone to na rozdzialiki. Jedna ksiażka sie konczy, a druga zaczyna. Potem jak np drugi raz się będzie czytac książkę, to już nie bedzie miejsca żeby zapisać to w danym “rozdziale”. Chyba najlepszą opcją jest misz-masz 😛

    • Dawid pisze:

      Hej, ja notatki prowadzę w aplikacji Evernote. Jest świetna, choć potrzebowałem chwili, żeby się do niej przekonać.

      Mam ją na telefonie i laptopie (można ją odpalić także w przeglądarce). Gdy jakimś cudem nie mam przy sobie laptopa, a telefon pada to notuję na kartce i potem skanuje do aplikacji (Tak, jest taka funkcja)!
      Dzięki niej jestem w stanie utrzymać porządek w zadaniach na dany dzień, tydzień, miesiąc i rok, notatkach z książek i kursów – wszystko mogę edytować i odtworzyć na dowolnym urządzeniu. Można też oznaczać tagami, grupować folderami – dla mnie narzędzie numer 1 i jest zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji (dla tych bardziej wymagających).

      I słowo, że mi za to nie płacą 😂 ja ją po prostu tak lubię i tyle używam.
      Mam nadzieję, że pomogłem!

  3. Ola pisze:

    Odrobiłam pracę domową ! Zapisałam na kartce mapę , a na niej wszystkie wartości , które chcę poprawić! Zalety i wady…. doszłam do wniosku, że najbardziej przeszkadza mi w życiu internet.

  4. koleżka pisze:

    “Upartość to cecha, która hamuje rozwój.”-upór.

    • Dawid pisze:

      Dzięki za poprawkę!
      Chociaż sprawdziłem, z ciekawości i “upartość” jak najbardziej funkcjonuje w użyciu.
      I kontekstem również pasuje 😀

  5. Jadwiga pisze:

    Dawid Twoje wskazówki nie jednego mogą naprawić i poprowadzić do sukcesu,

    • Dawid pisze:

      Straaasznie fajnie czytać takie rzeczy. Staram się, aby treści, które wstawiam zarówno tutaj, jak i na facebooku były dla Was przydatne i wnosiły do Waszego życia wartość. Będzie mi bardzo miło jak będziesz do mnie regularnie zaglądać 🙂

  6. Piotr Ja pisze:

    Potęga podświadomości?

  7. Rafał Zaguła pisze:

    ja bym dodał nawyk koncentracji i życia tu i teraz 🙂

    • Dawid pisze:

      W numerze 27. właśnie o życie “tu i teraz” mi chodziło 😀
      A koncentracja, faktycznie, jest coraz trudniejsza. Rozpraszacze, ogrom treści, pęd codzienności…

  8. Twoja fanka Anka :) pisze:

    Super artykuł i super wskazówki Dawid! Biorę!! 🙂

  9. Arek pisze:

    Super…Wprowadzając choć jedną zmianę na miesiąc po półtorej roku będziesz przed dużą częścią konkurencji…

  10. Adam pisze:

    Super….Sama esencja!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *