11 prostych porad dla skutecznego prowadzenia bloga - Dawid Bagiński

11 prostych porad dla skutecznego prowadzenia bloga

Nie skłamię, jeśli powiem, że konwersję próbuje złapać za ogon absolutnie każdy właściciel strony internetowej. Nie jest też tajemnicą, że kluczem do sukcesu wysokiej konwersji na blogu, była i pozostaje treść. Mało tego, internet obfituje w różnego rodzaju instrukcje na temat „Jak tworzyć treści, które konwertują” jeśli nie każdego, to co trzeciego użytkownika serwisu w subskrybenta lub kupującego, i tak dalej. Tak, teorii jest wiele, ale aby nauczyć się samodzielnie tworzyć treści, które zwiększa konwersję, potrzebna jest praktyka. Stała praktyka!

Dziś pokażę 11 prostych porad, które dźwigną Ciebie z punktu startowego i będą kierować do dobrych wyników konwersji i zwiększą czytelność Twojego bloga.

Na pewno można się zastanawiać, czy tylko treść odgrywa rolę w zwiększeniu czytelności? Nie, nie tylko. Istnieje jeszcze szereg innych, nie mniej ważnych elementów.

Przykład, to– design i użyteczność serwisu. Należy uwzględnić te czynniki, a także wziąć pod uwagę te porady i pamiętać o nich za każdym razem, gdy będziesz tworzyć nowy wpis.

 

1. Zastanów się, czy warto w ogóle o tym pisać?

Przed tym, jak dodasz nowy wpis, postaw siebie na miejscu użytkownika i bardzo szczerze odpowiedz sobie na pytanie: „czy chciałbym o tym czytać?”

Pamiętaj, że najlepiej napisane artykuły, to te, które kierowane są do konkretnej grupy odbiorców.

Jeżeli chcesz być dobrym blogerem, musisz mieć swoją stałą tematykę i artykuły muszą być poświęcone jakiejś dziedzinie. Jeżeli Twoim celem jest stworzenie swojego grona czytelników, to nie możesz cały czas zmieniać tematyki swojego bloga. Prowadzenia bloga w jednej i tej samej tematyce pokazuje, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Dodatkowo, przy pisaniu artykułów, stosuj ten sam styl pisania, aby Twoi klienci byli już przyzwyczajeni do Twego stylu oraz Twojej myśli.

 

2.Musisz zrozumieć pojęcie „wysoka jakość treści”

Wszyscy mówią o „sprzedających tekstach” i „wysokiej jakości treści”, ale mało kto rozumie, co tak naprawdę oznacza pojęcie „treść wysokiej jakości”. Weźmiemy na przykład, dowolną instrukcję. Czy można powiedzieć, że jest ona pisana jakościowo? Oczywiście. Ale, jest przecież taka nudna!

Jak wyjść z tej sytuacji?

Zapomnij o jakości treści, twórz ciekawe i użyteczne teksty, które mogą pomóc czytelnikom rozwiązać ich problem i ułatwić im życie.

Przecież piszesz dla ludzi, prawda?

Zastanów się, czy to, o czym chcesz opowiedzieć w następnym poście jest aktualne? Buduj tak tekst jakby zwracać się bezpośrednio do osób czytających. Buduj tak tekst jak byś rozmawiał na żywo z publicznością. Bądź szczery ze swoimi czytelnikami i nie zapomnij o poczuciu humoru. Pracuj nad tym, żeby innym się chciało czytać to, co piszesz.

 

3.Używaj jasnych CTA

Jakie działania musi podjąć osoba, która trafiła na Twoją stronę? Zapisać się do newslettera, kupić produkt lub zostawić komentarz? Czy zrobi to sam jeżeli Ty go nie naprowadzisz? Jest to mało prawdopodobne.

Chcesz zwiększyć liczbę czytelników, osób zapisujących się na listę mailingową? Umieść w widocznym miejscu przycisk do subskrypcji newslettera bloga. Najlepiej zrobić to w właściwym miejscu, logicznie dopasowując CTA do treści (np. opisujesz problem i oferujesz jego rozwiązanie). Obszar przycisku (call to action) powinien wyróżniać się na tle całej strony i treści, na przykład, za pomocą koloru, granic, itp. Zobacz jak ja stosuję CTA w swoich postach:

jak napisać artykuł?

Należy pamiętać, żeby w jednym poście efektywnie wykorzystać tylko jeden CTA. Nie chcesz, aby użytkownik zgubił się pomiędzy apelami (subskrybuj, kup, pobierz) nie wiedząc, co ma wybrać? Sam CTA można, a nawet trzeba używać kilka razy na tej samej stronie, zwłaszcza, jeśli post jest długi. Ale musi on zawierać takie same informacje.

 

4.Nie spiesz się publikować dopiero co utworzonego artykułu

Jak pokazuje doświadczenie, nasze oczy mogą nie zauważać popełnionych “błędów” lub literówek w słowach. Nawet jeśli przeczytałeś tekst kilka razy. Nawet doświadczony redaktor nie zawsze jest w stanie to zrobić. Zostaw więc swój wpis na jakiś czas. Następnie przeczytaj go ponownie ze świeżym umysłem, a na pewno znajdziesz coś, co można poprawić i udoskonalić.

Nie ulega wątpliwości, że wśród czytelników są zawsze zagorzali gramatyczne naziści, ludzie z przeszłością nauczyciela, albo ci, którzy po prostu czytają teksty nie po to, żeby się czegoś dowiedzieć, a znaleźć jak najwięcej błędów.

Wciąż chcesz nacisnąć przycisk “Publikuj”? Nie warto! Lepiej daj komuś ze znajomych go przeczytać.

 

5. Opublikuj wpis zgodnie z ruchem na swoim serwisie

Zanim opublikujesz nowy artykuł, musisz pamiętać, że konwersja strony internetowej jest bezpośrednio związana z ruchem, więc po co publikować post w dzień, gdy na Twojej stronie jest mniej ruchu.

Można to zrobić, ale czy to ma sens?

Inna kwestia w tym, czy istnieje jakiś optymalny czas do publikowania wpisów? I tak, i nie. Można to określić dla każdej strony indywidualnie za pomocą Google Analytics. To narzędzie pokaże Ci kiedy i w jakim czasie, strona ma największy ruch. Będzie to wskazówką, kiedy dokładnie dodać wpis na stronie internetowej.

Gdy masz optymalny harmonogram publikacji, można by pomyśleć nad stworzeniem postów na portalach społecznościowych. Na przykład, post do Facebook i tweaty na temat dodawania nowych postów można zrobić według określonego harmonogramu.

Czasami jest tak, że poprzednie kroki są wykonane, a rezultatu nie ma. W takim wypadku musisz się zastanowić czy w odpowiedni sposób przedstawiasz swój kontent. W internecie można znaleźć wiele ciekawych blogów, dlatego czytelnicy są wymagający. W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest, aby móc stworzyć dobre pierwsze wrażenie. Jeżeli treść ma dużo błędów lub jest trudna do odczytania, to większość czytelników nie będzie tego czytać.

 

6.Korzystaj z krótkich akapitów

Większość czytelników nie chce czytać długich i nudnych tekstów, ale wiadomo że do niektórych tematów musisz zastosować długi opis, wyjaśnienia itd. więc jak żyć? Stosuj krótkie akapity, nie ma złotej zasady ile musi być zdań w takim akapicie. Ale z tym podziałem też trzeba uważać, bo za dużo jednowierszowych punktów może wywołać u czytelnika wrażenie, że przed nim jest źle sformatowana lista checkpointów. Zobaczymy kilka przykładów “krótkich akapitów”, które ja stosuję w swoich wpisach:

prowadzenie bloga zarobki

7. Stosujemy podtytuły

Czytelnicy są przyzwyczajeni do szybkiego przeglądania treści, w taki sposób szukają tego materiału, który jest im potrzebny. Aby ułatwić im ten proces i życie, należy w swoich wpisach stosować podtytuły. Najczęściej podtytułami zaznaczamy tematy opisywane w artykule oraz rożne tabele czy grafiki. Zobacz na przykładzie poniżej, jak ja stosuję podtytuły:

jak zarobić na prowadzeniu bloga?

8. Stosuj cyfry w swoich tytułach i podtytułach

Spójrzmy na takie tytuły:

10 sposobów aby schudnąć

6 kroków do idealnej sylwetki

8 strategii dla rozwoju biznesu

Dlaczego te tytuły są efektywne? Pierwsze dwa punkty opisują osiągnięcie ostatecznego celu za pomocą określonej liczby kroków. Ostatni — oferuje aż osiem różnych strategii rozwiązań tylko w jednym artykule. Wiadomo, każdy chce rozwiązać swój problem jak najszybciej albo otrzymać instrukcję jak to zrobić. Takie tytuły zawsze będą przyciągać uwagę czytelników, dlatego koniecznie skorzystaj z tego przykładu. Zobacz, w jaki sposób ja z tego korzystam:

jak skutecznie pisać bloga?

9. Listy punktowane

Jeśli chcesz przedstawić odwiedzającym różne korzyści, cechy lub punkty, najlepszym rozwiązaniem będzie lista punktowana. Jest to świetne rozwiązanie! Taka opcja będzie wyglądać znacznie lepiej niż kilka akapitów tekstu.

jak prowadzić bloga?

Listy punktowane i numerowane działają równie dobrze, to wszystko zależy od informacji, które chcesz przedstawić.

 

10.Pogrubienia i kursywa

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów, aby przyciągnąć uwagę czytelnika do słów kluczowych jest stosowanie pogrubienia i kursywy.

Mam dla Ciebie kilka dobrych wskazówek:

  • Używaj pogrubienia, kiedy trzeba zwrócić uwagę na słowa kluczowe i frazy
  • Można stosować pogrubienie, aby wyróżnić pierwsze zdanie nowego punktu, jeśli nie korzystasz z podtytułu
  • Używaj kursywy, aby skupić uwagę na poszczególnych słowach
  • Można użyć kursywy dla zaznaczenia obcych słów/fraz i tytułów książek, filmów, programów TV itp.
od czego zacząć prowadzenie bloga?

11.Wybór czcionki i jej formatowanie

Wielu blogerów nie poświęca należytej uwagi czcionkom, a szkoda. Oczywiście, stylowa czcionka nie uratuje złej treści, ale zła czcionka może zniszczyć dobrą. Niestety, nie mogę podać, 100% skutecznej strategii wyboru czcionki. Musisz sam znaleźć idealną dla twego bloga, jednak podam Ci pewne wskazówki, z których możesz skorzystać:

* Nie wybieraj ekstrawaganckiej czcionki, zachowaj prostotę. Czcionka musi być prosta, czytelna, aby nie męczyła wzroku czytelnika.

* Zwracaj uwagę na kolor. Większość stron internetowych używa czarnej lub ciemno-szarej czcionki. Jest to optymalny wariant. Eksperyment z czerwonym Tobie nie jest potrzebny.

* Nie zapomnij o rozmiarze czcionki. Zbyt duża, może wyglądać dziecinnie lub prymitywnie, a zbyt mała będzie trudna do odczytania.

* Nie używaj wielu różnych rodzajów czcionek. Stwórz własny styl, aby Twój czytelnik przyzwyczaił się do niego. Używanie wielu różnych czcionek nie wygląda dobrze, ze względu na stylistykę i będzie rozpraszać czytelnika.

 

Podsumowanie

Pamiętaj: to, co działa na jednym blogu, może zupełnie nie działać na innym. Publiczność jednego bloga może pozytywnie zareagować na suchą, pouczającą treść i duże artykuły. W innym przypadku potrzebne będą krótkie artykuły. To samo odnosi się i do czcionek, akapitów, list i tak dalej. Dopóki nie przetestujesz tych elementów, to nie zrozumiesz, na co czytelnik reaguje najlepiej. Wielu webmasterów traci mnóstwo czasu na stylizowanie swojego bloga i pisanie wysokiej jakości treści. Ale nie wszyscy potem analizują, jak to wygląda w rzeczywistości.

1 Comment

  1. Maria Pisanie pisze:

    Warto by dodać, które darmowe blogi pozwalają skorzystać z tych wszystkich rad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *