9 metod poprawy zapisów na mailing dzięki CTA - Poznaj sposoby!

9 metod poprawy efektywności zapisów na mailing dzięki „CTA”

 

Każdy z nas potrzebuje napływu nowych klientów do biznesu. Pozyskiwanie nowych klientów, to największe wyzwanie biznesowe jakie stoi przed przedsiębiorcami. To właśnie oni są świeżą krwią, która zapewnia działanie Twojego biznesu. Bez klientów nie ma biznesu.

Ważne jest, abyś potrafił pozyskiwać ich skutecznie, szybko i tanio. Możesz to zrobić za pomocą dobrych stron typu Squeeze page, o których pisałem w jednym z artykułów na blogu [link do artykułu]

Dzisiaj zajmiemy się równie ważną rzeczą jaką, którą jest CTA.

Wezwanie do działania (CTA, Call to action) — jest najważniejszym elementem strony docelowej, ponieważ motywuje użytkownika do dokonania czynności, której od niego oczekujesz.

Więc — im lepszy „CTA”, tym strona bardziej skuteczna. Więcej osób zapisuje się, kupuje lub wykonuje działanie które chcesz.

Strona zawierająca mało treści (tekstowych lub graficznych), na której znajduje się CTA, bardziej przyciąga uwagę użytkownika i przynosi więcej konwersji, niż piękna, wypełniona grafiką strona bez CTA.

Mnóstwo tekstu i obrazów na stronie docelowej jest często powodem spadku skuteczności (fachowo konwersji) — co jest przeciwieństwem oczekiwanego efektu.

Oczywiście, nie ma „uniwersalnej recepty” na zwiększenie konwersji za pomocą CTA. Najbardziej udane wezwanie do akcji nie są kwestią szczęścia, teorii czy planowania. To efekt praktyki i prowadzenia testów.

Zrobiłem sporo testów. Dzisiaj zebrałem w całość 9 ważnych elementów, które pomogą Ci skutecznie zachęcać innych do wykonania konkretnych działań na Twoich stronach:

1.Wyjaśnij „Dlaczego ja tego potrzebuję?”

Aby użytkownicy odpowiedzieli na Twoje wezwanie (tj. nastąpiła konwersja), musza wiedzieć jakie konkretnie działanie mają wykonać i DLACZEGO mają to zrobić. Zanim zaproponujesz coś kupującemu wyjaśnij mu:
1. Jaki ma problem
2. Powiedz, że Twój produkt jest w stanie go rozwiązać.

  1. Podkreśl korzyści jakie otrzyma
    4. Powiedz dokładnie jak ma zapisać się np. do newslettera

Ten trik umiejętnie zastosował Skype.

Bezpośrednio nad wezwaniem do działania (przyciskiem uruchamiania aplikacji) znajduje się następujący tekst:

zapis na newsletter

Zapisz się! Dlaczego? Aby miło spędzać czas z rodziną.

A następny przykład to Squeeze Page naszego serwisu DawidBaginski.com:

jak poprawić zapisy na mailing?

Jak widać wykorzystaliśmy oprócz tytułu, który zawiera konkretną korzyść, punkty pokazujące dodatkowo więcej korzyści. Osoba zastanawia się: Dlaczego mam pobrać raport? Dlaczego, że otrzyma schemat biznesowy, który pomoże jej rozwiązać konkretne problemy.

2. Daj propozycję nie do odrzucenia

Może się zdarzyć tak, że trzeba będzie „lekko osłodzić” swoją ofertę, aby zachęcić użytkowników. Praktycznie nikt nie zostawi swojego adresu email jeżeli widzi, że proponujesz mu po prostu jakieś gówno.

Osoby odwiedzające Twoją stronę muszą wiedzieć, że to co im oferujesz jest warte WIĘCEJ niż, to co oni Ci dają. Popatrz na kampanię wyborczą na prezydenta USA. Na ich stronie oferują rabat. Potem stosują konkretne wezwanie do udziału w konkursie z nagrodami.

zapisy na newsletter

Takiego podejścia Barack Obama użył na swojej stronie internetowej w celu zebrania funduszy w trakcie pierwszej kampanii wyborczej. Jeśli wyborca wpłacał na fundusz wyborczy Obamy 30 lub więcej dolarów, otrzymywał darmową koszulkę z wizerunkiem kandydata na prezydenta i wezwaniem do głosowania na niego. Ale główny urok tej akcji polegał na tym, że Obama nie tylko zbierał datki, rozdając koszulki ze swoim portretem — ale absolutnie za darmo otrzymywał  żywe „billboardy” w postaci swoich fanów.

Zobacz przykład mojej strony. Co prawda nie startuję w wyborach, mimo to strona działa bardzo skutecznie. Ostatnia ilość zapisów z 30 dni wynosiła 55%. Czyli na każde 100 osób, które odwiedziło moją stronę zapisywało się 55 osób. Proponuję darmowy raport w zamian za adres email, który pokazuje 7 sposobów na przyciąganie klientów.

mailing

Jeżeli chcesz, aby Twoje wezwanie do działania było skuteczne to daj coś bardzo wartościowego. U mnie słowa „Pobierz raport” nie są wybitne, ale działają. Osoby widzą, jak dużą wartość dostają i dlatego są efekty.

3. Zminimalizuj liczbę przycisków i wezwań do działania „CTA” na stronie docelowej

Bardzo ważne jest, aby liczba CTA na stronie była ograniczona do minimum (najlepiej, jedna strona — jedno wezwanie do działania).

Jeśli umieścisz zbyt wiele CTA, użytkownik się zgubi. Tą prostą prawdę potwierdzają praktyczne badania marketingowe przeprowadzone w zwykłych, „off-line ‚owych” supermarketach: im większa ilość towarów do wyboru, tym mniej prawdopodobne, że klient w ogóle dokona zakupu.

Im więcej opcji, tym więcej klient musi główkować. Zastanawiać się i podejmować decyzje. A to jest bardzo złe. Ogranicz ilość wymaganych od klienta decyzji. Dopuszczalna ilość wezwań, może różnić się w zależności od celów na stronie docelowej.

W przypadku zapisu zastosuj jedno.

W przypadku oferty produktu. Jeżeli masz np. 3 warianty oferty. Zastosuj 3 CTA. Ale też nie przesadzaj.

Pamiętaj! Masz tylko 8 sekund na reakcję, nie zmuszaj swojego potencjalnego klienta do zbytniego główkowania.

newsletterMusisz  zawsze pamiętać o zasadzie: jedna propozycja- jeden CTA, kiedy dajesz możliwość wyboru, jest wielka szansa, że osoba się nie zdecyduje i wyjdzie z Twojej strony. Potem o niej zapomni i już nigdy nie wróci.

Zobaczymy przykład, powyżej: mamy trzy przyciski „Kup produkt”, „Stwórz próbny produkt”, „Obejrzyj wideo”. Chociaż trzy wezwania na stronie — to dopuszczalna ilość, jednak między przyciskami „utwórz próbny produkt” i „kup produkt” nie ma wyraźnego rozgraniczenia. Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności — kupować, czy tworzyć? W konsekwencji mamy zdezorientowanego gościa. Najlepszym podejściem byłoby pokazać opcję „kup teraz” zaraz po tym, jak użytkownik stworzy swój próbny projekt.

4. Używaj „aktywnych” czasowników i wyrażeń podkreślających konieczność natychmiastowego działania

Wezwanie do działania musi wyraźnie informować użytkowników, czego Ty chcesz.

Najłatwiej osiągnąć pożądany efekt za pomocą tak zwanych „aktywnych” czasowników, takich jak:

  • Zadzwonić
  • Kupić
  • Zarejestrować się
  • Zapisać się

Aby stworzyć w kliencie potrzebę działania już teraz, możesz użyć ograniczenia czasowego swojej oferty lub  wezwania do konkursu: kto zdąży kupić Twój produkt pierwszy uzyska jakiś bonus. Oto kilka przykładów:

  • Termin ważności oferty upływa 31 marca
  • Okres ważności oferty jest ograniczony
  • Zamów teraz i otrzymaj prezent

skuteczny mailing

Oto nasz przykład Sp gdzie doskonale widać jak my stosujemy te elementy, czasownik „Weź Udział” w przycisku oraz efekt potrzeby działania wyrażony tekstem pod przyciskiem „Liczba miejsc ograniczona do 100”

5.Prawidłowo umieść CTA na stronie

Zasada umieszczania przycisku na stronie jest dosyć prosta, musi się znajdować w logicznym miejscu. Co to oznacza? Zobaczymy przykłady naszych stron:

Strona 1:

newsletter zapisy

Strona 2:

poprawa CTA

Jak widać na przykładach powyżej, stosujemy logiczną ścieżkę, która prowadzi do konkretnego miejsca!

Na finiszu ścieżki, po której osoba prowadzi swój wzrok jest  CTA „Weź udział”.

Umieść CTA w takim miejscu, aby był on widoczny oraz żeby nie był traktowany przez odwiedzających jako wywieranie na nich presji psychicznej.

6.Właściwe wykorzystanie wolnego miejsca

Zobacz, mamy produkt prezentowany przez firmę Apple. Jest to dobry przykład prezentacji jak wykorzystać wolną przestrzeń. Jak widać na obrazku mamy kilka elementów: zdjęcia MacBook, tytuł „MacBook” oraz krótki podtytuł „Z lekkością wyprzedza wszystko” i dwa przyciski „Więcej informacji” oraz „Kupuję”.

wskaźnik konwersji

Poza tym nie ma elementów, które mogłyby odwracać uwagę. Ktoś powie: „Ah, to jest słynna firma i dobry produkt, nie potrzebują nic opisywać.” I tak i nie.

Zobacz moje strony powyżej i zauważ wiele podobieństw. To nie jest przypadek. To po prostu działa.

Dlatego stwierdzenie „Ah, to jest słynna firma i dobry produkt, nie potrzebują nic opisywać”, nie do końca jest istotne. Fakt, świadomość marki Apple pomaga, ale to nie załatwia roboty.

Celem strony nie jest wykorzystanie jej każdego wolnego elementu, a przestawienie najważniejszych informacji, które zaprowadzą klienta do CELU! Jak widzisz na przykładzie, to działa!

7.Nie ma uniwersalnej formuły

Różni „specjaliści” lubią twierdzić: „nigdy nie należy używać czerwonych przycisków, ponieważ czerwony – kolor oznacza zakaz” lub „Zielony przycisk działa lepiej od pozostałych!”

Powyższe uogólnienia brzmią fajnie. Ale w przypadku wielu biznesów nie działają. Możesz zastosować taki sam przycisk w różnych biznesach i będzie on działał zupełnie inaczej. Dlaczego? Ponieważ grupa odbiorców będzie inna. Warunki będą się różnić w zależności od kontekstu, projektu strony i masy różnych dodatkowych okoliczności i zmiennych.

Różni odbiorcy reagują inaczej, dlatego ważne jest, abyś mógł samodzielnie wykonać różne testy. Zmiana koloru, wielkości przycisku i tekstu są najprostsze.

jak samemu rozsyłać mailing?

W moim biznesie pomarańczowy przycisk sprawdził się lepiej, niż czerwony, ale to nie znaczy, że „pomarańczowy – zawsze będzie lepszy”. Mam wiele przykładów z życia, gdzie niebieskie lub zielone przyciski działały lepiej niż pomarańczowe.

Podstawową zasadą optymalizacji CTA jest jego wizualne wyróżnienie na tle ogólnego układu strony tak, aby użytkownik od razu mógł go znaleźć, decydując się wykonać postawione przez Ciebie cele konwersji.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy odbiorcy jest Nagłówek na stronie lub Zdjęcie. Kolejną ma być przycisk z CTA!

Jeśli Twoja strona docelowa jest cała zielona, zielony przycisk z dużym prawdopodobieństwem nie będzie dobrze działał.

freshmail

Będzie tak dlatego, że użytkownikowi będzie bardzo trudno oddzielić wzrokiem CTA od reszty tła.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki jest „przepis” na CTA na konkretnej stronie docelowej, był i jest split-test.

Wielu projektantów stron popełnia błąd, tworząc przyciski CTA, idealnie dopasowane do stylu strony. Szczególnie pod względem koloru. Ktoś założył sobie kolory biały i czarny i robi wszystko w tym stylu. Zrobienie czarnego przycisku na białym tle jest błędem. Ja w takim przypadku wyróżnił bym przycisk i zrobił np. Zielony, albo Czerwony. Przyciski wyróżniające się od reszty strony działają najlepiej. Klient „Wie” gdzie kliknąć.

Ważne jest, aby przycisk był na tyle duży, aby wyraźnie wyróżniał się spośród innych elementów strony, ale to wcale nie oznacza, że „większy” automatycznie oznacza „lepszy”. Zbyt duży przycisk, zwraca na siebie zbyt wiele uwagi i jest traktowany przez odwiedzających jako wywieranie na nich presji psychicznej, a podobne odczucia zmniejsza skuteczność strony. Rozmiar też powinieneś sprawdzić w testach – nie zapominaj o tym.

8.Umieszczaj CTA równomiernie na całej długości strony

Jeśli masz „długą” stronę docelową (wymaga więcej niż jednego przewinięcia w oknie monitora), nie zapomnij umieścić na stronie dodatkowych elementów CTA: w zasadzie stosujemy jeden CTA  na jedną wysokość ekranu. Ale musisz uważać, aby nie umieścić za dużo CTA i nie sprawić wrażenia, że na siłę chcesz coś dać.

Zobaczymy jedną ze stron naszego serwisu:

samehead

To jest tylko część strony, ale dobrze przedstawia nam rozmieszczenie przycisków CTA. Jak widać na 3 przewijania strony mamy 2 przyciski CTA, co sprawia, że osoba ma możliwość zapoznania się z produktem i ma czas na zdecydowanie się. To strona sprzedażowa. Działa na 21%. Całkiem nie źle co!

9. Zbyt wiele informacji zmniejsza skuteczność

Przed przystąpieniem do generowania ruchu trzeba ustalić priorytety, a mianowicie: Ile pól ma posiadać Twój formularz zapisów?

Cała zasada polega na tym: im więcej pól, tym lepsza jakość zapisów, ale mniejsza skuteczność. Większość użytkowników sieci bardzo niechętnie dzieli się danymi osobowymi.

Na przykład gdy masz formularz składający się z jednego pola „adres email” na 100 osób może zapisać się 50 osób. A gdy dodasz drugie pole zapisze się już 25-30 osób. Gdy dodasz kolejne pole zapisze się 15 lub mniej.

Jak widzisz każde dodatkowe pole zmniejsza skuteczność prawie o połowę.

Zbieraj tylko niezbędne informacje. Często jedno pole: adres e-mail- wystarczy.

Wprowadzenie jednego pola w formie zapisu zwiększy konwersje Twojej strony i liczbę klientów. Zobacz jaką formę stosuję na moich stronach:

15

Podsumowanie

Skuteczny CTA jest „trzonem” udanej kampanii reklamowej i stanowi połączenie najlepszych technik z arsenału „web usability”, projektowania graficznego i sztuki pisania tekstów reklamowych (copywriting).

Stosuj wyżej wymienione techniki i obserwuj wzrost sprzedaży.

Wysokich konwersji!

Zasługujesz na więcej,
Dawid Bagiński
AS Marketingu i Biznesu

P.S. Chcesz więcej? Dołącz do smart Marketing Elite Już za 1 zł na 7- dniowy test.

mailing cena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.